روسیه خود را برای بدترین سناریوی روابط با اتحادیه اروپا آماده نموده است

به گزارش تور استانبول، وزارت خارجه روسیه و کرملین، سخنان تند سرگئی لاوروف درباره امکان قطع روابط با اتحادیه اروپا را شرح دادند، البته واقعیت این است که بروکسل خود راه تیرگی روابط با مسکو را انتخاب نموده و روسیه برای بدترین سناریو آماده است.

روسیه خود را برای بدترین سناریوی روابط با اتحادیه اروپا آماده نموده است

با ما سفر کنید و با تورهای زمستانی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا، چاپ مسکو در تحلیلی نوشته است: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز آدینه در مصاحبه ای با یک کانال یوتیوپ، بعید ندانست که مسکو روابط خود با اتحادیه اروپا را قطع کند، اگر بروکسل تصمیم به اعمال تحریم های جدید گرفته و بدین ترتیب بخش های حساس اقتصاد روسیه را در معرض خطر قرار دهد. وی تأکید کرد که طرف روسی مایل نیست خود را از زندگی دنیای در انزوا قرار دهیم، ولی باید برای چنین شرایطی آمادگی داشته باشد. مسکو خواستار صلح است و در عین حال برای جنگ هم آماده خواهد بود.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

سرگئی لاوروف تا به امروز چنین اظهارات تندی به زبان نیاورده بود. به احتمال زیاد، سخنان وی واکنش به اخبار شنیده شده از بروکسل بود، مبنی بر اینکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال آنالیز تحریم های جدید علیه روسیه در رابطه با شرایط آلکسی ناوالنی هستند.

وزارت امور خارجه روسیه روز گذشته در بیانیه ای سخنان تند لاوروف را شرح داده و یادآور شد که این اظهارات، تنها هشدار در این خصوص بود که اگر اتحادیه اروپا مبتکر چنین اقدامی باشد، مسکو حاضر به قطع روابط است. در حالیکه طرف روسی مصرانه از کشورهای اروپایی می خواهد تا به سمت همکاری های برابر و همراه با احترام متقابل روی آورند و این دقیقاً مسئله ای است که سرگئی لاوروف هم به آن اشاره نموده است.

در این رابطه، دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز به نوبه خود، برداشت رسانه های گروهی از سخنان هیجانی وزیر امور خارجه درباره قطع روابط روسیه و اتحادیه اروپا را نادرست نامید.

سخنگوی کرملین یادآور شد: ما خواستار قطع روابط نیستیم، بلکه مایل به توسعه روابط با کشورهای اروپایی هستیم. ولی اگر اتحادیه اروپا چنین راهی را در پیش بگیرد (اعمال تحریم هایی که برای اقتصاد روسیه خطرناک باشد)، در آن صورت ما آمادگی بدترین شرایط را خواهیم داشت. و این دقیقاً همان چیزی است که سرگئی لاوروف از آن صحبت نموده است.

اتحادیه اروپا همچنان در حال تکرار مواضع غیرسازنده خود در قبال روسیه است

هشدار تند رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه واکنش بروکسل را نیز در پی داشت. پیتر استانو سخنگوی دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام نمود که مقامات این سازمان سخنان وزیر خارجه روسیه درباره امکان قطع روابط را مورد توجه قرار داده اند. به گفته وی، اتحادیه اروپا معمولاً به اظهارات مقامات به وسیله رسانه های گروهی واکنش نشان نمی دهد و مواضع رسمی کشورها برایشان ملاک است.

استانو در عین حال یادآور شد، البته روسیه از قبل هم این موضوع را فهمانده که خواستار عادی سازی روابط با اتحادیه اروپا نیست و این موضع گیری در جریان سفر جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مسکو معین شده است.

مسئله اینجاست که این سفر، بازتاب گسترده ای، به خصوص در سطح اروپا داشت. آقای بورل پس از بازگشت از سفر دو روزه خود به مسکو، مواضع سخت گیرانه ای در قبال روسیه گرفت. در اتحادیه اروپا این سفر را حتی یک شکست و تحقیر دیپلماسی بروکسل ارزیابی کردند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا معتقد است که نتیجه سفرش به روسیه گویای آن است که مقامات مسکو علاقه ای به بهبود روابط با اتحادیه اروپا ندارند. وی همچنین گفت که اتحادیه اروپا ممکن است تحریم های جدیدی را علیه روسیه در رابطه با اوضاع پیرامون آلکسی ناوالنی و نقض حقوق بشر و برخورد خشونت آمیز با اعتراضات خیابانی به اجرا بگذارد.

در وزارت امور خارجه روسیه در تفسیر این اظهارات یادآوری شد که مسکو از ارزیابی آقای بورل بسیار تعجب نموده و این دیدگاه را مغایر با سخنان قبلی وی در مسکو می داند. آقای بورل در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی در انتها مذاکراتش با سرگئی لاوروف گفته بود که اتحادیه اروپا و روسیه مذاکرات شفاف و صادقانه ای را در مورد تمامی ابعاد روابط دوجانبه انجام دادند.

در همین رابطه، کنستانتین کاساچوف رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز ابراز عقیده کرد که اتحادیه اروپا خود درصدد از بین بردن همکاری های منطقی بین بروکسل و مسکو است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1489

به "روسیه خود را برای بدترین سناریوی روابط با اتحادیه اروپا آماده نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه خود را برای بدترین سناریوی روابط با اتحادیه اروپا آماده نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید