گینس در شعر فارسی!

روزنامه خراسان: از ابتدای رواج شعر فارسی تا امروز، شاعران زیادی آمده و رفته اند؛ از برخی ها فقط نامی باقی مانده و از برخی ها آثار ماندگاری که حتی مخاطب جهانی دارد.

گینس در شعر فارسی!

از برخی ها مانند حافظ، حدود 500 غزل دست چین شده باقی مانده است و برخی ها آن قدر شعر سروده اند که در نوعِ خود یک رکورد به حساب می آید. در این نوشتار، به سراغ شاعرانی رفته ایم که رکوردِ سرودن شعر فارسی را در دست دارند و باید نامشان در کتاب گینسِ تاریخ ادبیات فارسی ثبت گردد.

عطار نیشابوری

خالق داستان جذاب شیخ صنعان هم یکی از رکورددارانِ سرودن شعر است. عطار نیشابوری آثار متعددی به نظم و نثر دارد.

تنها اثر منثور او تذکرة الاولیا است و آثار منظومش عبارتند از: اسرارنامه، الهی نامه، منطق الطیر، مصیبت نامه، مختارنامه و دیوان اشعار. مجموع ابیات آثار منظوم عطار به بیش از 90 هزار بیت می رسد. علاوه بر این، عطار با سرودن دو هزار و 200 رباعی، یکی از رکورددارانِ رباعی سرایی هم به شمار می رود.

بیدل دهلوی

یکی از رکورددارانِ سرودن شعر فارسی کسی نیست جز بیدل دهلوی، شاعر قرن یازدهم. میرزا عبدالقادر بیدل دهلوی از شاعران بزرگ سبک هندی است که شمار ابیاتش را حدود 100 هزار بیت تخمین زده اند.

بیدل تنها 4000 بیت شعر در قالب رباعی سروده است، اما به گفته استاد شفیعی کدکنی در کتاب شاعر آینه ها، همه ابیات این شاعر قوی و باکیفیت نیستند و حتی می توان از یک غزل او، تنها یک بیت یا یک مصرع را انتخاب کرد و تأثیرگذار دانست.

صائب تبریزی

یکی دیگر از پرکارترین شاعران ادبیات فارسی، صائب تبریزی، آغازگر سبک هندی است؛ شاعرِ نازک خیال و پیچیده گویی که تعداد ابیاتش را از 60 تا 120 هزار اعلام نموده اند.

عمده فعالیت صائب در حوزه غزل سرایی است و به جز تعدادی قصیده و یک مثنوی کوتاه، بقیه اشعارش در قالب غزل سروده شده اند. صائبِ پرگو و پرکار، استادِ سرودن به شیوه اسلوب معادله است؛ به طوری که بسیاری از ابیاتش در زبان مردم ضرب المثل شده است.

جلال الدین محمد بلخی

آمار و ارقام کارنامه مولانا، شاعر و عارف قرن هفتم هجری از این قرار است: دیوان شمس با چیزی حدود 36 هزار و 360 بیت، شامل سه هزار و 299 غزل، هزار و 983 رباعی و 44 ترجیع بند.

علاوه بر این، مثنوی معنوی هم شامل 26 هزار بیت در شش دفتر می گردد. اگر بخواهیم تعداد ابیات دیوان شمس و مثنوی معنوی را جمع بزنیم به عددِ 62 هزار و 360 بیت می رسیم که در نوعِ خودش برای مولانا یک رکورد قابل توجه به حساب می آید.

سحابی استرآبادی

یکی از شاعران نسبتاً گمنام ادبیات فارسی، شاعری است به نام حسن بن محمد سحابی استرآبادی. این شاعر قرن دهم هجری، در عینِ گمنامی، رکوردِ سرودنِ رباعی را در اختیار دارد!

استرآبادی که به سحابی شوشتری و نجفی هم مشهور است، حدود شش هزار رباعی سروده است. بیدل هم همان طور که پیش از این گفتیم با چهار هزار رباعی در رتبه دوم قرار گرفته است! سحابی استرآبادی دیوان غزلیاتی هم شامل دو هزار و 800 بیت شعر دارد.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 27 دی 1398 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 573

به "گینس در شعر فارسی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گینس در شعر فارسی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید