بودجه 1400 برای حمایت از تولید واکسن کرونا کفایت نمی کند

به گزارش تور استانبول، دکتر مصطفی قانعی در خصوص لایحه بودجه 1400 برای ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری به خبرنگاران گفت: محور کار کشور در حوزه واکسن بر دوش ستاد توسعه زیست فناوری است و این بدان معنا است که حمایت از واکسن سازی در کشور توسط این ستاد مورد پیگیری قرار می گیرد.

بودجه 1400 برای حمایت از تولید واکسن کرونا کفایت نمی کند

وی با تاکید بر اینکه ما نباید از واکسن سازی عقب بمانیم و این حوزه باید شتاب خودش را داشته باشد، گفت: از این رو لازم است که در بودجه 1400 موضوع واکسن سازی نیز مورد توجه قرار بگیرد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گفت: کشور با توجه به میزان واکسن های تولید شده در دنیا چاره ای جز تولید داخل ندارد و به لحاظ جمعیتی اگر واکسن هم بخرد در انبار کسی موجود نیست که بلافاصله به کشور ما ارائه دهد، بنابراین تامین کننده های داخل باید روی کار بیایند و به تولید واکسن های مورد نیاز کشور بپردازند.

به گفته وی، با توجه به اینکه بار اصلی تولید واکسن روی دوش ستاد توسعه زیست فناوری است به همین دلیل باید حمایت های مادی و معنوی از آنها صورت بگیرد تا کمکی برای اقتصاد کشور باشد زیرا بعد از ماسک، واکسن است که زنجیره انتقال کرونا در کشور را قطع می کند.

قانعی اضافه کرد: قوه مقننه و مجریه از اقدامات ستاد توسعه زیست فناوری و رسالتی که بر عهده گرفته مطلع هستند از این رو استدعا داریم که حمایت ها متمرکز شود و بودجه به تولید واکسن ها اختصاص پیدا کند.

وی با بیان اینکه بودجه ستاد توسعه زیست فناوری 20 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، تاکید کرد: بودجه را سال گذشته بستند و در سال گذشته کرونایی وجود نداشت که این بودجه برای ستاد توسعه زیست فناوری در نظر گرفته شده است از این رو برای ماموریت های ستاد توسعه زیست فناوری کفایت نمی کند.

وی ادامه داد: دولت های سایر کشورهای دنیا برای ماموریت واکسن سازی اعداد و رقم های سنگین تری را متقبل شدند آن هم نه برای تحقیق و توسعه بلکه برای نجات اقتصاد کشورشان چنین سرمایه گذاری هایی کردند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گفت: افزایش 20 درصدی بودجه برای اقدامات معمولی ستاد بود از این رو برای ماموریت های اصلی پیش آمده اعتبار خاص لازم است و افزایش آن ضروری به نظر می رسد.

وی تاکید کرد: اکنون 7 شرکت در بخش خصوصی در زمینه تولید واکسن کرونا فعالیت می کنند که نیاز به حمایت بیشتر دارند از این رو لازم است که بودجه مجزا برای 7 شرکت اختصاص پیدا کند. این شرکت های واکسن ساز خصوصی نیاز به تقویت شدن دارند زیرا آنها ماندگار خواهند بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1374

به "بودجه 1400 برای حمایت از تولید واکسن کرونا کفایت نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه 1400 برای حمایت از تولید واکسن کرونا کفایت نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید