پساب؛ راهکاری مطمئن برای مقابله با کمبود آب

به گزارش تور استانبول، یکی از راهکارهای کاهش تنش های آبی و برون رفت از آن، استفاده از پساب و به عبارت بهتر بازچرخانی آب است که در حال حاضر حدود 1.3 میلیارد مترمکعب پساب فراوریی ایران، توسط سازوکارهای معین، جمع آوری و برای مصارف صنعتی و فضای سبز تصفیه می گردد. البته وزیر نیرو معتقد است که باید فراوری پساب در کشور افزایش یافته و این ماده برای بخش های دیگر جایگزین آب گردد.

پساب؛ راهکاری مطمئن برای مقابله با کمبود آب

به گزارش تور استانبول، در جهان بیش از 80 درصد پساب های فراوریی توسط جامعه، بدون تصفیه و استفاده مجدد به اکوسیستم برمی گردند. در حال حاضر اکثر شهرها در کشورهای در حال توسعه، از زیرساخت و منابع مناسبی برای مدیریت پساب ها با روشی مؤثر و پایدار برخوردار نیستند. فرصت های بهره برداری از پساب ها به عنوان یک منبع، بسیار زیاد است. اهمیت این مساله تا جایی مهم است که بخش آب سازمان ملل متحد از پساب با عنوان طلای خاکستری یاد نموده و به همین دلیل نیز ایران به دنبال توسعه طرح های بازچرخانی آب است.

بنابراین، پساب های مدیریت شده سالم، منبعی مقرون به صرفه و پایدار آب و انرژی، مواد مغذی و سایر مواد بازیافتنی است. هزینه های مدیریت پساب تا حد زیادی به واسطه منافع آن در زمینه سلامت انسان ها، توسعه مالی و پایداری زیست محیطی و نیز ایجاد فرصت های شغلی جدید و ایجاد مشاغل سبز بیش تر، سنگین تر می گردد.

آب باید در هر یک از بخش های چرخه آب (از برداشت، پیش تصفیه، توزیع، مصرف، جمع آوری و پس تصفیه) به منظور استفاده از پساب تصفیه شده و برگشت نهایی آن به محیط زیست، آماده شدن برای برداشت آب و شروع مجدد چرخه آب، به دقت مدیریت گردد. اگرچه مدیریت پساب ها به طور جدی مورد غفلت قرار گرفته اما پساب ها نیز به طور برجسته به عنوان یک منبع مقرون به صرفه و پایدار آب، انرژی، مواد مغذی و سایر مواد بازیافتنی مورد غفلت قرار گرفته اند؛ بنابراین به گفته کارشناسان، باید به پساب ها به عنوان یک منبع به جای یک بار دور انداخته شده، نگاه گردد.

در این راستا، باید گفت که مصرف شرب و بهداشت ایران، 6.5 میلیارد مترمکعب تخمین زده می گردد که این میزان مصرف، حدود 4.3 میلیارد مترمکعب پساب فراوری می نماید. بخشی از این پساب با تکنولوژی امروز و با احتساب احتیاج تغذیه سفره های آب زیرزمینی قابل تصفیه است.

اما رضا اردکانیان - وزیر نیرو - در همین باره می گوید که با سرمایه گذاری بیش تر، امکان استفاده از پساب برای اقلامی از محصولات غذایی وجود دارد، اکنون در جهان بخش وسیعی از اراضی توسط پساب آبیاری می گردد و بخش زیادی از آن نیز به روش مطمئن نیست. امکان استفاده از پساب برای بعضی اقلام در بخش کشاورزی وجود دارد، اما فعلاً در کشور ما تمرکز روی صنعت است.

وی از شروع طرح تغذیه سفره های آب زیرزمینی با استفاده از پساب در استان خراسان رضوی خبر داده و گفته است: برای تهیه این طرح در مقطعی از کارشناسان خارجی استفاده شده است که تغذیه سفره با یاری پساب تصفیه شده و کیفیت خاص صورت بگیرد. در این زمینه، هماهنگی های لازم بین دو مجموعه مسئول فراوریکننده و مصرف کننده پساب در حال شکل گیری است که اختیارات بیش تری به استان ها برای برنامه ریزی داده گردد.

به اعتقاد کارشناسان، با توجه به گسترش روزافزون صنایع آب بر، به نظر می رسد استفاده از پساب یکی از بهترین راهکارها برای کاهش معضل کمبود آب باشد، هم چنین به علت کمبود منابع آبی در سال های آینده چاره ای جز تفکیک آب مصرفی بخش های مختلف از آب شرب باقی نمی ماند.

از سوی دیگر، آب تصفیه شده صنایع می توان برای آبیاری فضای سبز استفاده کرد و به این ترتیب از بهره برداری از منابع آب های زیرزمینی کم کرد. علاوه بر این استفاده از پساب صنایع، علاوه بر کنترل آلودگی های زیست محیطی، حفظ منابع آبی موجود، از لحاظ مالی نیز مقرون به صرفه است.

خبرنگار: سحر بابایی

دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 137

به "پساب؛ راهکاری مطمئن برای مقابله با کمبود آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پساب؛ راهکاری مطمئن برای مقابله با کمبود آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید