دانشمندان علت لخته شدن خون در بیماران کرونا را پیدا کردند

به گزارش تور استانبول، بیماری کووید-19 ناشی از ویروس کرونا با لخته های خونی بالقوه مرگبار مرتبط شده است، اکنون پژوهشگران می گویند علت ایجاد این لخته ّ ها را یافته اند.

دانشمندان علت لخته شدن خون در بیماران کرونا را پیدا کردند

به گزارش خبرنگاران، دکتر آلفرد لی، استادیار پزشکی در مرکز سرطان ییل در آمریکا و سرپرست این پژوهش گفت: با اینکه بیماری های گوناگونی می توانند لخته خونی ایجاد نمایند، آسیب سلول های اندوتلیالی یا پوشش درونی رگ ها در بیماران کووید-19 نقش مهمی در ایجاد لخته دارد.

به گفته لی، این آنالیز برای نخستین بار نشان داد که فرایند آسیب سلول های پوشش درونی رگ ها یا سلول های اندوتلیالی در طیف گسترده ای از بیماران کووید-19 به خصوص بیماران بدحال و در شرایط بحرانی وجود دارد.

پژوهشگران دریافتند که بعضی از شاخص های فعال شدن سول های اندوتلیالی در در بیماران کووید-19 بستری شده در بخش مراقبت های ویژه تقریبا دو برابر بیش از بیماران بستری نشده در این بخش است.

یکی از این شاخص ها به نام ترومبومدولین با میزان زنده ماندن در همه بیماران ارتباط داشت. این پژوهشگران می گویند اندازه دریافت ترمبومدولین می تواند به پزشکان در درمان بهتر این بیماران یاری کند. پزشکان بر این اساس می توانند بیمارانی را که با احتمال بیشتری ممکن است دچار پیشرفت بیماری شوند، دقیق تر تحت نظر بگیرند و احتمال مداخله درمانی زودهنگام تری انجام دهند.

این یافته ها همچنین می توانند به یافتن راهبردهای درمانی که می تواند با محافظت از سلول های اندوتلیالی مانع تشکیل لخته خون در این بیماران گردد، یاری کند.

یک داروی احتمالی که برای چنین مقصودی می تواند به کار رود، دی پیریدامول است که برای پیشگیری از سکته مغزی هم به کار می رود.

  • عارضه مرگبار کرونا: لخته های خونی در وریدهای عمقی در بسیاری از بیماران شدید کرونا وجود دارد

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1086

به "دانشمندان علت لخته شدن خون در بیماران کرونا را پیدا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان علت لخته شدن خون در بیماران کرونا را پیدا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید