توسعه سامانه های دسترسی به داده های فضایی واگذار می گردد

به گزارش تور استانبول، به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان فضایی ایران، هادی جلیلی مدیرکل توسعه کسب و کارهای فضاپایه در این سازمان گفت: سازمان فضایی ایران توسعه دو سامانه رابط دسترسی به داده ها و تصاویر را با اعطای مجوز به کسب وکارهای نوپا و بخش خصوصی در دستور کار خود قرار داده است.

توسعه سامانه های دسترسی به داده های فضایی واگذار می گردد

وی اضافه نمود: به منظور سهولت دسترسی به داده ها و تصاویر جهت توسعه و ارائه خدمات سنجش از دور در نظر است این رابط های دسترسی، به وسیله ارائه خدمات مناسب و کاربرپسند، تمام داده های فضایی و هوابرد موجود را در اختیار کاربران قرار دهد.

جلیلی ارائه مجوز فعالیت از سوی سازمان فضایی، بهره مندی از بستر اینترنت ملی و نیم بها بودن هزینه دانلود، شبکه کردن تمام تولیدنمایندگان و تامین نمایندگان تصاویر فضایی و هوابرد، الزام به تامین داده های مورد استفاده در پروژه های سنجش از دوری از این سامانه ها جهت اخذ تائیدیه سازمان فضایی ایران را از جمله ویژگی های مدنظر برای این سامانه ها برشمرد.

وی اضافه نمود: در ادامه در نظر است فرآیند سامان دهی و آنالیز صحت تصاویر مورد استفاده در خدمات سنجش از دور و ارائه خدماتی از قبیل محاسبات ابری بر پایه این رابط های دسترسی توسط بخش خصوصی ارائه گردد.

براساس اعلام سازمان فضایی ایران، آغاز طرح همزمان با این فراخوان عمومی است و علاقه مندان می توانند تا تاریخ 15 دی ماه ثبت نام اولیه خود را به وسیله فرم ثبت نام انجام دهند و تا اول بهمن ماه طرح ها و پیشنهادهای خود را به صورت فیزیکی و در بسته به دبیرخانه سازمان فضایی ایران تحویل دهند.

ارزیابی طرح ها توسط متخصصان و داوران مجرب این حوزه انجام می گردد و در نهایت به دو گروه مجوز فعالیت اعطا می گردد تا بتوانند سامانه موردنظر را راه اندازی نمایند.

این طرح با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام خواهد شد و نحوه درآمد به وسیله دریافت کارمزد است.

سیاستگذاری اخذ کارمزد، سالانه توسط سازمان فضایی معین و ابلاغ خواهد شد.

در ابتدای امر، داده های سازمان فضایی در این رابط ها قابل استفاده خواهد بود و با ترویج و هماهنگی های بعدی و همچنین کوشش بخش خصوصی، بانک های داده خصوصی و دولتی بر اساس تعرفه های داخل سازمانی به این رابط های دسترسی وصل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1396

به "توسعه سامانه های دسترسی به داده های فضایی واگذار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه سامانه های دسترسی به داده های فضایی واگذار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید