طرح تابستانه بازار کتاب را تکان می دهد؟ ، اجرای اولین طرح فصلی کتاب توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران

به گزارش تور استانبول، به گزارش خبرنگاران آنا نوشت: در پی برگزار نشدن سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برنامه های حمایتی مختلفی برای حمایت از همه زنجیره فراوری و نشر کتاب را اظهار داشت.

طرح تابستانه بازار کتاب را تکان می دهد؟ ، اجرای اولین طرح فصلی کتاب توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

اولین طرح فصلی با اجرای خانه کتاب و ادبیات ایران

برگزاری دو طرح فصلی تابستانه کتاب در مردادماه و پاییزه کتاب همزمان با هفته کتاب در آبان ماه با افزایش 50 درصدی اعتبارات مربوط به این طرح ها نسبت به دوره های قبل یکی از برنامه های حمایتی بود.

طرح های فصلی کتاب یکی از راه های یاری به ناشران و کتاب فروشان بود و بسیاری از ناشران و کتاب دوستان همواره از اجرای آن راضی بودند. این طرح ها پیش از ادغام سه موسسه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد توسط خانه کتاب اجرا می شد؛ آخرین طرح اجرا شده توسط مؤسسه خانه کتاب در اردیبهشت ماه سال جاری با بودجه 2 میلیارد تومان انجام شد. چهاردهمین دوره طرح توزیع یارانه کتاب به وسیله کتابفروشی ها با عنوان تابستانه کتاب99 برای اولین بار توسط موسسه تازه تشکیل شده خانه کتاب و ادبیات ایران انجام خواهد شد.

انتشار فراخوان طرح تابستانه کتاب

روز چهارشنبه هشتم مردادماه فراخوان ثبت نام کتاب فروشی ها در طرح تابستانه کتاب 99 توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران منتشر شد. این طرح که در راستای تحقق بخشی از برنامه های معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از ناشران و کتاب فروشان کشور برگزار می گردد پس از سرانجام مراحل ثبت نام کتاب فروشی ها از روز شنبه 18 مرداد مصادف با عید سعیدغدیرخم شروع می گردد و تا روز پنج شنبه 30 مرداد ادامه خواهد داشت.

در این طرح که با شعار کتاب بخوانیم، ایمن بمانیم سقف مجاز خرید برای هر خریدار 150 هزار تومان است. در این دوره به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، خریدهای غیرحضوری نیز با ثبت اطلاعات مربوطه در پنل از سوی کتاب فروشی ها فراهم شده است.

افزایش ثبت نام کتاب فروشی های سراسر کشور برای حضور در طرح

طبق آمار ارائه شده توسط خانه کتاب و ادبیات ایران یک روز قبل از سرانجام مهلت ثبت نام کتاب فروشی ها در این طرح، 654 کتابفروشی برای فروش کتاب با یارانه 20 درصدی اعلام آمادگی نموده اند که در مقایسه با طرح بهارانه کتاب 99، که اردیبهشت سال جاری برگزار گردید؛ افزایش 23 درصدی را داشته است.

در دوره چهاردهم این طرح، تهران با 91 کتاب فروشی، اصفهان با 72 کتاب فروشی، خراسان رضوی با 69 کتاب فروشی و قم با 57 کتاب فروشی، در میزان مشارکت نسبت به سایر استان ها پیشتاز هستند.

افزایش 23 درصدی مجموع کتاب فروشی های متقاضی حضور در این طرح نیز نشان می دهد کتا فروشی ها بنا دارند با حضور در این طرح و فروش مقطعی بخشی از خسارات وارد شده در ایام کرونا را جبران نمایند. در بین استان های شرکت نماینده در این طرح، تا به امروز استان قزوین با افزایش 100 درصدی حضور کتاب فروشی ها در مقایسه با طرح بهارانه کتاب در صدر واقع شده است و استان های یزد، کرمانشاه، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی به ترتیب با افزایش 58، 57، 50، 50 و 40 درصدی حضور کتاب فروشی ها در صندلی های بعدی این افزایش حضور قرار گرفته اند.

پیش بینی می گردد اجرای این طرح یاریی در جهت جبران خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا و عبور از این بحران برای کتاب فروشی ها و ناشران باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1100

به "طرح تابستانه بازار کتاب را تکان می دهد؟ ، اجرای اولین طرح فصلی کتاب توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح تابستانه بازار کتاب را تکان می دهد؟ ، اجرای اولین طرح فصلی کتاب توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید