17 نکته مهم که برای خرید چمدان مناسب باید در نظر بگیرید

به گزارش تور استانبول، یکی از مهم ترین چیزهایی که برای سفر احتیاج داریم، یک چمدان مناسب است که بتوانیم تمام وسایل خود را داخل آن بگذاریم و با اطمینان از سالم ماندن وسایل شخصی، سفر کنیم. اگر در حال انتخاب چمدان برای سفر هستید، در ادامه با خبرنگارانمگ همراه باشید. این راهنما، یاری می نماید تا برترین چمدان را برای سفر انتخاب کنید.

17 نکته مهم که برای خرید چمدان مناسب باید در نظر بگیرید

چرا برای سفر به چمدان احتیاج داریم؟

برای سفر مجموعه ای از وسایل شخصی، لباس، وسایل بهداشتی و… را باید همراهمان ببریم. افراد از گزینه های مختلفی برای حمل وسایل سفر خود استفاده می نمایند. عده ای کوله پشتی را ترجیح می دهند و برخی ساک های مسافرتی را انتخاب می نمایند. هر کدام از این موارد می تواند برای سفر مناسب باشد اما چمدان، مزیت هایی دارد که باعث می گردد علاقه مندان به سفر، آن را به سایر گزینه ها ترجیح دهند.

راحتی در حمل ونقل و قرار دادن وسایل

با یاری چمدان، بدون هیچ مسئله ای می توانید انواع وسایل سفر خود را در چمدان جای دهید. چمدان ها بخش های مختلفی برای جدا کردن وسایل دارند. پیدا کردن وسیله ها در چمدان، راحت تر است.

1. چرخ دار بودن چمدان

یکی از مزیت های چمدان، داشتن چرخ برای حمل ونقل است. در فرودگاه و ترمینال و راستا، بدون هیچ زحمتی و بدون اینکه بار اضافی روی دوش شما باشد، می توانید با یاری چرخ، چمدان را جابه جا کنید. در حالی که اگر کوله پشتی را انتخاب کنید، مجبورید وزن زیادی را روی دوش خود همه جا حمل کنید.

2. حفظ سلامت جسم

همه افراد برای حمل ونقل کردن کوله پشتی توانایی لازم را ندارند. برخی زود خسته می شوند و برخی به علت مسائل ستون فقرات نمی توانند بار سنگین را روی دوش خود یا در دست خود حمل نمایند. برای این دسته از افراد، چمدان برترین گزینه است.

3. مرتب جمع کردن وسایل

کوله پشتی ها و ساک های مسافرتی معمولا جایی برای مرتب کردن و جدا کردن وسایل داخل خود ندارند. اما در چمدان، قسمت های مختلفی با توری و زیپ ایجاد شده که هر کدام برای قرار دادن دسته ای از وسایل است. در واقع اگر چمدان داشته باشید، فقط با باز کردن در آن می توانید از تمام محتویات آن اطلاع پیدا کنید و هر وسیله را راحت پیدا کنید.

4. امنیت

چمدان ها از نظر امنیت و استحکام، بیشتر از ساک و کوله پشتی قابل اطمینان هستند. به خصوص اگر سفرهای طولانی و خارج از کشور می روید و وسایل سفر شما زیاد جابه جا می گردد، ضروری است که یک چمدان محکم و مناسب برای این کار تهیه کنید.

5. ظاهر بهتر

وقتی سفر خارجی به خصوص به هتل های لوکس می روید بهتر است که آداب و نکات مرتبط با ظاهر سفر را هم رعایت کنید. چمدان ظاهر بهتری برای حمل ونقل بار سفر دارد.

نکاتی که موقع خرید چمدان باید در نظر بگیرید

قبل از اینکه سراغ انتخاب چمدان سفر بروید باید ابتدا معین کنید که معمولا مقصد سفرهای شما کجا است؟ چند نفری سفر می روید؟ معمولا چه وسایلی را همراه می برید؟ پاسخ این سوال ها یاری می نماید تا بتوانید ویژگی های چمدان مورد نظر خود را شناسایی کنید.

نوع سفر هم اهمیت زیادی در انتخاب چمدان دارد. مثلا کوله گردها معمولا چادر، وسایل پخت وپز، رخت خواب، کفش پیاده روی و… دارند. کسانی که سفر کاری می فرایند احتمالا وسایلی مثل لپتاپ همراه خود می برند. هواداران مد، احتمالا بیش از افراد عادی لباس دارند و باید مراقب چروک نشدن لباس های خود باشند.

بعد از فکر کردن به پاسخ این سوال ها باید فاکتورهایی زیر را موقع خرید چندان در نظر بگیرید:

 • میزان
 • امکانات و ویژگی ها
 • استحکام و کیفیت
 • امنیت
 • قیمت

انتخاب میزان چمدان

میزان یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که موقع خرید چمدان باید در نظر بگیرید. چمدان شما نباید بیش ازمیزان بزرگ باشد تا جایی که نتوانید راحت آن را حمل ونقل کنید و نباید بیش ازحد کوچک باشد که نتوانید تمام وسایل مورد احتیاج خود را داخل آن جا دهید.

در انتخاب میزان چمدان، نکته های زیر را در نظر بگیرید:

 • میزان کلی چمدان باید به قدری باشد که بتوانید آن را راحت حمل ونقل کنید. در طول سفر ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که هیچکس برای یاری به شما در اطرافتان نباشد و خودتان باید بتوانید بار و وسایل سفر را جابه جا کنید.
 • قبل از سفر در خصوص قوانین هواپیمایی ها و آژانس های حمل ونقل در خصوص میزان بار مسافر تحقیق کنید. ممکن است شرکت های هواپیمایی مختلف، قوانین متفاوتی در خصوص میزان چمدان های قابل پذیرش داشته باشند. پس از قبل در خصوص آن تحقیق کنید تا موقع سفر، با مسئله ای روبرو نشوید.
 • علاوه بر میزان چمدان باید به وزن باری که مجاز هستید همراه خود ببرید، توجه کنید. هر چقدر خود چمدان سبک تر باشد، چیزهای بیشتری می توانید داخل آن بگذارید و سوغاتی های بیشتری برای عزیزان خود بخرید.
 • خوب است که قبل از سفر، چمدان خود را امتحان کنید. آنالیز کنید که دسته آن به میزان کافی بلند و با قد شما متناسب باشد. جنس بدنه آن را آنالیز کنید تا ببینید برای سفری که پیش رو دارید، به میزان کافی استحکام دارد یا نه.
 • اگر می خواهید چمدان را آنلاین بخرید و امکان آنالیز آن از نزدیک وجود ندارد، حتما حسابی تحقیق کنید و از فروشگاهی خرید کنید که امکان بازگشت محصول داشته باشد. ممکن است بعد از رسیدن سفارش خود و آنالیز آن، متوجه شوید که کیفیت و استحکام کافی را ندارد.

6. راهنمای سایزبندی چمدان

بر اساس سایزبندی زیر می توانید میزان چمدان مورد نظر را با توجه به نوع سفر خود انتخاب کنید. این میزان، ارتفاع چمدان را در حالت ایستاده نشان می دهد.

 • 18 تا 20 اینچ

این میزان برای کسانی که با هوپیمایی های مقرون به صرفه سفر می نمایند و ظرفیت بار محدود دارند، مناسب است.

 • 21 تا 22 اینچ

این رایج ترین میزان برای چمدان های کوچک است. می توانید بیشتر سفرهای خود را با این چمدان بروید بدون اینکه جا کم بیاورید.

 • 23 تا 24 اینچ

این میزان، چمدان میانه است و برای کسانی مناسب است که نمی توانند با چمدان های کوچک سر نمایند و معمولا وسایل بیشتری دارند. البته اگر بیش از یک نفر هستید ممکن است این چمدان به تنهایی کافی نباشد.

 • 25 تا 27 اینچ

این ابعاد، برای چمدان های بزرگ است و اگر می خواهید فضای تقریبا زیادی داشته باشید، این میزان، رایج ترین میزان برای چمدان است. برای سفر چند روزه دو نفری می توانید روی این چمدان حساب کنید. حتی اگر خانواده باشید، با کمی هوشمندی می توانید از همین چمدان بهره ببرید.

 • 28 تا 32 اینچ

این چمدان ها در دسته چمدان های خیلی بزرگ و خانوادگی جای می گیرند. این چمدان ها برای سفرهای عادی و معمول، خیلی بزرگ هستند و حمل ونقل کردن آن ها راحت نیست. این نکته را هم از قلم نیاندازید که میزان و وزن آن ها ممکن است بسیار بیشتر از محدودیت های آژانس های هواپیمایی باشد.

اگر قرار است به جاهای مختلفی سفر کنید و دائما هواپیما یا سایر وسایل حمل ونقل عمومی را سوار شوید، این چمدان ها را انتخاب نکنید. اما اگر مقصد ثابتی دارید، می توانید این چمدان را با خودتان ببرید. گرچه پیشنهاد ما این است که اگر بار زیادی دارید، آن را در دو چمدان پخش کنید و چمدان به این بزرگی را همراه خود به سفر نبرید.

هر یک اینچ معادل 2.54 سانتی متر است.

انتخاب ویژگی های چمدان

امروزه چمدان ها امکانات تعددی دارند. این ویژگی ها به حمل ونقل بهتر چمدان، جا دادن وسایل داخل آن و امن و سالم نگه داشتن وسایل یاری می نمایند. البته براموش نکنید که اضافه شدن بسیاری از این ویژگی ها و جزییات، می تواند وزن چمدان را افزایش دهد.

قبل از خرید چمدان در خصوص ویژگی های زیر فکر کنید تا بهتر بتوانید انتخاب کنید.

7. رنگ

چمدانی بخرید که رنگ یا طرح قابل تشخیص داشته باشد تا بتوانید به راحتی آن را در بین انبوه چمدان های دیگر مسافران هواپیما یا قطار پیدا کنید و با چمدان فرد دیگر اشتباه نگیرید. بهتر است که چمدان های سفید و کرم رنگ و در مجموع رنگ روشن، انتخاب نکنید چون خیلی زود کثیف می شوند. می توانید برای چمدان خود نوارهای مخصوص بخرید که بتوانید آن را به راحتی در بین چمدان های دیگر پیدا کنید.

8. گیره های اتصال

برخی از چمدان ها در قسمت پشت و بالا، گیره هایی دارند که از آن می توانید برای متصل کردن کیف یا وسایل دیگر خود بهره ببرید. حتی اگر خود چمدان هم این گیره را نداشته باشد بسته به مدل آن می توانید این گیره ها را جدا تهیه کنید و به چمدان وصل کنید.

9. چرخ ها

چمدان های چرخ دار دو دسته هستند؛ یا دو چرخ دارند یا چهار چرخ. چمدان هایی که دو چرخ دارند معمولا سبک تر هستند اما این احتمال هم وجود دارد که موقع جابه جا کردن، واژگون شوند. چمدان های چهارچرخ را راحت تر می توانید حمل ونقل کنید ولی اگر قرار باشد در جایی که شیب دار آن ها را رها کنید باید دارای سیستم قفل برای چرخ ها باشند.

10. دسته های تلسکوپی

چمدان های چرخ دار را راحت تر می توانید جابه جا کنید چون بخش زیادی از وزن آن ها روی چرخ ها است. اما باید مطمئن باشید که دسته های محکمی دارند. چمدان هایی که دسته های تلسکوپی دارند، ارتفاع دسته آن ها کم و زیاد می گردد. در فروشگاه، دسته ها را باز کنید و استحکام آن را آنالیز کنید.

اطمینان حاصل کنید که دسته ها در حالت باز، بیش از میزان بلند نشوند چون حمل ونقل آن سخت می گردد.

11. قابلیت افزایش حجم

برخی از چمدان ها قابلیت افزایش حجم دارند و با باز کردن یک زیپ، فضای داخلی آن ها بیشتر می گردد. احتمالا شما هم این نکته را تجربه نموده اید که وسایل ما موقع بازگشت از سفر بیشتر می شوند یا حجم بیشتری را اشغال می نمایند. چمدان هایی که قابلیت افزایش حجم دارند برای این شرایط، برترین گزینه هستند.

البته این نکته را هم از قلم نیاندازید که برخی از این چمدان ها بعد از باز شدن زیپ و افزایش حجم، دیگر در فضای بالای سرتان در هواپیما یا وسایل حمل ونقل عمومی دیگر، ممکن است به راحتی جای نگیرند.

12. تقسیم بندی چمدان

چمدان هایی که فضاهای مجزا و جیب های متعدد دارند برای مرتب کردن وسایل داخل چمدان، گزینه بهتری هستند. هر چقدر فضاهای مجزای چمدان بیشتر باشد، راحت تر می توانید وسایل خود را پیدا کنید و وسایل شما مرتب تر باقی می ماند.

13. قفل های ایمنی

چمدان ها قفل های مختلفی دارند. برخی از آن ها فقط برای فضای اصلی و برخی برای برخی از جیب های خود قفل دارند. هرگز چمدانی که قفل نداشته باشد، خریداری نکنید.

14. تهیه شده از مواد ضدآب

یکی از مهم ترین نکاتی که در خصوص چمدان ها باید در نظر داشته باشد این است که با مواد ضدآب ساخته شده باشند یا یک لایه داخلی آن ها، مقاوم به نفوذ رطوبت باشد. مطمئنا دوست ندارید در طول سفر وسایل شما خیس شوند. این ویژگی فقط مخصوص آب وهوای بارانی نیست. گاهی اوقات کسانی که در سفر وظیفه حمل ونقل بار مسافر را بر عهده می گیرند، چمدان مسافران را در جاهای کثیف و مرطوب قرار می دهند.

یکی از راهکارهایی که می توانید برای پیشگیری از کثیف و مرطوب شدن چمدان به کار ببندید، استفاده از کاورهای پلاستیکی برای چمدان است. در سفرهای طولانی با پرواز که معمولا چمدان ها همراه خودتان نیستند، بد نیست که آن را با کاور به دست دیگران بسپارید.

15. دسته های کناری

چمدان ها دو نوع دسته دارند. یکی دسته بالایی چمدان و دیگری دسته های کناری. غیر از این دو مدل دسته، ممکن است دسته تلسکوپی هم داشته باشند. هر چقدر تعداد این دسته ها بیشتر باشد، حمل ونقل آن در جهت های مختلف، برای شما راحت تر می گردد. اگر چمدان کوچکی انتخاب نموده باشید، به راحتی با دسته های کناری می توانید آن را حمل ونقل کنید.

برای گذاشتن و برداشتن چمدان در محفظه های بالای سر و داخل کوپه های قطار هم این دسته ها به کارتان می آیند.

چمدانی انتخاب کنید که دسته های محکم داشته باشد. این دسته ها باید به میزان ای محکم باشند که بتوانید چمدان پر از وسیله را با آن حمل کنید.

16. بندهای محافظ داخل چمدان

معمولا بیشتر چمدان های بندهای قفل دار در داخل فضای اصلی خود دارند. با یاری این بندها می توانید بعد از چیدن وسایل، آن ها را در جای خود محکم کنید که با تغییر جهت چمدان، سر جای خود باقی بمانند و وسایل داخل چمدان، به هم نریزد.

17. استحکام

مهم ترین نکته ای که در خصوص خرید چمدان باید در نظر بگیرید، استحکام و دوام آن است. چمدان وسیله ای است که زیاد جابه جا می گردد و وسایل مهم و در واقع تنها وسایلی که همراه خود دارید، داخل آن قرار می گیرند. بنابراین بسیار مهم است که کیفیت خوبی داشته باشد تا در طول سفر با مسئله ای روبرو نشوید.

قبل از خرید، کیفیت تک تک اجزای آن را آنالیز کنید. چرخ ها باید باکیفیت باشند و خوب بچرخند. دسته های تلسکوپی باید محکم باشند و توانایی کشیدن وزن چمدان را داشته باشند. جنس بدنه، زیپ ها و قفل چمدان باید باکیفیت باشد. هر چقدر که بیشتر برای کیفیت چمدان هزینه کنید، مدت طولانی تری می توانید از آن بهره ببرید و در طول سفر، خیالتان از بابت امنیت و سلامت وسایل شخصی، راحت است.

چند نکته در خصوص سفر با چمدان

اگر چمدان اصلی ترین وسیله شما برای حمل ونقل وسایل در سفر است این نکات را حتما به خاطر داشته باشید:

 • یک بیمه مسافرتی خوب تهیه کنید که مواردی مثل گم شدن یا دزدیده شدن چمدان را هم پوشش دهد.
 • تمام اسناد و مدارک مهم خود مثلا پول، بلیت، پاسپورت، کلید و… را داخل کیف دستی خود نگهداری کنید تا در طول سفر نزدیک شما باشد و بتوانید از آن مراقبت کنید.
 • در تمام قسمت های چمدان، اطلاعات تماس خود را روی لیبل های ضدآب بنویسید و بگذارید. حتی می توانید آدرس خانه یا هتل را هم بنویسید. این اطلاعات در زمانی که چمدان شما گم شده و کسی آن را پیدا نموده است، به کار می آید. آن را جایی قرار دهید که بدون شکستن قفل، قابل دسترسی باشد.
 • بهتر است که چمدان را حضوری بخرید تا از کیفیت قطعات مختلف آن مطمئن شوید.
 • در فصل هایی که تعداد سفرها کمتر می گردد برای خرید چمدان اقدام کنید تا بتوانید تخفیف بهتری بگیرید.

جمع بندی

برای اینکه سفر راحت تر و بی دغدغه تری داشته باشید، چمدان بهتر از ساک و کوله پشتی است. برای انتخاب چمدان باید نکاتی را در نظر بگیرید از جمله استحکام، ویژگی های چمدان، نوع دسته ها و چرخ ها و… راهنمای بالا یاری می نماید تا برترین چمدان ممکن را بخرید و از سفر کردن با آن به گوشه و کنار جهان لذت ببرید.

منبع: Travelfashiongirl

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2000

به "17 نکته مهم که برای خرید چمدان مناسب باید در نظر بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 نکته مهم که برای خرید چمدان مناسب باید در نظر بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید