11 نکته ای که قبل از سفر به روسیه باید بدانید

به گزارش تور استانبول، روسیه کشوری زیبا با تاریخ غنی است که هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. اما قبل از سفر به این کشور نکاتی وجود دارد که باید بدانید.

11 نکته ای که قبل از سفر به روسیه باید بدانید

سفر به روسیه، می تواند یک ماجراجویی بسیار مجذوب کننده باشد. با اینکه این کشور برای سال ها از پذیرش توریست جلوگیری می کرد؛ اما در حال حاضر شرایط آن بهتر شده و مخصوصا شهر های بزرگش امکانات زیادی برای توریست ها دارند. به همین دلیل تورهای روسیه در لیست مقاصد تورهای مسافرتی خارجی بیشتر گردشگران قرار گرفته است. اما هنوز هم بهتر است پیش از سفر به روسیه، اطلاعات مختلفی را بدانید که در ادامه به برخی از این موارد اشاره کرده ایم.

برای برنامه ریزی سفرتان به این کشور می توانید لیست کاملی از انواع تور روسیه را در خبرنگاران ببینید، قیمت ها را مقایسه کنید و تور ارزان روسیه را از آژانس های همکار خبرنگاران خریداری کنید. چه بخواهید سفر کوتاهی به این کشور داشته باشید و چه سفری طولانی، نکاتی است که باید در هر صورت بدانید.

از داشتن ویزا اطمینان حاصل کنید

ایرانیان برای ورود به روسیه نیاز به ویزا دارند. فرایند این کار بسیار سرراست است؛ اما برای دریافت ویزا، می توانید شرایط مربوط به گرفتن ویزای روسیه را در خبرنگاران بخوانید.

البته اگر با کشتی به روسیه سفر کنید، می توانید در صورتی که هماهنگی های لازم با آژانس مسافرتی صورت گرفته باشد، 72 ساعت بدون ویزا در این کشور حضور داشته باشید. با اینکه 72 ساعت زمان زیادی نیست؛ اما به هر حال این امکان از طریق روسیه فراهم شده است.

کتابچه اصطلاحات رایج روسی را خریداری کنید یا دانلود کنید

با اینکه ممکن است بسته به منطقه ای که به آن می روید این شرایط فرق کند؛ اما در کل اهالی روسیه خیلی علاقه ای به انگلیسی صحبت کردن ندارند. با اینکه روس ها از سن کم انگلیسی را یاد می گیرند؛ اما معمولا در صحبت کردن آن خجالتی هستند.

البته که در رستوران ها منوی انگلیسی وجود دارد و افراد فعال در زمینه توریسم هم این زبان را کاملا بلد هستند؛ اما ممکن است نتوانید از طریق انگلیسی با مردم عادی ارتباط خوبی برقرار کنید. به همین دلیل هم بد نیست تا یک سری کتاب های راهنما و حتی نقشه را از قبل تهیه کنید و برخی اصطلاحات رایج زبان روسی را یاد بگیرید تا حداقل بتوانید با گفتن اسپاسیبو از مردم محلی تشکر کنید!

در مورد وسایل نقلیه عمومی اطلاعات لازم را کسب کنید

در بیشتر شهر های روسیه و مخصوصا شهر های بزرگ تر که مجهز به مترو هستند، وسایل نقلیه عمومی بهترین وسیله برای گشت و گذار در شهر به حساب می آیند. با اینکه در ایستگاه های مترو نقشه های انگلیسی وجود دارند و در استفاده از آن ها دچار مشکل نخواهید شد؛ اما نباید خیلی از پرسنل حاضر در ایستگاه ها انتظار کمک داشته باشید؛ پس بهتر است قبل از استفاده از مترو یا هر وسیله دیگری، نحوه خرید بلیط و موارد این چنینی را یاد بگیرید. همچنین نام ایستگاه ها هم در اتوبوس ها یا مترو گفته می شود؛ اما معمولا به زبان روسی است که تلفظ آن ها در نقشه های انگلیسی با علایم فونتیک نوشته شده و می توانید از این طریق اسامی ایستگاه ها را یاد بگیرید.

لباس مناسب بپوشید

معمولا افرادی که قصد سفر به روسیه را دارند، با این دید به این کشور می فرایند که قرار است سرمای شدیدی را تجربه کنند؛ اما اگر با چنین دیدی به این کشور بروید ممکن است تجربه بسیار بدی نصیب تان شود؛ چرا که روسیه با اینکه زمستان های بسیار سردی دارد، در تابستان هم دارای آب و هوای گرم و شرجی است و این مورد مخصوصا در شهر هایی مثل سن پترزبورگ بیشتر به چشم می آید.

با اینکه کلا پیش بینی آب و هوا کار ساده ای نیست؛ اما داشتن شناخت کلی از شرایط جایی که می خواهید به آن سفر کنید، کمک زیادی به شما خواهد کرد. برای مثال اگر در زمستان قصد سفر به روسیه را دارید، بیشتر از اینکه مراقب سرما باشید باید مراقب خیس شدن باشید. چرا که مخصوصا در شهر های بزرگ، برف خیلی زود پس از بارش آب می شود و در نتیجه باید کفش مناسب و جوراب اضافه داشته باشید.

همچنین داشتن لباس گرم مثل کت هم قطعا ضروری است؛ اما خب خیلی وقت ها نیازی به داشتن کلاه های ضخیم پشمی نخواهد داشت؛ مگر اینکه بخواهید هویت تان به عنوان یک توریست خیلی زود فاش شود.

در مورد غذا های روسی اطلاعات کسب کنید

روسیه غذا های متنوعی دارد؛ اما خب ممکن است نام برخی از آن ها را بلد نباشید. به همین دلیل بهتر است پیش از سفر کمی در مورد غذا های موجود در هر فصل اطاعات کسب کنید تا مجبور نشوید هر روز سوپ چغندر (با نام بورش شناخته می شود) بخورید. رستوران های بزرگ و مشهور معمولا خدمه مسلط به زبان انگلیسی دارند که می توانند به شما کمک کنند؛ اما در منطقه ها کوچک تر بهتر است خودتان با غذا ها آشنا باشید تا مثلا به شکل اشتباهی ژلاتین گوشت سفارش ندهید! البته که ممکن است این غذا هم برای ذائقه برخی ها مناسب باشد.

خوردن آب از شیر های آب را فراموش کنید

برخلاف بسکمک از کشور های غربی، در روسیه بهتر است آب شیر را نخورید. حتی ممکن است زمانی که شیر آب را باز می کنید، برای مدت کوتاهی آب گل آلود و قهوه ای رنگ را ببینید. پس تنها گزینه مناسب استفاده از آب های نوشیدنی است که در بطری ها موجود هستند. البته برای مصارفی مثل مسواک زدن می توانید از آب شیر استفاده کنید و در صورتی هم که به هر دلیلی امکان خرید آب نوشیدنی را نداشتید، می توانید با جوشاندن آب شیر از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

به رسومات محلی احترام بگذارید

در هر کشوری، یک سری قوانین و رسومات هستند که باید به آن ها احترام گذاشت. با اینکه روسیه در سال های اخیر از آن قوانین سرسخت گذشته فاصله گرفته؛ اما هنوز هم بهتر است نکاتی را در سفر به این کشور رعایت کنید.

برای مثال اگر به عنوان مهمان به خانه کسی دعوت شدید، یک سری اصول مثل خرید یک کادوی حتی خیلی ساده و کوچک را بهتر است رعایت کنید. یا در صورتی که به مجلس یا مکان خاصی می روید، نوع پوشش مناسب برای آن را باید بدانید تا فرضا در جایی که همه لباس رسمی پوشیده اند شما تنها فرد جین پوش مرنام نباشید. همچنین اگر قصد رفتن به کلیسا های ارتدکس را دارید، باید قوانین آن را بدانید؛ قوانینی مثل اینکه خانم ها باید حتما موی خود را بپوشانند و شلوار یا دامن بلند داشته باشند و مردان هم حتما شلوار بلند داشته باشند و اگر کلاه به سر دارند، آن را داخل کلیسا بردارند.

به امنیت روسیه اعتماد داشته باشید

سفر به روسیه مثل سفر به سایر کشور های اروپایی امن است. البته که هنوز هم جرایمی مثل جیب بری در این کشور مثل هر مقصد توریستی دیگری رایج هستند؛ اما نیاز نیست نگران حوادث خشونت آمیز در طول روز باشید. صرفا کافی است مراقب افتادن در تله های توریستی افراد سودجو باشید و احتیاط های اولیه را بکنید. در صورتی هم که هر مسئله ای پیش آمد، هتل ها به شما کمک خواهند کرد تا با پلیس ارتباط برقرار کنید و البته که در صورت گم کردن پاسپورت هم می توانید به سفارت خانه مراجعه کنید.

بهتر است پیش از سفر پول تان را به روبل تبدیل کنید

پیش از اینکه به هر شهری سفر کنید، بهتر است پول نقد به همراه داشته باشید. با اینکه در سال های اخیر استفاده از کارت به جای پول نقد رواج بیشتری در روسیه پیدا کرده؛ اما هنوز هم ممکن است مشکلاتی مثل عدم پشتیبانی بانک های روسی از کارت های موجود شما پیش بیاید.

علاوه بر این، برای حمل و نقل عمومی معمولا نیاز به پول نقد دارید و برخی از تاکسی ها هم از امکان پرداخت کرایه با کارت پشتیبانی نمی کنند. یا در مثال دیگر، در رستوران ها کارکنان انتظار پرداخت انعام از شما خواهند داشت که با پول نقد صورت می گیرد. پس بهتر است پیش از سفر پول تان را به روبل تبدیل کنید تا آماده باشید.

پیش از سفر برنامه ریزی داشته باشید

در شهر هایی مثل مسکو یا سن پترزبورگ، داشتن برنامه ریزی مناسب برای بازدید از منطقه ها مختلف امری ضروری است؛ مخصوصا اگر مدت زمان محدود و کمی برای سفر به این شهر ها داشته باشید. چرا که برای مثال برخی موزه ها روز های تعطیل دارند که باید آن را در نظر بگیرید یا برخی منطقه ها دیدنی خارج از شهر هستند و باید زمان لازم برای طی این مسافت را هم در برنامه ریزی خودتان لحاظ کنید.

البته که ممکن است سفر شما حالتی ناگهانی داشته باشد و نتوانید برنامه ریزی خوبی برای آن داشته باشید؛ اما در غیر این صورت بهتر است پیش از سفر کار هایی را که می خواهید انجام دهید و جا هایی را که دوست دارید از آن ها بازدید کنید، بدانید؛ چرا که مخصوصا اگر سفرتان طولانی نباشد، فرصت کافی برای بازدید از تمام جاهای دیدنی روسیه را نخواهید داشت.

به قیمت ها دقت کنید

با اینکه روسیه در مجموع جزو کشور های گران اروپا نیست و قیمت ها در آن میانه است؛ اما هنوز هم بهتر است پیش از انجام کار های مختلف حواس تان به قیمت ها باشد. به عنوان یک توریست طبیعتا بیشتر از مردم محلی برای موارد مختلف خرج خواهید کرد و مثلا قیمت موزه ها برای توریست ها گران تر از مردم محلی است. با این حال بازهم می توانید پیش از سوار شدن به تاکسی، رفتن به رستوران یا حتی خرید سوغاتی در مورد قیمت ها اطمینان حاص کنید. پرس و جو از مردم محلی یکی از روش های فهمیدن قیمت ها است؛ اما می توانید با گشت و گذار در اینترنت هم اطلاعات خوبی در این راستا کسب کنید.

منبع: کجارو / 1zoom.me / theculturetrip.com
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1986

به "11 نکته ای که قبل از سفر به روسیه باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 نکته ای که قبل از سفر به روسیه باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید