تراکنش های اقتصادی مهمترین دغدغه تجّار ایرانی در معامله با ایتالیاست

به گزارش تور استانبول، رئیس مجمع واردات با بیان این که ضرر و زیان صنعت بانکداری و بیمه ایتالیا از تحریم ایران غیر قابل انکار است گفت: مهمترین دغدغه واردکنندگان و صادرکنندگان ایرانی در مبادلات تجاری دو کشور، تراکنش های اقتصادی است.

تراکنش های اقتصادی مهمترین دغدغه تجّار ایرانی در معامله با ایتالیاست

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، علیرضا مناقبی در رابطه با دور جدید مذاکرات اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا گفت: سطح کنونی مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و ایتالیا متناسب با ظرفیت های وسیع دو کشور نیست و به همین جهت تجار هر دو کشور آماده دور خیز برای همکاری بیشتر هستند.

مناقبی با اشاره به دیرینه و قدمت روابط تجاری دو کشور توضیح داد: بر اساس آنچه که یورو استات منتشر نموده است ایتالیا در سال 2012 بزرگترین شریک تجاری ایران درمیان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است .در این سال مبادلات تجاری ایتالیا و ایران بالغ بر 3.65 میلیارد یورو اعلام شده است که بالاترین رقم نسبت به مبادلات سایر اعضای اتحادیه اروپا با ایران در این سال بوده است. این درحالی است که بر اساس آمارهای گمرک ایران در 4 ماه نخست سال 94 حجم تجارت دوکشور حدود 500 میلیون دلار براورد می گردد.

رئیس مجمع واردات تاکید نمود: تا پیش از تشدید تحریم ها، شرکتهای ایتالیایی عمدتآ در بخشهای نفت ، فولاد، انرژی، پتروشیمی، خودرو، ماشین آلات، مواد غذایی، سموم کشاورزی ومنسوجات در ایران فعال بودند و در بازار ایران به سهولت می توانستیم کالاهای ایتالیایی در حوزه های موتور و ژنراتور و تراسفورماتور، مواد شیمیایی، لوله، ابزار و ماشین آلات، لوازم خانگی، آهن وفلزات، پلاستیک، چوب و کاغذ و محصولات چوبی، محصولاتی که برای فعالیتهای علمی و فنی مورد استفاده قرار می گیرند، دستگاه کنترل توزیع برق، عطر و لوازم آرایشی وپوشاک را مشاهده کنیم.

وی در مورد صندلی اتحادیه اروپا در تجارت خارجی کشورمان گفت: بطور کلی در دهه های اخیر، اتحادیه اروپا بزرگ ترین شریک تجاری ایران در هر دو بعد صادرات و واردات بوده و بیش از یک سوم و حتی در بعضی مواقع نزدیک به 40درصد کل تجارت خارجی ایران را اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده است و در این میان ایتالیا به عنوان یکی از اعضای مهم هشت کشور صنعتی دنیا (G8)برای اقتصاد ایران می تواند حائز اهمیت باشد.

رئیس مجمع واردات ضمن پر اهمیت توصیف کردن بازار ایران برای کشورهای اتحادیه اروپا گفت:کشورهای اروپایی متاثر از مسائل اقتصادی خود، رضایت چندانی ازفضای سنگین تجاری ناشی از اعمال تحریم ها در روابط و مناسبات با ایران نداشتند و با تغییر و تحول جدید در فضای روابط دوطرف، این کشورها سریعا آماده تغییر فضا و شرایط برای تبادل امتیازات و افزایش سطح همکاری های خود با ایران هستند.

به گفته مناقبی با توجه به اراده مقامات تهران - رم برای توسعه همکاری های مشترک، طرف ایتالیایی باید به این موضوع توجه خاص داشته باشد که مهمترین دغدغه واردکنندگان و صادرکنندگان ایرانی در مبادلات تجاری دو کشور، تراکنش های اقتصادی است و مسلما راستا گسترش مبادلات ایران و ایتالیا از بانک های ایتالیایی می گذرد. و به همین جهت پیشنهاد راه اندازی یک بانک مشترک را ارائه نموده ایم.

منبع: تسنیم
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 532

به "تراکنش های اقتصادی مهمترین دغدغه تجّار ایرانی در معامله با ایتالیاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراکنش های اقتصادی مهمترین دغدغه تجّار ایرانی در معامله با ایتالیاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید