الوارفروشی که مالک گوچی شد

به گزارش تور استانبول، فرانسوا پینو، مالک عمده سهام گروه کالاهای لوکس PPR که دارای برندهایی چون گوچی، ایو سنت لورن و پوما می باشد، با ثروت 6/7 میلیارد دلار شصتمین میلیاردر جهان می باشد.

الوارفروشی که مالک گوچی شد

این مرد ثروتمند فرانسوی متولد 21 آگوست سال 1936 می باشد. او رییس و مدیرعامل شرکت PPR است. این گروه در حقیقت مجموعه ای از چندین شرکت و برند کالاهای لوکس و دارای فروشگاه های زنجیره ای فروش این کالاها می باشد. فرانسوا پینو در سال 1963 این شرکت را تاسیس کرد که در حال حاضر توسط پسر او فرانسوا-هنری پینو که در سال 2009 با یکی از هنرپیشه های معروف به نام سلما هایک ازدواج نموده، اداره می گردد. این شرکت در شروع یک شرکت فراوری الوار و ابزار ساختمان سازی بود؛ اما در اواسط دهه 90 حوزه کاری خود را به بخش فروشگاه های زنجیره ای تغییر داد و به سرعت تبدیل به بازیگری قدرتمند در این بازار شد.

PPR در سال 1999 با خرید سهام شرکت گوچی کنترل این گروه را به دست گرفت و با تاسیس گروهی متشکل از چندین برند معروف در کالاهای لوکس وارد مرحله ای جدید از توسعه گروه شد. در سال 2007 این گروه به دنبال فرصت های رشد جدید به وسیله خرید سهام پوما، برند پیشتاز در بازار لوازم و لباس های ورزشی بود. PPR همچنان به رشد خود در بازارهای پررونق به واسطه برند های بسیار مشهور و قوی خود ادامه داده است.

PPR در سال 1988 یک شرکت متخصص در زمینه تجارت، توزیع و فراوری الوار در بازار سهام پاریس بود. در سال 1990 فرانسوا پینو شرکت CFAO را که یک شرکت متخصص در زمینه توزیع تجهیزات الکتریکی و تجارت در آفریقا بود، خرید. در سال 1991 با خرید شرکت کانفوراما، این گروه وارد فعالیت های خرده فروشی شد. با خرید شرکت او پرنتام در سال 1992، گروه پینو-پرنتام که مالک 54 درصد سهام شرکت لا ردوت و فینارف بود، به دنیا آمد. فرانسوا پینو گروه خود را در سال 1994 با شرکت لا ردوت ادغام نموده و نام گروه حاصله را به پینو-پرنتام-ردوت تغییر داد.

این گروه همچنین در این سال شرکت اف نک را که یک زنجیره فروشگاه های محصولات سرگرمی، فرهنگی و الکترونیک بود، خرید. این شرکت بزرگ ترین فروشگاه های زنجیره ای در نوع خود در فرانسه است. CFAO در سال 1996 شرکت SCOA، توزیع کننده برتر محصولات دارویی در غرب آفریقا را خرید. گروه PPR در همین سال فروشگاه های زنجیره ای لباس های زیر اورکانتا را راه اندازی کرد.

از سال 1997 تا 1999 این گروه با خریدن الوس (شرکت پیشتاز در بازار فروش مایحتاج منزل در اسکاندیناوی)، گسترش زنجیره اف نک، خرید شرکت گیلبرت (شرکت اروپایی پیشتاز در لوازم و مبلمان اداری) خرید شرکت بریلین (شرکت بزرگ آمریکایی در بازار فروش مایحتاج منزل) و ایجاد فروشگاه های زنجیره لوازم ورزشی به نام مید این اسپورت به گسترش خود ادامه داد. فرانسوا پینو سپس با خرید 42 درصد سهام گوچی توسط گروه خود، اولین گام در ورود به صنعت کالاهای لوکس را برداشت. گوچی در سال 1999 شرکت برند معروف در کالاهای لوکس، ایو سنت لورن را خریداری کرد.

این گروه در سال 2000 شرکت فروشنده کامپیوترهای شخصی، سورکوف را نیز خریداری کرد. گروه گوچی شرکت های بوتگا ونتا و بالنچیاگا را در سال 2001 خرید و با شرکت های مک کارتنی و الکساندر کویین نیز قراردادهای شراکت امضا کرد. کانفوراما با خرید گروه امتزا، شرکت پیشتاز در مبلمان منزل در ایتالیا، وارد بازار این کشور شد.

این گروه در سال 2003 گروه پینو بوا و شرکت گیلبرت را به شرکت های انگلیسی و آمریکایی فروخت و در سال های 2004 و 2006 نیز بخش هایی از گروه را مثل شرکت رکسل، بخشی از سهام شرکت فینارف، شرکت موبایل پلانت، بخشی از سهام شرکت فاست، بخش عمده سهام فرانس پرنتام و گروه اورکانتا که همگی از شرکت های تابعه این گروه بودند را به فروش رساند؛ اما همچنان به خرید سهام گروه گوچی ادامه داد، تا جایی که توانست کل این گروه را بخرد. این گروه همچنین در این سال فعالیت های خدماتی اف نک را نیز متوقف کرد. گروه PPR همچنان به فروش بخش هایی از گروه از سال 2007 تاکنون ادامه داده؛ اما طی این سال ها سهام خود در پوما را افزایش داده و همچنین به وسیله شرکت ردکت، یکی از شرکت های تابعه خود، گروه آمریکایی یونایتد ریتیل را خریده است. این گروه همچنین بخشی از سهام شرکت ساعت سازی سوئیسی ژرارد پرگو را خریده است.

در حال حاضر مهم ترین زیرگروه های PPR، گروه گوچی، پوما، کانفوراما، اف نک و گروه ردکت هستند.

فرانسوا پینو، همانند دیگر افراد ثروتمند و سرشناس فرانسه مثل آقای آرنو و ژان لوک لاگاردر به ارتباطات سیاسی خود تکیه زیادی دارد. او در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 از حمایت سخاوتمندانه بانک قدیمی کردیت لیونز در فرانسه برخوردار بود. او همچنین از دوستان صمیمی رییس جمهور پیشین فرانسه، ژاک شیراک است. فرانسوا پینو همیشه نشان داده که قابلیت ریسک پذیری بالایی دارد و می تواند به سرعت ساختار شرکت های خود را عوض کند. سهام گروه او در سال گذشته به بیش از نصف کاهش یافته است.

کلکسیون هنری وسیع شخصی او در پالاتزو گراسی در ونیز که در سال 2006 آن را خریده بود، به نمایش گذاشته شده است.

منبع : دنیای اقتصاد

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

منبع: برترین ها
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 296

به "الوارفروشی که مالک گوچی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الوارفروشی که مالک گوچی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید