310 میلیون دلار ارزش صادرات آبزیان ایران در سال 93

به گزارش تور استانبول، خبرنگاران: رئیس سازمان شیلات ایران با اعلام اینکه یک میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار برای احیای زیستگاه های ماهیان دریایی خلیج فارس و دریای عمان اختصاص یافت از صادرات 310 میلیون دلاری آبزی اطلاع داد.

310 میلیون دلار ارزش صادرات آبزیان ایران در سال 93

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی صالحی با اشاره به این که برای احیای ذخایر ماهیان دریاهای کشور باید طرح احیای رودخانه ها اجرا گردد، اضافه نمود: براساس توافق نامه مشترک با وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست طرح احیای رودخانه های کشور به منظور افزایش حقابه و جلوگیری از ورود آلاینده ها اجرا خواهد شد.

وی همچنین از اختصاص 500 میلیون تومان اعتبار برای اجرای طرح های تحقیقاتی بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی اطلاع داد و گفت: هم اکنون 97 درصد ذخایر ماهیان استخوانی دریای خزر با روش تکثیر مصنوعی بازسازی و حفاظت می گردد.

رئیس سازمان شیلات ایران گسترش پرورش ماهیان بومی را از مهمترین اولویت های این سازمان دانست و اضافه نمود: با همکاری بخش خصوصی و سرمایه گذاری مناسب این بخش در زمینه پرورش ماهیان بومی به ویژه ماهی آزاد ، سفید ، کپور و ماهی خاویاری مراکز پرورش مجهزی در استان های قم و یزد احداث شده است و ماهی سفید را در این مراکز پرورش داده اند.

صالحی گفت: در استان های جنوبی کشور نیز زمینه های لازم برای پرورش ماهی صبیتی و دیگر گونه های بومی مثل بنی و گتون فراهم شده است که با احیای دریاچه هامون این طرح به صورت وسیع در استان خوزستان و بوشهر نیز اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان شیلات ایران توسعه پرورش میگو را در سواحل جنوب و شمال کشور از دیگر برنامه های این سازمان در زمینه توسعه آبزی پروری دانست و گفت: هم اکنون 200 هزار هکتار مزرعه پرورش میگو در سواحل جنوب و شمال کشور در استان های مختلف و از جمله استان گلستان و منطقه گمیشان و استان های بوشهر، هرمزگان، خوزستان و سیستان و بلوچستان وجود دارد که سال جاری 500 هزار تن میگوی پرورشی از این مراکز برداشت شده است.

وی درباره پرورش ماهیان خاویاری اضافه نمود: این گونه ارزشمند در استان های شمالی و جنوبی کشور از جمله قم، یزد، فارس و خوزستان فراوری و تکثیر می گردد طوری که در سال 93 بیش از 1.2 تن خاویار صادر شد.

رئیس سازمان شیلات ایران پرورش ماهی در قفس را از دیگر راهکارهای افزایش فراوری ماهی در بخش آبزی پروری دانست و گفت: این طرح از برنامه های ملی کشور در زمینه افزایش فراوری و مصرف ماهی است و مطالعات اجرا شده در سواحل شمال و جنوب کشور نشان می دهد با اجرای این طرح، علی رغم کمبود منابع آب شیرین می توان میزان فراوری آبزیان را در کشور دو برابر افزایش داد.

صالحی درباره افزایش فراوری در بخش صید و صیادی اضافه نمود: در این بخش با تجهیز شناورها و ورود 20 شناور جدید صیادی امکان صید فانوس ماهیان در دریای عمان که از گونه های کف زی است فراهم شده است.

وی بر افزایش کیفیت صید تاکید نمود و گفت: هم اکنون بیش از 60 تا 70 درصد صیادان در جزایر کیش ، قشم ، لاوان و ابوموسی برای صید از قلاب استفاده می نمایند که این مسئله سبب افزایش کیفیت ماهی صید شده است.

رئیس سازمان شیلات با اشاره به اینکه در سال گذشته حدود 900 هزار تن ماهی در کشور فراوری و صید شد، صادرات آبزیان را به بازارهای جهانی 310 میلیون دلار گفت و اضافه نمود: این عدد خوبی است و امیدواریم در آینده این میزان با اجرای توافق نامه تجاری با کشور روسیه افزایش یابد.

منبع: تسنیم
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 319

به "310 میلیون دلار ارزش صادرات آبزیان ایران در سال 93" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "310 میلیون دلار ارزش صادرات آبزیان ایران در سال 93"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید