نقش برجسته تخریب شده ثلاث باباجانی مرمت می شود

به گزارش تور استانبول، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دستور داده است که مرمت نقش برجسته باستانی ثلاث باباجانی که به تازگی تخریب شده آغاز شود؛ به گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه تیم مرمت بزودی کار خود را آغاز می کند.

نقش برجسته تخریب شده ثلاث باباجانی مرمت می شود

ایرنا: امید قادری در جلسه امضای تفاهم نامه بین اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با دانشگاه ساپینزای رم ایتالیا افزود: تیم پژوهشگران دانشگاه ساپینزا از کتیبه چهار هزار ساله شهرستان ثلاث باباجانی که اخیرا از سوی افراد سوداگر تخریب شده، بازدید و آن را مستندنگاری می کنند.

به گفته او تکه های کتیبه تخریب شده ثلاث باباجانی در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان است و امکان مرمت آن وجود دارد.

قادری گفت: تجربیات تیم باستان شناسی این دانشگاه در حوزه مستندنگاری می تواند آثار مثبتی در حفاظت و مرمت آثار تاریخی استان داشته باشد.

نقش برجسته ثلاث باباجانی اسفندماه 97 با همکاری افراد محلی و یکی از باستانشناسان اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه کشف و مراحل تحقیق، پژوهش، مستندنگاری و نقشه برداری بر روی اثر به صورت کامل انجام گرفت اما متاسفانه سودجویان و تخریب گران آثار تاریخی حدود 2 ماه پیش با شناسایی محل اثر با توجه به پرت بودن و امکان سخت دسترسی نیروهای حفاظتی به آن، اقدام به تخریب قسمتی از این نقش برجسته کردند.

این اثر که صحنه پیروزی ایدین سین حاکم دولت سیموروم را نشان می دهد، یکی از قدیمی ترین نقش برجسته های دنیای باستان با قدمت حدود چهار هزار سال است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با بیان اینکه حفاظت از آثار تاریخی مسئولیت همه شهروندان است گفت: با سازمان های مردم نهاد، نیروهای نظامی، ناجا و شورای تامین استان رایزنی هایی داشته ایم تا در حفاظت از آثار تاریخی مناطق دورافتاده استان همکاری کنند.

قادری در عین حال با اشاره به تعدد آثار تاریخی، افزود: تخریب این آثار از گذشته تاکنون همواره وجود داشته و جلوگیری از این مشکل نیازمند فرهنگ سازی است.

وجود بیش از 2هزار و 250 اثر ثبت شده ملی، مجموعه جهانی بیستون و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند، حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.

کتیبه تاریخی بیستون در شهرستان هرسین واقع شده است؛ دیگر اثر باستانی این شهرستان گنج دره است که طبق تحقیقات باستان شناسان اروپایی، حدود 11 هزار سال قدمت دارد و برای اولین بار مردم این منطقه حیوان را اهلی کرده اند و دست به کشت غلات زده اند. نخستین ظروف سفالی ایران زمین هم در شهر هرسین ساخته شده است.

بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و … از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.

استان کرمانشاه 2 میلیون نفر جمعیت ساکن در 2 هزار و 622 روستا و 34 شهر دارد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 392

به "نقش برجسته تخریب شده ثلاث باباجانی مرمت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش برجسته تخریب شده ثلاث باباجانی مرمت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید