برکناری رئیس بانک مرکزی عربستان؛ سرآغاز مرحله سخت آینده اقتصادی سعودی ها

به گزارش تور استانبول، افزایش نرخ بیکاری، تورم، کاهش حقوق کارگران و ... ناشی از سیاست های ناکارآمد دولت سعودی در مدیریت اقتصاد این کشور که اعتراضات مردمی را به دنبال داشته، آینده اقتصادی عربستان را در جهت دشواری قرار می دهد.

برکناری رئیس بانک مرکزی عربستان؛ سرآغاز مرحله سخت آینده اقتصادی سعودی ها

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی شامگاه یکشنبه دستورات جدیدی را در زمینه برکناری مقامات حکومتی صادر کرد. شاه سعودی با برکناری احمد بن عبدالکریم الخلیفی رئیس بانک مرکزی عربستان، فهد بن عبدالله بن عبداللطیف المبارک را به جای وی منصوب کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در این راستا کارشناسان این اقدام ملک سلمان را جدا از چالش های مالی و مالی عربستان و کوشش برای بهبود این فرایند نمی دانند. عربستان که از پیش از شیوع بیماری کرونا به دلیل شروع جنگ نفتی با روسیه و کوشش برای تامین هزینه های سنگین چشم انداز 2030 محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به موازات ناکامی در فروش سهام آرامکو، با چالش مالی قابل توجهی روبرو شده بود، اکنون شاهد افزایش نرخ تورم و میزان مالیات است.

جاه طلبی های ولیعهد و بحران مالی

اقتصاد تک محصولی عربستان از سال گذشته تا به امروز به دلیل تاثیر پذیری از شیوع ویروس کرونا که موجب رکود مالی در دنیا شده، برای اولین بار با بحران روبرو شده، بحرانی که به دلیل ناکارآمدی و عدم مدیریت آل سعود در پیگیری و ادامه جنگ یمن و همچنین حمایت از گروه های تروریستی در منطقه بر ابعاد آن اضافه نموده است.

عربستان که از جمله عظیمترین صادرنمایندگان نفت در دنیا است، ولی به دلیل جاه طلبی های محمد بن سلمان ولیعهد جوان و کم تجربه این کشور در به راه انداختن جنگ در یمن، حمایت از گروه های تروریستی در منطقه همچون داعش، تحریر الشام در عراق و سوریه و جنگ لیبی و همچنین منازعه بر سر بهای نفت با روسیه و ایران، به شدت با بحران مالی و مالی روبرو شده به حدی که برای اداره امور خود حتی به استقراض از بانک های دنیای روی آورده است.

عربستان در سال های اخیر حدود 200 میلیارد دلار در به آشوب کشاندن کشورهای سوریه، عراق و لیبی و دیگر کشورهای منطقه با تجهیز و تسلیح گروه های تروریستی هزینه نموده است که اگر 300 میلیارد دلار هزینه کرد جنگ شش ساله یمن را به آن اضافه کنیم، می بینیم که آل سعود نزدیک به 500 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی خود را فقط برای کشتار مردم مسلمان منطقه و توطئه چینی علیه آنها صرف نموده است.

آماری عجیب از اوضاع معیشتی سعودی ها

طبق اسناد افشا شده از ویکی لیکس (WikiLeaks) سازمانی غیرانتفاعی و بین المللی است که به ارسال و افشای اسناد از سوی منابع ناشناس می پردازد) درباره عربستان آخرین آمار درباره شرایط مالی سعودی ها به شکل زیر است:

-4میلیون از شهفرایندان سعودی زیر خط فقر زندگی می نمایند.

-2 میلیون کارمند حقوق مکفی ندارند.

-2 میلیون شهفرایند واجد الشرایط، بیکار هستند.

-بدهی عمومی عربستان 854 میلیارد دلار برآورد شده است.

-35 هزار کارمند از 25 سال گذشته با گواهی جعلی فعالیت می نمایند.

- درحالی که بیش از 6.5 میلیون شهفرایند خارجی در بخش خصوصی عربستان مشغول به کارند این آمار درباره خود سعودی ها به کمتر از 2.5 میلیون نفر می رسد.

- مقامات سعودی مالیات بر ارزش اضافه نمود کالاها را 15 درصد افزایش دادند.

- هزینه ها در انواع معاملات تجاری و دولتی به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

- قیمت آب و برق به دوبرابر افزایش پیدا نموده است.

- قیمت سوخت در کشور نفت افزایش یافته است.

- صدها هزار کارمند به دنبال شیوع اپیدمی کرونا اخراج شدند.

-بحران مسکن از اواخر سال 2020 یکی از اساسی ترین چالش های سعودی ها بوده است.

شرکت های عظیم دولتی هم مدتی است که دستمزد کارمندانشان را پرداخت ننموده اند و شرکت های بخش خصوصی در حال تعدیل نیرو و کاهش دستمزدها هستند.

افزایش نرخ بیکاری بر تصمیم سیاست گذاران این کشور و چشم انداز 2030 که بر اساس آن نرخ بیکاری در عربستان باید به هفت درصد برسد هم تأثیر خواهد گذاشت. این نرخ بیکاری در سال های آینده بیشتر خواهد شد، زیرا هم اکنون سعودی ها بودجه لازم برای کارآفرینی در کشور را نمی توانند فراهم نمایند.

رویترز و بلومبرگ نیز در آخرین گزارش های خود درباره شرایط مالی عربستان خاطرنشان کردند که نرخ تورم مواد غذایی در عربستان در ماه های گذشته سیر صعودی داشت.

اوضاع به حدی رسید که محمد بن سلمان به عنوان مبتکر چشم انداز 2030 که هزینه های گزافی برای سعودی ها داشته اوایل نوامبر 2020 در تشریح اوضاع مالی عربستان اعتراف کرد که با توجه به آنچه درباره پیش بینی بودجه سال 2020 اعلام شد، ما پیشتر از درآمدهایی احتمالی صحبت کردیم که 833 میلیارد ریال برآورد می شد و 513 میلیارد آن مربوط به درآمدهای نفتی بود. پس از ریزش قیمت نفت در امسال، درآمدهای نفتی عملا به 410 میلیارد ریال کاهش پیدا کرد. این درآمدها به تنهایی برای پوشش حتی بند حقوق که در بودجه امسال 504 میلیارد ریال برآورد می شد، کفایت نمی کند چه برسد به دشواری تأمین مالی بندهای دیگر؛ بندهایی که شامل 103 میلیارد ریال هزینه های سرمایه ای، 69 میلیارد ریال مزایای اجتماعی، 140 میلیارد ریال برای راه اندازی و نگه داری و... می گردد. این یعنی رکود مالی و از دست رفتن میلیون ها شغل.

رتبه منفی اقتصاد عربستان در موسسات دنیای

موسسه رتبه بندی فیچ در 9 نوامبر 2020 با اشاره به سقوط آزاد قیمت نفت در بازارهای دنیای و افزایش مسائل مالی و بودجه ای دولت عربستان در نتیجه تعطیلی کسب و کارها برای کاستن از سرعت شیوع کرونا، ارزیابی خود از چشم انداز عظیم ترین اقتصاد خاورمیانه را تغییر داد و آن را منفی خاطرنشان کرد.

مودیز آژانس رتبه بندی دنیای نیز با توجه به افزایش حجم بدهی های عربستان به دلیل کاهش شدید قیمت نفت، خاطرنشان کرد که درآمد های دولت این کشور درسال 2020 در مقایسه با سال گذشته به میزان 33 درصد کاهش یافته است.

شروع اعتراضات مردمی به افزایش نرخ بیکاری

به همین دلیل اخیرا افراد بیکار در عربستان با هشتگ تجمع افراد بیکار بر سوء مدیریت مقامات سعودی تاکید کردند و گفتند: عربستان به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای عربی و عظیمترین فراوری نماینده نفت در دنیا است که این مسئله بر بیکاری افراد تاثیری نداشته است.

فعالان تأکید کردند که با وجود اصلاحات مالی که بیش از دو سال پیش شروع شده و آنگونه که ولیعهد سعودی در مورد چشم انداز خود تبلیغ می کرد، فرصت های شغلی یا توسعه سایر صنایع غیر نفتی توفیق چشمگیری ایجاد نشده است. بازنشر هشتگ انجمن بیکاران از سوی فعالان موجب شد این هشتگ در صدر قرار گیرد. این هشتگ پیش از این نیز در آگوست 2020 در محکومیت برخورد دولت با بحران بیکاری و درخواست اشتغال زایی در عربستان منتشر شده بود.

اداره کل آمار عربستان گزارشی را در هفته گذشته به نشر رساند که نرخ بیکاری در بین سعودی ها در خاتمه سه ماهه دوم سال گذشته 15.4 درصد بوده است.

الجدعان در مصاحبه اختصاصی با شبکه العربیه تأیید کرد که عربستان در طی 4 سال بیش از یک تریلیون ریال (حدود 266 میلیارد دلار) از ذخایر کشور استفاده نموده است و همین امر ریاض را در تنگنای مالی قرار داده است. بر اساس برآورد های روزنامه سعودی المالیه سعودی، در ماه های خاتمهی سال 2020، بدهی عمومی سعودی به 723.5 میلیارد ریال (192.9 میلیارد دلار) رسید. بدهی داخلی عربستان 55.2 درصد از مجموع بدهی های عربستان است، در حالی که بدهی خارجی حدود 44.8 درصد و بدهی فراوری ناخالص داخلی 27.4 درصد گزارش شده است.

شرایط مالی و مالی کنونی عربستان دیگر مانند گذشته نیست و حجم بدهی های میلیاردی، تاثیر ویرانگر کرونا بر اقتصاد، هزینه های پروژه های چشم انداز 2030 محمد بن سلمان، جنگ یمن و نیز حمایت های مالی عربستان از تروریسم از جمله عواملی به شمار می رود که آینده مالی این کشور را در جهت دشواری قرار داده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1449

به "برکناری رئیس بانک مرکزی عربستان؛ سرآغاز مرحله سخت آینده اقتصادی سعودی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برکناری رئیس بانک مرکزی عربستان؛ سرآغاز مرحله سخت آینده اقتصادی سعودی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید