50 هزار بیمار کرونایی با سیستم ردیابی دیجیتال شناسایی شدند

به گزارش تور استانبول، به گزارش خبرنگاران، تفاهم نامه مشترک میان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با موضوع توسعه زیرساخت ها، خدمات سلامت دیجیتال و پزشکی هوشمند و پیاده سازی خدمات مشاوره جراحی از راه دور با استفاده از فناوری 5G به عنوان یکی از کاربست های این فناوری، امروز یکشنبه در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور وزیر ارتباطات امضا شد.

50 هزار بیمار کرونایی با سیستم ردیابی دیجیتال شناسایی شدند

علیرضا زالی در مراسم رونمایی از کاربست های 5G در ایران گفت: یکی از اقدامات وزارت ارتباطات در ابتدای آغاز همه گیری کرونا، راه اندازی اپلیکیشن ac19 به عنوان اپلیکیشن استخراج اطلاعات و استفاده از ظرفیت آموزش همگانی و بالابردن سطح غربالگری بود که با اقبال ملی رو به رو شد. این سامانه به عنوان یک محصول داخلی به یکی از کشورهای CIS نیز فروخته شد.

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: ارائه اولین گزارش ردیابی دیجیتال بیماران گیلان و قم و اولین نقشه ردیابی سیر و سفر بیماران مبتلا و ناقلین با علامت و بدون علامت از دیگر اقدامات مهم در دوران شیوع کووید-19 بود که توسط وزارت ارتباطات اجرا شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یکی از شاخص های ارزیابی توسعه اجرایی پارادایم مدیریتی کشورها در دنیا را ارتباط دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها عنوان کرد که وزارت ارتباطات این مهم را به خوبی محقق کرده است، افزود: در استان تهران به کمک سیستم ردیابی دیجیتال پیروز به نقطه یابی 50 هزار بیمار مبتلا و به دنبال آن شناسایی مناطق آلوده استان شده ایم که این فرایند در حال استمرار است. امیدواریم این امکان در سطح مراکز جامع سلامت نیز با همراهی وزارت ارتباطات فراهم شود.

وی درباره موضوع تفاهم نامه مشترک با وزارت ارتباطات، شرح داد: گسترش پزشکی از راه دور بحث روز دنیا است و از سال 2017 تا به امروز تنها 10 درصد خدمات در زمره پزشکی از راه دور قرار گرفته است که پیش بینی می شود تا سال 2024 این میزان به 25 درصد برسد. کشور ما نیز می تواند جایگاه خوبی در این زمینه داشته باشد.

زالی ادامه داد: تله مدیسین یا پزشکی از راه دور، رادیولوژی و مشاوره از راه دور در دوران کرونا نیز به حد زیادی محقق شده است که نیاز به گسترش دارد. مشاوره جراحی از راه دور نیز جاه طلبانه ترین بخش تله مدیسین است که معتقدیم این اقدام در کشور شدنی است.

وی با اشاره به مزایای جراحی از راه دور، ادامه داد: خونریزی کمتر، بهبودی سریعتر بیمار و افزایش دقت جراح به کمک تصاویر دو بعدی و سه بعدی از فواید جراحی از راه دور است. البته مهمترین مسئله در این جهت ربات های جراحی هستند که باید از تکنولوژی بالایی برخوردار باشند که این امر با همکاری دانشگاه تهران و صنعتی شریف محقق خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1218

به "50 هزار بیمار کرونایی با سیستم ردیابی دیجیتال شناسایی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 هزار بیمار کرونایی با سیستم ردیابی دیجیتال شناسایی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید