سود پنهان به کمک فاسمین آمد، تمایل کالسیمین به ابهام در صورت های اقتصادی

به گزارش تور استانبول، صورت اقتصادی نیمه نخست شرکت کالسیمین خاتمه پس از 7 روز تاخیر نسبت به موعد قانونی روی کدال نشست. باید گفت صورت اقتصادی نیمه نخست این شرکت از انتظاراتی که طی روزهای اخیر و پس از انتشار خبر بازگشت 7500 تن شمش روی فروش رفته این شرکت به انبار شکل گرفته بود بهتر است.

سود پنهان به کمک فاسمین آمد، تمایل کالسیمین به ابهام در صورت های اقتصادی

به گزارش تور استانبول به نقل از دنیای بورس؛ عملکرد شرکت کالسیمین در نیمه نخست منتشر شده است و در ادامه به تحلیلی از سودآوری این شرکت پرداخته می گردد. این صورت اقتصادی به دلیل تغییرات عجیبی که ناشی از بازگشت بخشی از فروش به انبارهای شرکت اتفاق افتاده دارای اهمیت است. علاوه بر این بعضی سوالات قابل توجه در رابطه با صورت های اقتصادی این شرکت مطرح هستند. یکی از این موارد سرنوشت نامعلوم موجودی 7500 تنی این شرکت در سرانجام نیمه نخست است.

گرچه 7500 تن شمش روی از فروش این شرکت بازگشت خورده است و به دنبال آن فروش شرکت برای نیمه نخست از 545 به 346 میلیارد تومان رسیده است اما خوشبختانه سودهای پنهان و همچنین سود غیرعملیاتی به یاری صورت اقتصادی کالسیمین آمده و شاهد سود 122 تومانی به ازای هر سهم فاسمین در نیمه نخست هستیم. قطعا پس از سود 99 تومانی بهار، سود کنونی این شرکت که بخش قابل توجهی از آن نیز در بخش سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی منعکس شده است چندان مطلوب نیست اما اگر بازگشت حجم قابل توجهی از فروش را مدنظر قرار دهیم وضعیت چندان هم بد نیست. ولی نکات ویژه ای را باید در نظر گرفت.

در بخش اول؛ این موضوع که بازگشت این حجم از فروش به انبارهای شرکت (در شفاف سازی کدال آمده) چگونه اثر آن چنانی بر سود نداشته است پیش از این قابل پیشبینی بود. دنیای بورس در مطلبی در سرانجام تیر امسال (لینک مطلب) و پس از انتشار عملکرد سه ماه نخست کالسیمین به 55 تومان سود مخفی کالسیمین در بهار اشاره نمود که بخش قابل توجهی از آن به سود تسعیر ارز بازمی گشت که در عملکرد نیمه نخست منعکس شده است. این که چرا این سود در بهار شناسایی نشده بود همچنان جای سول است و احتمالا بی جواب می ماند.

در بخش دوم در قبال آینده این شرکت باید گفت آن چه اهمیت ویژ ه ای دارد علت بازگشت این کالا به انبار است. سناریوهای مختلفی می توان بیان کرد. فاسمین با وجود بازگشت همین مقدار روی به انبار اما همچنان حدود 9 هزار تن روی در نیمه نخست صادر نموده است. جزئیات فسخ این معامله از سوی خریدار از اهمیت بالایی برخوردار است که این امید وجود دارد مدیران شرکت صاحبان سهام را از آن مطلع سازند. اگر امکان یافتن خریدار جایگزین وجود داشته باشد این موجودی همچنان می تواند برای فاسمین ارزشمند باشد.

اما یک نکته بسیار مهم از عملکرد فاسمین که به نظر می رسد تحلیلگران بازار و همچنین سازمان بورس نیز باید مورد توجه قرار دهند نحوه ثبت اقلام برگشت خورده در صورت های اقتصادی است. بر اساس شفاف سازی 7514 تن روی معادل 199 میلیارد تومان از فروش شرکت در عملکرد نیمه نخست کاسته شده که کاملا منطقی است. اما این که این مقدار شمش کجا رفته واقعا جای سوال دارد. اگر این مقدار شمش به انبارهای شرکت بازگشته است پس چرا در موجودی سرانجام دوره قابل مشاهده نیست. این مقدار بازگشت شمش روی در تعدیلات فروش منعکس شده است که طبق معمول هیچ اطلاعاتی از آن در دسترس نیست.

شرکت تاکید نموده که شمش روی برگشت خورده به انبار شرکت مرجوع شده است. این شرکت در ابتدای امسال 18785 تن شمش روی در انبار خود داشته است؛ بر اساس صورت های اقتصادی. بیش از 12300 تن شمش روی نیز در نیمه نخست فراوری شده است. 10441 تن نیز مقدار فروش شمش روی این شرکت در نیمه نخست بوده و بر این اساس در یک رابطه ساده ریاضی مقدار موجودی سرانجام دوره باید حدود 20644 تن باشد و ارزش آن باید در سرانجام دوره حدود 246 میلیارد تومان و نه حدود 143 میلیارد تومان ثبت شده باشد.

اما چرا این عدد مهم است؟ در این خصوص باید گفت موجودی سرانجام دوره از اجزا بهای تمام شده فروش است که از مجموع هزینه فراوری و موجودی ابتدای دوره کاسته می گردد. بر این اساس افزایش موجودی کالای ساخته شده از بهای تمام شده موجودی آماده برای فروش (مجموع فراوری و موجودی ابتدای دوره) کاسته می گردد تا بهای تمام شده درآمد عملیاتی محاسبه گردد. بر این اساس اختلاف 246 با 143 میلیارد تومان (یعنی حدود 103 میلیارد تومان) باید در حالت منطقی از بهای تمام شده فروش کاسته می شد؛ یعنی 50 تومان سود به ازای هر سهم. البته نکات عجیب دیگری نیز در صورت های اقتصادی نیمه نخست فاسمین مشاهده می گردد که برای مثال کاهش محسوس هزینه سربار در نیمه نخست امسال نسبت به سال گذشته کاملا جالب توجه است. 73 میلیارد تومان سربار شناسایی شده در بهار به 57 میلیارد تومان سربار برای کل نیمه نخست کاهش یافته است که در نوع خود بسیار عجیب است و ممکن است این موضوع به عدم ثبت مقادیر برگشت خورده در بخش موجودی مرتبط باشد. به هر حال صورت های اقتصادی کنونی فاسمین و پس از اتفاقاتی که اتفاق افتاده احتیاج به شفاف سازی بیشتر دارد.

البته اگر سایر سرفصل ها واقعا قابل اتکا باشند و این بخش به صورت اقتصادی اضافه گردد در نتیجه بهای تمام شده فروش این شرکت در نیمه نخست حدود 30 میلیارد تومان می بود و احتمالا بخش اقتصادی شرکت با دیدن این عدد خود نیز متعجب شده و ترجیح داده این عدد فعلا در بخش تعدیلات فروش باقی بماند. البته در سال های قبل هم بعضا عدم هم خوانی موجودی شرکت با اطلاعات صورت اقتصادی قابل توجه بود که بعضا مدیران این شرکت به تهاتر شمش با خاک معدنی وارداتی اشاره می کردند؛ اما همواره این سوال مطرح بود که اگر این اتفاق واقعا رخ می دهد چرا نباید توضیحات معین برای سهام داران خرد نیز ارائه گردد و در صورت های اقتصادی در قبال آن شفاف سازی گردد؟ به هر حال صورت های اقتصادی فاسمین بار دیگر با ابهام ارائه شد و ضروری است سرنوشت این موجودی 7500 تنی معین گردد. موج شایعات بعضا عدم بازگشت فروش به انبار شرکت و درعین حال عدم دریافت مبلغ را نیز شامل می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 514

به "سود پنهان به کمک فاسمین آمد، تمایل کالسیمین به ابهام در صورت های اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود پنهان به کمک فاسمین آمد، تمایل کالسیمین به ابهام در صورت های اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید