بانک اطلاعاتی از داده های غیرمحرمانه ایجاد می شود

به گزارش تور استانبول، طرح پایش آنلاین اطلاعات کشور با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی از داده های غیرمحرمانه و قابل انتشار برای استفاده عمومی کسب و کارها و گروههای تحقیقاتی و دانشگاهی از این داده ها، اجرایی می شود.

بانک اطلاعاتی از داده های غیرمحرمانه ایجاد می شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، ایجاد بانک اطلاعاتی کشور از داده ها و اطلاعات غیر محرمانه و قابل انتشار، به عنوان مرجع واحد قابل اطمینانی برای استفاده و عرضه عمومی داده ها به بخش های مختلف کشور از جمله کسب و کارها، گروه های تحقیقاتی و دانشگاهی و مردم، اجرایی می شود.

سازمان فناوری اطلاعات ایران با هدف اجرای تکلیف پیاده سازی داشبورد آنلاین اطلاعات کشور، فراخوان مشارکت عمومی برای انتخاب سرمایه گذار و پیمانکار خصوصی ساخت، بهره برداری و واگذاری این طرح را اعلام کرده است.

در پروژه پایش آنلاین اطلاعات کشور (پاک)، شرکت سرمایه گذار و پیمانکار به نمایندگی از سازمان فناوری اطلاعات ایران، باید با جمع آوری و طبقه بندی و ارائه اطلاعات حیاتی آنلاین و قابل اتکا در قالب داشبورد مدیریتی، جهت تصمیم سازی رئیس جمهور و هیئت دولت اقدام و در ادامه با معین و تجمیع عملکرد شاخص های راهبردی و عملیاتی دستگاه های اجرایی و سایر حوزه های فعال و مؤثر کشور، امکان ارائه تحلیل های مطمئن و مؤثری را فراهم کند.

ایجاد بانک اطلاعاتی کشور از طریق گردآوری، دسته بندی، تحلیل داده ها و روندها، و تعامل با ذینفعان و مخاطبان از جمله آحاد جامعه به منبعی ارزشمند از داده های عظیم در کشور تبدیل خواهد شد که قابلیت تجاری سازی و کسب درآمد را دارا است.

محدوده این پروژه در سطح ملی است و با دریافت اطلاعات کلیدی و حیاتی از کلیه دستگاه ها و نهادهای اجرایی کشور و گردآوری کلیه آمار و اطلاعات بازار کسب و کارها اجرایی می شود.

در لایه دریافت اطلاعات، گستره پروژه در حوزه کلیه آمار و اطلاعات و شاخص های کلیدی عملکرد دستگاه های اجرایی منتخب و نهادهای اثرگذار مانند اصناف و اتحادیه ها و کسب و کارها به صورت تجمیعی است و مجموعه داده های قابل گردآوری از بستر جامعه و مردم خواهد بود.

در لایه ارائه و انتشار اطلاعات، کلیه داده ها و تحلیل های آن به صورت محرمانه به مقامات عالی کشور ارائه و همچنین به موازات آن اطلاعات عمومی غیرمحرمانه و قابل انتشار در سطوح پایین تر و به سایر متقاضیان (کلیه بخش های دولت، کسب وکارها، اصناف واتحادیه ها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و مردم) ارائه می شود.

برآورد تقریبی سرمایه گذاری ساخت، بهره برداری و انتقال طرح پایش آنلاین اطلاعات کشور (پاک) 60 میلیارد ریال عنوان شده که دوره پیشبرد موافقتنامه، ساخت و احداث و بهره برداری تجاری در مجموع حدود 6 سال و قابل تمدید خواهد بود.

امکان ارائه وام از محل اعتبارات صندوق های نوآفرین و نوآوری ریاست جمهوری با نرخ سود تسهیلات 11 درصد و امکان ارائه همزمان سرویس و بهره برداری در طول دوران احداث و آزمایش و تحویل سامانه ها منوط به تحویل و آماده سازی سامانه اختصاصی در زمان مقرر، از جمله موارد تشویقی در نظر گرفته شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1460

به "بانک اطلاعاتی از داده های غیرمحرمانه ایجاد می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک اطلاعاتی از داده های غیرمحرمانه ایجاد می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید