کرونا باعث تغییراتی در باورها و انگاره های مردم نسبت به حکومت ها شده است

به گزارش تور استانبول، یک کارشناس مسائل بین الملل، با اشاره به اثرات شیوع ویروس کرونا بر مناسبات نظام بین الملل در عرصه های مختلف گفت: این ویروس بر اقتصاد جهان تاثیر بسیار منفی گذاشته است و باعث خواهد شد که اقتصاد جهان با رکود جدیدی که نسبتا عمیق خواهد بود، روبرو گردد.

کرونا باعث تغییراتی در باورها و انگاره های مردم نسبت به حکومت ها شده است

سید جلال ساداتیان، در مصاحبه با تور استانبول، در خصوص اثرات شیوع ویروس کرونا بر جهان اظهار کرد: تاثیرات این ویروس در سطح جهانی تقریباً بی سابقه است چنان که در حال حاضر مردم حدود 200 کشور به این ویروس مبتلا شده اند و این ویروس باعث شده میلیون ها نفر در سطح جهان از فعالیت روزمره خود دست کشیده و خود را در خانه هایشان قرنطینه نمایند.

این دیپلمات پیشین کشورمان، با اشاره به برخی تاثیرات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی شیوع این ویروس در عرصه جهانی اضافه کرد: این موضوع برروی برخی از انگاره ها و باورهای ذهنی مردم در کشورهای مختلف تاثیر داشته است گرچه برخی نیز در این میان کوشش کردند که باورهای دینی مردم را مورد هجمه قرار دهند.

ساداتیان همچنین با بیان اینکه در جریان شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف، شبکه های اجتماعی باعث شدند که ارتباطات اجتماعی مردم در نقاط مختلف جهان با یکدیگر همچنان حفظ گردد در حالی که مرزهای کشورها بر روی یکدیگر بسته شده بود، توضیح داد: شبکه های اجتماعی این زمینه را فراهم کردند که مردم در کوتاه ترین زمان ممکن از شرایط دیگر کشورها و اثراتی که این ویروس بر آنها داشته است، اطلاع پیدا نمایند.

وی ادامه داد: تاثیرات این ویروس بر اقتصاد جهان اظهر من الشمس است و در حال حاضر یکی از دغدغه های مهم سران کشورها، تبعات این ویروس بر روی اقتصاد کشورشان است.

ساداتیان گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده بسیاری از بنگاه های تولیدی و خدماتی دچار مشکل شده اند، میزان مصرف کالا کاهش پیدا نموده است، بر تعداد بیکاران جهان اضافه نموده شده و گردش اقتصادی در عرصه جهانی کمتر شده است. به نظر می رسد که در پی شیوع این ویروس، اقتصاد جهان با رکود نسبتاً عمیق و زیان های انباشته ای روبرو و نوع روابط اقتصادی حاکم در جهان نیز تحت تاثیر این موضوع دچار تغییراتی گردد.

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه این ویروس همچنین در تغییر شیوه زندگی انسان ها از جمله در میزان مصرف کالا و آزادی های اجتماعی آنها تاثیرگذار بوده است، توضیح داد: در بعد سیاسی نیز این ویروس باعث ایجاد تغییراتی در باورها و انگاره های مردم نسبت به حکومت ها شده است.

ساداتیان گفت: کشورهایی که در این زمینه پنهان کاری کردند و در ارتباط با تبعات این ویروس و تلفات ناشی از آن با مردم خود و کشورهای جهان صادق نبودند، سرمایه اجتماعی شان کاهش پیدا کرد، ولی آنهایی که صادقانه با مردم در این زمینه برخورد کردند، سرمایه اجتماعی شان افزایش یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 948

به "کرونا باعث تغییراتی در باورها و انگاره های مردم نسبت به حکومت ها شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا باعث تغییراتی در باورها و انگاره های مردم نسبت به حکومت ها شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید