صنعت خودرو، پس از تعطیلات تابستانی طوفانی

به گزارش تور استانبول، خطوط و سالن های فراوری 2شرکت بزرگ خودروسازی، امروز پس از 2هفته تعطیلی در غرب تهران باز می گردد

صنعت خودرو، پس از تعطیلات تابستانی طوفانی

تعطیلات دوهفته ای خودروسازان از امروز به صورت رسمی به سرانجام می رسد. تعطیلات تابستانی سال جاری خودروسازان از قضای روزگار با موجی از دستگیری مدیران آنها همراه شد، پیش تر 2شرکت بزرگ خودروسازی وعده داده بودند با استفاده از تعطیلات تابستانی پارکینگ های جاده مخصوص کرج را خالی نمایند و از حجم تعهدات معوق با تحویل خودرو به مشتریان بکاهند، اما موج بازداشت مدیران صنعت خودرو، فضای متفاوتی را به ویژه در ایران خودرو رقم زد.

به گزارش تور استانبول، کارگران این شرکت در شرایطی امروز به سر کار خود برمی گردند که دستگاه های قضایی، دولتی و نظارتی عملا از هیأت مدیره این شرکت سلب مسئولیت نموده و خود برخلاف نص قانون تجارت، مدیرعامل را برکنار و گزینه های دیگری را برای انتصاب در این سمت کاندیدا نموده اند. به نظر می رسد بحران خلأ مدیریت و دست کم تزلزل جایگاه های مدیریت در 2شرکت خودروسازی با روشن شدن دوباره خطوط فراوری، عیان تر از قبل نمایان گردد.

  • تعطیلات پرکار

خودروسازان در آستانه بازگشایی دوباره در سالن های فراوری پس از 2هفته تعطیلی می گویند با تداوم فعالیت در 2هفته تعطیلات تابستانی، پیروز شده اند تا حدودی تعهدات معوق را انجام دهند و قیمت حاشیه بازار را نیز مهار نمایند. 2غول خودروسازی ایران شرح داده اند در طول 2هفته تعطیلات تابستانی نیز فراوری را تعطیل ننموده اند و با حضور تعدادی از نیروهای خود توانسته اند بخش قابل توجهی از فراوریات دارای کسری را تکمیل و روانه بازار نمایند؛ ادعایی که البته به استناد وضع قیمت خودرو در حاشیه بازار و تداوم بلاتکلیفی خریداران خودرو، تا حدودی می تواند اغراق شده به نظر برسد. خودروسازان هنوز بابت تعهدات سال97 مدیون خریداران هستند و به همین واسطه، 2هفته کاری در دل روزهای بلند تابستان هم، در عمل نتوانست بخش بزرگی از عقب ماندگی ها را در تحویل تعهدات معوق جبران کند.

  • تحویل قطره چکانی تعهدات معوق

در این بین عبدالله بابایی، مشاور مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از افزایش عرضه محصولات این گروه خودروسازی خبر داده و گفته است: با افزایش عرضه، شاهد خواهیم بود تفاوت قیمت خودرو در کارخانه با بازار آزاد به طور کامل از بین رفته و قیمت ها یکسان گردد. البته گزارش میدانی از نمایندگی های فروش این خودروسازی نشان می دهد بخش عمده افزایش عرضه که مورد اشاره بابایی نیز بوده، به خودروهایی مربوط است که در نمایندگی های این شرکت و به قیمت آزاد به فروش می رسد و همچنان تحویل تعهدات معوق به صورت قطره چکانی انجام می گردد.

برای مثال خریداران در بعضی نمایندگی های سایپا می توانند خودروهایی در برندهای رنو، برلیانس و سیتروئن را که فراوری آنها ماه هاست متوقف شده، خریداری نمایند و سند دست اول آن را به نام خود بزنند؛ خودروهایی که متعلق به مشتریان سایپا نیست و هنوز سند آنها به نام کسی ثبت نشده است. در مقابل، مدارک ارائه شده یکی از مشتریان حاضر در نمایندگی سایپا به خبرنگار تور استانبول نشان می دهد خودروی ثبت نام شده در مهر97 که در بهمن ماه این سال تکمیل وجه شده، هنوز در پیچ وخم وعده های این خودروساز مانده و زمان تحویل آن تعیین نیست. همچنین مسئول این نمایندگی هم اعلام نموده خودروهای خودروی تحویل فوری اردیبهشت و خرداد سال جاری با سررسید یک ماهه همچنان به مشتریان تحویل داده نشده و شرکت نیز اطلاع رسانی دقیقی به مشتریان انجام نمی دهد.

  • شرایط مشابه در سایپا و ایران خودرو

در شرایطی که آنالیز های میدانی از تداوم تعویق در تحویل خودروهای فروخته شده سایپا حکایت دارد، مراجعه به بعضی نمایندگی های ایران خودرو نیز از وضع مشابهی حکایت دارد؛ با این تفاوت که این شرکت در برنامه های فروش فوری اخیر خود، تعداد بسیار کمی خودرو فروخته و بر همین اساس دغدغه ای برای تحویل سفارش های جدید ندارد. به گفته مسئول یکی از نمایندگی های ایران خودرو، این شرکت همچنان بابت ثبت نام های مربوط به اواسط سال97 متعهد است و مشتریان همچنان در صف انتظار برای تخصیص خودرو قرار دارند.

البته ایران خودرو در اطلاعیه ای که به مناسبت سرانجام تعطیلات و بازگشت کارگران منتشر نموده از کوشش کارکنان این شرکت، در 2هفته تعطیلات، به حماسه تعبیر نموده و از تکمیل 20هزار و 305خودروی ناقص و کسری دار در ایام تعطیل و تحویل به مشتریان خبر داده؛ اتفاقی که اگر خوش بینانه به آن پرداخته گردد، نشانگر معوق بودن بخش قابل توجهی از سفارش های قدیمی این شرکت است؛ نکته ای که موجب شده هنوز قیمت محصولات این شرکت در حاشیه بازار نسبت به قیمت کارخانه محصولات به شدت بالا باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 271

به "صنعت خودرو، پس از تعطیلات تابستانی طوفانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت خودرو، پس از تعطیلات تابستانی طوفانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید