چند دقیقه تماس با فرد کرونایی ما را مبتلا می کند؟

به گزارش تور استانبول، مهر/ عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا گفت: کافی است 15 دقیقه با یک فرد مبتلا به کرونا در تماس باشید تا به کرونا مبتلا شوید.

چند دقیقه تماس با فرد کرونایی ما را مبتلا می کند؟

مسعود مردانی در مصاحبه با شبکه خبر گفت: از سه هفته پیش با جهشی که در ویروس کرونا رخ داد، فرایند ابتلا به کرونا از 3 تا 9 برابر افزایش یافت.

وی گفت: اکنون عمده بیماران کرونا، خانوادگی و فامیلی هستند. فردی که ابتدا به ویروس مبتلا شده، به طور دقیق موارد و پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده و همین موجب ابتلای سایر افراد خانواده شده است.

مردانی با اشاره به این که افراد کرونایی بدون علامت می توانند به اندازه افراد کرونایی با علامت باعث انتقال ویروس کرونا باشند، گفت: اگر 15 دقیقه با یک کرونایی در تماس باشید، مطمئن باشید که به کرونا مبتلا می شوید. بنابراین هرگونه مریضی تب دار، کرونا است. مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.

وی اضافه نمود: کرونای فعلی بسیار عجیب و غریب است. بنابراین هریک از نشانه ها می تواند علامتی از بیماری کرونا باشد.

این متخصص بیماری های عفونی اضافه نمود: پاسخ به 3 سوال مسافرت در دو هفته اخیر، تماس با بیمار کرونایی و رفتن به مجالس دورهمی و سفرهای زیارتی، در صورت مثبت بودن مشکوک به کرونا تلقی می شود. بنابراین توصیه می شود این افراد دو هفته در خانه بمانند تا در صورت داشتن ویروس کرونا از انتقال آن به دیگران جلوگیری شود. مهم تر از آن این است که مردم از سفرهای بی مورد خودداری کنند.

مردانی گفت: همزمان با شیوع کرونا استفاده از ماسک در 15 تیر اجباری شد که بعد از آن نیز بیشتر مردم از ماسک استفاده می کنند. بنابراین درصد استفاده از ماسک در تهران به بالای 80 درصد رسیده است که این می تواند علت کاهش ابتلا و بستری در بیمارستان ها باشد.

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا ادامه داد: مراجعه کنونی به بیمارستان ها و بستری در بخش های آی سی یو نتیجه سفر در نیمه دوم تیر ماه است بنابراین می توان با زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از فرایند شیوع بیماری جلوگیری کرد.

مردانی گفت: کرونا ممکن است تا زمان طولانی با ما همراه باشد بنابراین باید زندگی با کرونا را یاد بگیریم.

وی اضافه نمود: جویدن آدامس می تواند موجب تاخیر در ابتلا به بیماری کرونا باشد، قرقره کردن آب و نمک نیز می تواند موجب جلوگیری از ابتلا به کرونا باشد اما شستن دست ها صدبرابر بیشتر از این ها موثر است که باید جدی گرفته شود. برخی قرص های درمان بیماران اچ آی وی نیز برای تخفیف علائم کرونا اثر حفاظتی دارد.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: داروهای تجویزی و تزریقی که برای بیماران استفاده میشود داروهای وارداتی بوده که اکنون شرکت های ایرانی این داروها را ساخته اند البته این داروها آخرین حربه فعلی در مقابله باکروناست ولی درمان صد درصدی ثابت نشده است.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه واکسن امید برای مردم است اما هنوز سازمان بهداشت جهانی واکسن کرونا را تایید نکرده است پس تا تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را نداشته باشد نمی تواند استفاده شود البته واکسن نمی تواند نفی زدن ماسک، رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی باشد.

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا اظهار کرد: در فصل تابستان متوجه شدیم که الگوی بیماری نسبت به اسفند و فروردین تغییر کرده است. اکنون بیماری بیشتر با تهوع، سردرد و مسائل گوارشی همراه است و جوانان و بچه ها بیشتر به بیماری کرونا مبتلا شده اند. بنابراین بچه ها و نوجوانان در این فصل باید بیشتر مورد توجه و مراقبت باشد.

مردانی گفت: ثابت شده که انتقال ویروس از موارد کرونای بدون علامت، هم عرض کرونای علامت دار است. بنابراین با یک تماس با کرونایی ها احتمال ابتلا به کرونا بسیار بالا می رود.

وی اضافه نمود: سال گذشته 2 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در دو ماه استفاده شد بنابراین امسال 10 میلیون دز واکسن وارد شده و مردم نگران نباشد. افراد بالای 60 سال بچه ها، بیماران قلبی، بیماران دیابتی و .. باید حتما واکسن آنفلوآنزا را بزنند تا در شروع فصل پاییز با پیشگیری از آنفلوآنزا ابتلا به کرونا نیز کاهش داشته باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1163

به "چند دقیقه تماس با فرد کرونایی ما را مبتلا می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند دقیقه تماس با فرد کرونایی ما را مبتلا می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید