پیش بینی افزایش شیوع دیابت پس از پاندمی کرونا ، تاکید وزارت بهداشت به پره دیابتی ها

به گزارش تور استانبول، معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هر 5 ثانیه یک نفر به دلیل عوارض دیابت در دنیا فوت می کند، گفت: پس از شیوع کرونا درحال حاضر برآورد و پیش بینی های ما این است که شیوع دیابت در سال های پیش رو افزایش می یابد.

پیش بینی افزایش شیوع دیابت پس از پاندمی کرونا ، تاکید وزارت بهداشت به پره دیابتی ها

دکتر علیرضا مهدوی در گفت وگو با خبرنگاران، همزمان با روز جهانی دیابت، گفت: هفته ملی دیابت از 22 تا 28 آبان با شعار مراقبت دیابت ، امروز بیشتر از همیشه برگزار می شود، بر این اساس شنبه 22 آبان روز دیابت و پیشگیری، یکشنبه 23 آبان روز دیابت و دسترسی بهینه به درمان و مراقبت، دوشنبه 24 آبان روز دیابت و آموزش، سه شنبه 25 آبان روز دیابت، انسولین و داروهای خوراکی، چهارشنبه 26 آبان روز دیابت، خودمراقبتی و خود پایشی، پنج شنبه 27 آبان روز دیابت و پاندمی کووید19 و جمعه 28 آبان روز دیابت، تغذیه سالم و فعالیت بدنی نام گذاری شده است.

وی افزود: بالابردن سطح اطلاعات و مطلعی همه مردم جهان از این بیماری شایع هدف مهم روز جهانی دیابت است .

وی با اشاره به اینکه دو نوع بیمار دیابتی وجود دارد، گفت: دیابت نوع یک بیشتر در بچه ها و نوجوانان دیده می شود. در این نوع دیابت، بدن دیگر انسولین تولید نمی کند و در نتیجه فرد به دیابت نوع اول دچار می شود که باید برای ادامه حیات خود اقدام به تزریق انسولین کند. تشنگی، پر ادراری، پرخوری، کاهش وزن ناگهانی و... از علائم دیابت نوع یک است.

او همچنین دیابت نوع دوم را اینگونه شرح داد: در نوع دوم دیابت، میزان انسولین در بدن کاهش یافته و یا مقاومت سلول های بدن به انسولین بالا رفته است. این نوع از دیابت به دلیل کاهش اندک اندک انسولین در بدن و به مرور زمان، بدون علائم بوده و بدن خود را با شرایط ایجاد شده وفق می دهد و با گذر زمان و افزایش سن، میزان انسولین کاهش یافته و از 30سالگی به بعد در افراد شناسایی می شود.

وی درباره آمار مبتلایان به دیابت، ادامه داد: تعداد مبتلایان به دیابت در جهان در سال 2019 بیش از 463 میلیون بوده است. طبق آمار نوی که فدراسیون بین المللی دیابت-IDF اخیرا بیان کرده است و در نیمه دوم آذرماه در دهمین ویرایش اطلس دیابت منتشر خواهد شد در سال 2021 تعداد بیماران مبتلا به دیابت از مرز 537 میلیون نفر گذشته است. از طرفی متاسفانه تعداد مرگ سالانه ناشی از دیابت که در سال 2019 قریب به 4.5 میلیون نفر بوده اکنون به 6 میلیون و 700 هزار نفر رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه طی سال های اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است، اظهار کرد: هزینه های دیابت در جهان از مرز 966 میلیارد دلار گذشته است و هر 5 ثانیه یک نفر به دلیل دیابت یا عوارض آن فوت می شود. طبق یک مطالعه که چند سال قبل انجام شد هزینه های سالانه دیابت در کشورمان سالانه 3.78 میلیارد دلار برآورد شده است.

مهدوی ادامه داد: در کشور ما نیز بر اساس آمار منتشر شده از آخرین مطالعه کشوری در سال 1395 نزدیک به 11 درصد جمعیت بالای 25 سال مبتلا به دیابت بودند (حدودا 5.5 میلیون نفر) که در این میان تعداد افراد مبتلا به دیابت نوع دو بسیار قابل توجه تر از مبتلایان به دیابت نوع یک است. از آمار یاد شده 10 درصد را مردان و 11.5 درصد را زنان تشکیل می دهند. آمار ارائه شده مربوط به پیش از پاندمی کووید19 است؛ درحال حاضر برآورد و پیش بینی های ما این است که شیوع دیابت در سال های پیش رو افزایش می یابد.

وی با تاکید بر اهمیت شناسایی بیماران، شرح داد: حدود 75 درصد مبتلایان از بیماری خود مطلع هستند. در مورد شناسایی افراد شرایط و امکانات خوبی داریم و مردم هم برای شناسایی مراجعه می کنند. موضوعی که سبب نگرانی می شود افراد پره دیابتی هستند یعنی کسانی که قندخونشان نه در محدوده بیماران است و نه می توان گفت کاملا سالم هستند؛ در واقع ممکن است عوارض دیابت برای آنها رخ دهد و اینها دیابتی های آینده ما هستند. این نقطه دقیقا جایی است که باید ورود کرده و اقدامات مقتضی را انجام دهیم. افراد دچار پره دیابت با کاهش وزن بدن و انجام فعالیت بدنی منظم متابولیسم بدنشان بهتر عمل می کند و جذب انسولین از طریق سلول ها افزایش می یابد. 150 دقیقه فعالیت بدنی شدت میانه در 3 تا 5 نوبت در طول هفته برای این افراد لازم است.

او با اشاره به تعریف اصطلاحی نو درباره بیماری دیابت، بیان کرد: در مورد بیماری مزمن دیابت چیزی به نام درمان نداریم و تنها مراقبت ارائه می شود. کسی که مبتلا به دیابت نوع دو شود دیابتی می ماند؛ اما کسانی که در روزهای نخست ابتلا هستند اگر مداخلاتی مانند کاهش وزن و فعالیت بدنی را جدی بگیرند، در بسیاری از موارد حالشان خوب خواهد بود و بهبود می یابند. بر اساس مطالعات اجرا شده برای تعداد زیادی از افراد که بیماری هنوز چندان در بدنشان مستقر نشده است، می توان ابتلا به دیابت نوع دو را با اقدامات ذکر شده بین 11 تا 15 سال به تعویق انداخت. متاسفانه چون بیماری های غیرواگیر آرام و بدون علامت رشد می کنند کسی آنها را جدی نمی گیرد.

معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: 17 سال است که برنامه های مرتبط با دیابت در نظام سلامت کشور ادغام شده است؛ یعنی خدمات پیشگیری، غربالگری، تشخیص و مراقبت بیماری در سطح یک و دو خدمات ارائه می شود و تقریبا تمام داروهای دیابت (به جز برخی داروهای نو) تحت پوشش بیمه هستند. انواع انسولین ها نیز تحت پوشش بیمه هستند و ما در جهان ارزان ترین انسولین را به بیماران ارائه می کنیم و اغلب خدمات مراقبتی تحت پوشش بیمه است. البته در حال تلاش هستیم تا موضوع خودپایشی قندخون نیز در پوشش بیمه قرار گیرد.

او با تاکید بر اهمیت آموزش بیماران، گفت: سالانه حدود 6 تا 8 میلیون نفر از نظر جست و جوی دیابت غربالگری می کنیم که هم احتمال حوادث قلبی-عروقی آنها طی 10 سال آینده تعیین می شود و هم شرایط دیابت، فشارخون و چاقی را در آنها رصد می کنیم. از مردم دعوت می کنم به مراکز ارائه خدمات سطح یک مراجعه کنند و مورد بررسی قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1878

به "پیش بینی افزایش شیوع دیابت پس از پاندمی کرونا ، تاکید وزارت بهداشت به پره دیابتی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی افزایش شیوع دیابت پس از پاندمی کرونا ، تاکید وزارت بهداشت به پره دیابتی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید