به دنبال توسعه صنعت گردشگری به شکل صحیح و اصولی در هرمزگان هستیم

به مناسبت هفته گردشگری سمینار آموزشی چگونه ارزان و ارزشمند سفر کنیم توسط موسسه آموزشی گردشگری جهاد دانشگاهی هرمزگان و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در بندرعباس با حضور بیش از 150 نفر از فعالین گردشگری برگزار گردید.

به دنبال توسعه صنعت گردشگری به شکل صحیح و اصولی در هرمزگان هستیم

به گزارش خبرنگاران، این سمینار آموزشی با هدف آشنایی با تکنیک های سفر ارزان به ایران و دنیا برای تورگردانان و علاقه مندان به سفر و طبیعت گردی برگزار شده و مدرس آن عرفان فکری مدرس بین المللی گردشگری بوده است.

علاقه مندان و شرکت نمایندگان در این دوره بامهارت سفر به روش کوله گردی، نحوه استفاده از خدمات اقامت ارزان و یا رایگان، تکنیک های تعامل با جامعه محلی (میزبان) در کشورهای مختلف، آموزش فن و هنر چانه زنی و دریافت تخفیف در کشورهای مختلف، ترفندهای استفاده بهینه از خدمات حمل ونقل شهری و بین شهری، آشنایی با فن طراحی سفرهای انفرادی یا گروهی ارزان آشنا شدند.

سرپرست معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی هرمزگان در این سمینار آموزشی ضمن تبریک هفته گردشگری اظهار کرد: امیدوارم برنامه هایی که درزمینهٔ ترویج فرهنگ گردشگری و توسعه زیرساخت های گردشگری در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان تدوین می گردد با پیروزیت پیش رود و به سرمنزل مقصود برسد.

محمد دلپسند افزود: از سال 97 که دور جدید فعالیت های آموزشی گردشگری را در جهاد دانشگاهی و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان آغاز کردیم تا امروز پیروز شدیم بیش از هزار نفر را در حوزه توانمندسازی شاخه های مختلف گردشگری آموزش دهیم.

وی توضیح داد: از سال 97 تا امروز در حوزه صنایع دستی بیش از 600 نفر، در حوزه های آموزش کوتاه مدت سایر رشته ها بیش از 300 نفر و درمجموع دو هزار نفر در موسسه آموزشی گردشگری جهاد دانشگاهی هرمزگان آموزش دیده اند.

سرپرست معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی هرمزگان عنوان نمود: احتیاج و اشتیاق فعالین حوزه گردشگری در استان هرمزگان از مهم ترین دلایل برگزاری این دوره ها بوده و از دیگر دلایل مهم آن سیاست های کلان جهاد دانشگاهی در کل کشور و استان هرمزگان مبنی بر آموزش های صحیح و اصولی این حوزه در جهت ترویج فرهنگ گردشگری بوده است.

دلپسند اظهار داشت: اگر قرار است صنعت گردشگری به شکل صحیح، اصولی و ساختارمند در سراسر کشور توسعه یابد چاره ای جز این نیست که آموزش های صحیح و اصولی هم برای فعالان گردشگری و برای ترویج فرهنگ گردشگری شکل گیرد.

وی افزود: برای اینکه صنعت گردشگری بتواند به عنوان موتور توسعه، یکی از منابع توسعه پایدار و از منابع پاک جایگزین نفت در کشور موردتوجه قرار بگیرد نمی تواند صرف نظر از آموزش به این امر دست یابد.

سرپرست معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی هرمزگان بیان نمود: این آموزش است که فعالین گردشگری را توانمند و آن ها را به عنوان کارگزاران و مجریان برنامه های توسعه گردشگری در کل کشور فعال تر می نماید.

دلپسند اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد آموزشی، فرهنگی و پژوهشی مسئولیت دارد تا جایی که در توان دارد در کنار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گیرد و علاوه بر آموزش آکادمیک و دانشگاهی به آموزش های کوتاه مدت و موردی نیز ورود کند و آن ها را در سراسر استان هرمزگان، جزایر و کلیه شهرستان های استان پایه گذاری نموده و پیش برد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان نیز در این سمینار افزود: متأسفانه امروزه احتیاجی که جامعه به مسئله آموزش دارد به اندازه کافی جدی گرفته نشده است.

محمد فلاح کهن توضیح داد: برای جا انداختن هر مسئله باید اندیشه، انگیزه، عشق و روند کار در نظر گرفته گردد و آموزش در یادگیری روند پیشبرد کارها امری تأثیرگذار است.

وی با اشاره به شعار سازمان دنیای یونسکو در مورد آموزش عنوان نمود: آموختن باید برای دانستن، به کار بستن، زیستن و با هم زیستن باشد؛ متأسفانه در امر آموزش کنکور تمامی اهداف آموزش وپرورش کشور ما را بلعیده و جایی برای مهارت آموزی نگذاشته است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان با بیان اینکه گردشگری یک صنعت است و صنعت احتیاج به تخصص دارد، اظهار داشت: فعالین گردشگری باید برای برطرف موانع گردشگری مطالبه گری نمایند چراکه مطالبه جامعه هدف می تواند قانون را تعدیل کند.

فلاح کهن افزود: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سه جزیره جدا از هم تشکیل شده که وظیفه ما تقریب این سه جزیره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

وی با تأکید بر اینکه استان هرمزگان ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه گردشگری دارد که باید به همین ظرفیت ها پرداخته گردد، افزود: باید بر پهنه های گردشگری کار کنیم چراکه هرمزگان کلکسیونی از جاذبه های تاریخی، طبیعی، است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان بیان نمود: با کوشش های بسیار بندر تاریخی کنگ ثبت ملی شد و این در حالی است که شهرها و بنادر تاریخی زیادی در هرمزگان ازجمله در شهرستان بشاگرد چنین ظرفیتی را دارند که متأسفانه هنوز دیده نشده اند.

فلاح کهن اظهار کرد: اعتقاد بنده این است که گردشگری را ابتدا باید از استان خود آغاز کنیم، اول به استان گردی و بعد به ایران گردی و دنیا گردی بپردازیم.

به گزارش خبرنگاران، به مناسبت هفته گردشگری، موسسه آموزشی گردشگری جهاد دانشگاهی هرمزگان اقدام به برگزاری کارگاه آموزش تخصصی مدیریت تورهای ورودی و خروجی (پکیج نویسی تور در گردشگری) ویژه دفاتر خدمات مسافرتی، دنیاگردی و راهنمایان گردشگری با سخنرانی عرفان فکری نموده است.

همچنین دوره آموزشی آشنایی با ترفندهای بازاریابی با رویکرد گردشگری در تاریخ هشتم مهرماه 98 ساعت 9 لغایت 14 در جهاد دانشگاهی همزگان برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند برای مشاوره و ثبت نام با شماره 07633684409 تماس گرفته و یا در جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان حضور به هم رسانند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 12 آبان 1398 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 412

به "به دنبال توسعه صنعت گردشگری به شکل صحیح و اصولی در هرمزگان هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به دنبال توسعه صنعت گردشگری به شکل صحیح و اصولی در هرمزگان هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید