طلایی که بنفش میسوزد، معمای 400 ساله کیمیاگری حل شد!

به گزارش تور استانبول، زومیت نوشت: دانشمندان پس از 400 سال دلیل این موضوع را کشف کردند که چرا در نتیجه آتش گرفتن فولمینات طلا، دودی بنفش رنگ فراوری می گردد.

طلایی که بنفش میسوزد، معمای 400 ساله کیمیاگری حل شد!

ممکن است به کیمیاگران گذشته بخندیم که با درک ناقصی که از علم داشتند، پنج قرن پیش از کشف هسته، به شدت برای کشف دگرگونی هسته ای کوشش می کردند. اما آیا واقعاً می توانیم آن ها را سرزنش کنیم؟ هرچه باشد، اکنون پس از 400 سال پیشرفت در شیمی و فیزیک، خاتمه این معما را حل نموده ایم که چگونه آن ها در آن سال ها انفجار بنفش ایجاد می کردند.

طلای فولمینات شده اولین ماده منفجره قوی بود که کشف شد و اولین بار در سال 1585 در کتاب سبالد شوارزر، کیمیاگر آلمانی به آن اشاره شد. فراوری فولمینات طلا ساده است و وقتی این ماده منفجر می گردد، دود بنفش غیرعادی از آن خارج می گردد. اما گرچه ساختار شیمیایی آن قرن ها است به طور کامل معین شده، دلیل دود بنفش آشکار نشده است.

در نسخه پیش انتشار مقاله جدیدی از پژوهشگران دانشگاه بریستول که روی سرور ArXiv منتشر شده. آمده است: اغلب گفته می شد منبع رنگ قرمز یا بنفش غیرعادی دود حضور نانوذرات طلا است. ممکن است عجیب به نظر برسد که وجود طلا رنگ چیزی را بنفش کند، اما شواهد ضمنی بسیار قوی برای حمایت از این ایده وجود دارد.

نویسندگان شرح می دهند: در گذشته، از فولمینات طلا برای ایجاد روکش بنفش رنگ روی اجسام استفاده شده است؛ به همان شکلی که از محلول های نانوذرات طلا برای پوشش مواد با لایه های قرمز و بنفش استفاده می گردد.

تا به امروز کسی نتوانسته بود این فرضیه را اثبات کند که دلیل رنگ بنفش حضور نانوذرات طلا است. نویسندگان مقاله می گویند: آزمایش ما شامل ایجاد طلای آتش گیر، سپس انفجار نمونه های 5 گرمی روی فویل آلومینیومی با حرارت دادن آن بود. دود را با توری های مسی جمع کردیم و سپس نمونه دود را زیر میکروسکوپ الکترونی عبوری تجزیه وتحلیل کردیم. متوجه شدیم دود حاوی نانوذرات کروی طلا است که این تئوری را تأیید می نماید که طلا در ایجاد دود اسرارآمیز نقش دارد.

تصویر میکروسکوپ الکترونی عبوری از خوشه ای از نانوذرات طلا که از فولمینات طلا منفجرشده ثبت شده است.

  • فراوریات یک شرکت دانش بنیان منجر به 300 میلیون دلار کاهش ارزبری شد!

  • ماجرای موی غول برفی که در کوهستان پیدا شده است/عکس

پژوهشگران قصد دارند از همین روش برای آنالیز دود فراوریشده به وسیله فولمینات های فلزی دیگر مانند پلاتین، نقره، سرب و جیوه استفاده نمایند. درست مانند فولمینات طلا، ماهیت دقیق این ابرها معما است.

نتایج پژوهش حاضر فقط برای علاقه مندان به تاریخ علم یا واکنش های شیمیایی خاص مفید نیست؛ پژوهشگران درمورد کاربردهای بالقوه این یافته ها در سنتز سریع نانوذرات فلزی غیرعادی صحبت می نمایند که در حوزه های متنوعی مانند پزشکی، مهندسی زیستی یا هر چیزی که با فناوری نانو مرتبط باشد، مفید است.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 آذر 1402 بروزرسانی: 7 آذر 1402 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2293

به "طلایی که بنفش میسوزد، معمای 400 ساله کیمیاگری حل شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طلایی که بنفش میسوزد، معمای 400 ساله کیمیاگری حل شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید