جاگاریان: آماده دریافت پیشنهادهای ایران درباره پیمان همکاری هستیم

به گزارش تور استانبول، سفیر فدراسیون روسیه در ایران با بیان اینکه پیمان همکاری دو کشور بطور اتوماتیک به مدت پنج سال دیگر تمدید می گردد، گفت اگر تهران پیشنهادهایی در این خصوص داشته باشد، مسکو آماده دریافت این پیشنهادها و شرکت فعال در بحث های مربوطه است.

جاگاریان: آماده دریافت پیشنهادهای ایران درباره پیمان همکاری هستیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، لوان جاگاریان در گفت و گو با تارنمای شبکه روسی اسپوتنیک در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا روسیه و ایران روی امضای پیمان جدید در باره اصول تعامل و همکاری کار خواهند یا اینکه پیمان کنونی(امضا شده در سال 2001) بطور اتوماتیک تمدید خواهد شد؟ گفت: فعلا بر اساس پیمان امضا شده توسط فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران در 12 مارس سال 2001 در مسکو کار می کنیم.

این دیپلمات روس اضافه کرد: این پیمان در باره اصول همکاری بین دو کشور است. این پیمان بطور اتوماتیک به مدت 5 سال دیگر بر طبق یکی از مفاد آن تمدید خواهد شد. همزمان ما برای مذاکرات در این خصوص آماده هستیم، اگر ایران پیشنهادات خود در باره پیمان جدید را مطرح سازد، ما آماده ایم بطور فعال در بحث ها شرکت کنیم.

جاگاریان درخصوص همکاری های ایران و روسیه در حوزه دفاعی و نظامی با توجه به انتها یافتن تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر 2020 گفت: بدون شک، انتها تحریم های تسلیحاتی ایران در روز 18 اکتبر سال 2020، و انتها این محدودیت ها از سوی سازمان های معینی در رابطه با ایران، گفت و گوی سازنده و آنالیز پیشنهادهای ایران در تمام فهرست محصولات نظامی ساخت روسیه را فراهم می سازد.

وی گفت: همکاری نظامی -فنی با ایران تحت قراردادهای دولتی انجام می گردد و کاملا با قوانین فدراسیون روسیه همخوان است و این قراردادها با رعایت تعهدات بین المللی روسیه در چارچوب رژیم عدم گسترش اجرایی می گردد.

سفیر روسیه تاکید نمود: روسیه یک کشور مستقل است و تصمیمات خود را مطابق با منافع ملی خود اتخاذ می نماید.

جاگاریان گفت: تاریخ معاصر همکاری روسیه و ایران در عرصه نظامی -فنی بیش از 50 سال از عمرش می گذرد. طی این سالها در این عرصه حساس بین کشورهای ما پیمان های پایداری اجرایی شدند که در جهت همکاری متقابل با درنظرداشت منافع هر دو کشور سمتگیری شده بودند. تجربه مثبت اجرای پروژه های زیاد این اجازه را می دهد که با خوشبینی در باره دورنمای این نوع همکاری در آینده صحبت کنیم.

این دیپلمات در خصوص احداث فازهای جدید نیروهای اتمی بوشهر نیز گفت: هم اکنون، کارهای ساخت بلوک دوم و سوم نیروگاه بوشهر در حالت عادی انجام می گردد و با وجود شیوع ویروس کرونا، متوقف نشده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1488

به "جاگاریان: آماده دریافت پیشنهادهای ایران درباره پیمان همکاری هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاگاریان: آماده دریافت پیشنهادهای ایران درباره پیمان همکاری هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید