شناسایی گونه هندی ویروس کرونا در 17 کشور

به گزارش تور استانبول، سازمان دنیای بهداشت خاطرنشان کرد: گونه هندی ویروس کرونا در بیش از 17 کشور دنیا پیدا شده است.

شناسایی گونه هندی ویروس کرونا در 17 کشور

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از سی جی تی ان، سازمان دنیای بهداشت (WHO) گفت: گونه ای از ویروس که باعث کووید 19 می گردد و محتمل است در افزایش موارد ویروس کرونا در هند نقش داشته باشد، در بیش از 17 کشور دنیا پیدا شده است.

آژانس بهداشتی سازمان ملل متحد گفت که نوع B.1.617 که برای اولین بار در هند پیدا شد تا کنون دو نوع تغییر ژنتیکی در پروتئین سطح ویروس داشته است: E484Q و L452R. جهش اول E484Q مدتی است که شناخته شده و در گونه های بریتانیایی، آفریقای جنوبی و برزیلی ویروس کرونا نیز وجود داشت. جهش دوم L452R نیز در ویروس کالیفرنیایی دیده شده بود.

سازمان دنیای بهداشت در به روزرسانی اپیدمیولوژیک هفتگی خود در خصوص همه گیری گفت: بیشتر جهش ها مربوط به هند، انگلیس و ایالات متحده آمریکا می گردد.

با توجه به اوضاع اسف باری که هم اکنون در هند حاکم است، سازمان دنیای بهداشت گونه هندی ویروس کرونا B.1.617 را به عنوان گونه نگران کننده (Variant of Concern) رده بندی نموده است.

این برچسب نشان می دهد که این جهش خطرناک تر از نسخه اصلی ویروس است، به عنوان مثال بیشتر قابل انتقال است، کشنده است و یا اثربخشی واکسن را کاهش می دهد.

هند با افزایش موارد جدید و مرگ و میرها در همه گیری روبرو است و نگرانی ها از اینکه این جهش می تواند در فاجعه موثر باشد در حال افزایش است.

سازمان دنیای بهداشت اذعان کرد که مدل سازی اولیه آن بر اساس توالی های ارسالی به GISAID نشان می دهد B.1.617 دارای سرعت رشد بالاتری نسبت به سایر نمونه های در گردش در هند است، که نشان دهنده افزایش احتمال انتقال است.

این گزارش تأکید کرد که انواع دیگری که به طور همزمان در گردش هستند نیز انتقال پذیری بیشتری نشان می دهند و این ترکیب ممکن است در بروز فاجعه در این کشور نقش داشته باشد.

WHO گفت: در واقع، مطالعات نشان داده است که گسترش موج دوم بسیار سریعتر از موج اول بوده است؛ ضمن اینکه مطالعات قوی و بیشتری در خصوص مشخصات B.1.617 و سایر انواع، از جمله تأثیرات قابل انتقال، شدت و خطر عفونت مجدد فوراً مورد احتیاج است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1653

به "شناسایی گونه هندی ویروس کرونا در 17 کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی گونه هندی ویروس کرونا در 17 کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید