زهر عقرب، جان مادر فداکار را گرفت

به گزارش تور استانبول، هفته قبل همسر محبت صادقی به خاطر عقرب زدگی به شبکه بهداشت روستایشان رفت و با مصرف دارو بهبود پیدا کرد و برای همین این بار وقتی نیش عقرب سهم محبت شد، موضوع را جدی نگرفت و فکر می کرد او هم خیلی زود خوب می شود.اما ماجرا جدی تر از این حرف ها بود و زن جوان جان خود را از دست داد.

زهر عقرب، جان مادر فداکار را گرفت

به گزارش خبرنگار جام جم، چند روزی می گردد که اهالی روستای شیرین بهار از توابع اندیکای خوزستان در غم از دست دادن یکی از زنان جوان روستا به نام محبت صادقی عزادارند. بی تابی کودک شیرخواره محبت که در خانه دنبال مادرش می گردد بیشتر از هر چیز اهالی را غمگین می کند.

همسر این زن در مورد حال و روز این روزهای خانه شان گفت: من پنج فرزند دارم که بزرگ ترین آنها کلاس ششم است و فرزند خردسالم یک سال و نیم دارد و شیرخوار است. نمی دانم کدام شان را آرام کنم اما آرام کردن فرزند کوچکم از هر چیز سخت تر است؛ چون او حرف من را متوجه نمی گردد و فقط گریه و بی قراری می کند.

روزی که عقرب آمد

صبح زود محبت از خواب پرید و متوجه شد عقرب شکمش را گزیده است.سریع آماده شد و خودش را به درمانگاه روستایشان رساند. کاظمی، رئیس شبکه بهداشت و درمان اندیکا در مورد مراجعه محبت صادقی گفت: زمانی که خانم صادقی به درمانگاه رفته، پزشک به او گفته بود که باید سریع خودش را به بیمارستان برساند و حتی برای او آمبولانس هم خبر کرده بودند، اما خانم صادقی گفته بود بچه هایم در خانه تنها هستند و نمی توانم آنها را تنها بگذارم. بعد هم با رضایت کتبی خودش به خانه رفت. عقرب گزیدگی معمولادر ساعات اول درد چندانی ندارد و بیمار هم به همین دلیل موضوع را جدی نمی گیرد. همان شب حال خانم صادقی بد شده و او را به بیمارستان اهواز می رسانند، اما به دلیل وارد شدن سم به کلیه های زن جوان، او جان خود را از دست می دهد.

کاظمی در ادامه گفت: در روستاهای اندیکا آمار عقرب زدگی بالاست و مقدار زیادی پادزهر در درمانگاه روستاها نگهداری می گردد اما بعد از تزریق پادزهر باید بیمار به بیمارستان منتقل گردد چون محل گزش عقرب و سیستم ایمنی افراد متفاوت است و افراد در چنین شرایطی لازم است تحت مراقبت های بیمارستانی قرار بگیرند.

مرگ تلخ مادر فرزندانم

روز حادثه، همسر محبت خانه نبود و در مورد آن روز گفت: من کشاورز هستم و زمین های کشاورزی مان در نزدیکی زادگاه مان در استان سیستان و بلوچستان است. ما در شیرین بهار قوم و خویشی نداریم و وقتی این اتفاق برای همسرم افتاد او ترسیده بود بچه هایم را تنها بگذارد و به اهواز برود. با من تماس گرفت و من راهی روستا شدم و بعد چند ساعت به آنجا رسیدم. همسرم خیلی بدحال بود و تب داشت و از درد به خود می پیچید.او را به بیمارستان رساندم اما رسیدگی خوبی به او نشد و مادر بچه هایم جلوی چشمانم از دنیا رفت.

صادقی در ادامه گفت: همسرم 27 سال داشت و 13سال با او زندگی کرده بودم. هفته قبل از این که او را عقرب بزند، خودم دچار عقرب گزیدگی شده و به بیمارستانی در مسجدسلیمان رفتم و درمان شدم. او فکر می کرد خطری تهدیدش نمی کند ولی نیاز به مراقبت بیشتری در بیمارستان داشت.

بعد از عقرب گزیدگی چه کنیم؟

دکتر محمدامین زرگر، متخصص جراحی عمومی و رئیس اورژانس استان خوزستان در گفت وگو با جام جم در توضیح اقدامات لازم قبل از رسیدن اورژانس، برای فردی که عقرب او را گزیده است می گوید: اولین اقدام برای روبه رو شدن با فردی که عقرب او را نیش زده این که فرد را از محل دور کنند.چون حشره فردی را که گزیده به صورت طعمه یا دشمن دیده و احتمال دارد بار دیگر هم او را بگزد. دومین قدم این است که هرگونه زیورآلات و لباس تنگ از بیمار جدا گردد چون ممکن است باعث بروز التهاب و تورم گردد و خون رسانی به آن قسمت از بدن مختل شده و به دلیل نرسیدن اکسیژن منجر به شروع فرایند مرگ سلولی گردد.سومین کاری که باید انجام گردد این که منطقه گزش را بی حرکت کنید تا درد و التهاب آن کم گردد. چهارمین اقدام استفاده از کیسه کمپرس سرد در محل گزش است.کمپرس باید به صورت متناوب و به دفعات انجام گردد. پنجمین کار این که بالای زخم را با بانداژ ببندید که بازگشت خون به محل زخم و انتشار سم در خون کم گردد اما بانداژ را محکم نبندید تا خون رسانی مختل نگردد. در آخر دقت داشته باشید که از مکیدن محل گزش خودداری کنید چون این کار ممکن است با تحریک محل زخم، موجب عفونی شدن محل گزش گردد.

فاطمه شیخ علیزاده - حوادث / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1102

به "زهر عقرب، جان مادر فداکار را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زهر عقرب، جان مادر فداکار را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید