گرسنگی و تشنگی روزه داری را چگونه تحمل کنیم

به گزارش تور استانبول، خوردن سحری در جهت رعایت این عادت ضروری است بعلاوه با نخوردن سحری، معده انسان به مدت زیادی خالی می ماند که به ویژه در افراد مستعد می تواند موجب بدبویی دهان، سردرد و درد های عضلانی کاهش وزن شدید و زیانبار و مسائل گوارشی جدی گردد که گاه تا ماه ها و سال ها گریبانگیر فرد خواهد بود.

گرسنگی و تشنگی روزه داری را چگونه تحمل کنیم

ماه مبارک رمضان، سبک درست زیستن است و به ما الگویی برای زیست درست در ماه های آینده می دهد.

در ماه رمضان هنگام گرسنگی و تشنگی به ویژه وقتی بر اثر گرمای محیط یا فعالیت بدنی حرارت ما بالاتر می رود؛ بدن انسان دچار کم آبی و کاهش سطح قند خون می شود و به مرحله سوخت و ساز چربی ها وارد می شود. در نتیجه این تغییرات، ممکن است احساس ضعف بی حالی، کم حوصلگی، بوی بد دهان، تغییرات روحی و روانی و تغییر در بعضی عملکرد های مغزی ایجاد شود. این تغییرات به ویژه در روز های آغازین ماه مبارک رمضان و بعلاوه در افرادی که عادت به پرخوری و پرنوشی دارند، نمود شدیدتری خواهد داشت.

یک روش خوب برای جلوگیری از چنین عوارضی آن است که در طول سال هم رژیم غذایی مناسبی داشته باشیم یا دست کم از چند روز مانده به رمضان با تنظیم رژیم غذایی و کاهش حجم غذا به استقبال روزه داری برویم، اما از سوی دیگر حداقل آثار مثبت جسمانی روزه را می توان کاهش انباشتگی (امتلاء) بدن از مواد مختلفی دانست که در نتیجه خوردن و آشامیدن مداوم در کنار فعالیت کم بدنی و دوری از ورزش در بدن ما تجمع می یابند.

اهمیت این موضوع آنجا معلوم می شود که بدانیم بسیاری از بیماری های، مهم شایع و ناتوان کننده مانند پرفشاری خون قند و چربی خون بالا کبد چرب، نقرس، بعضی مسائل قلبی عروقی، چاقی ها و…، ناشی از همین امتلاء هستند.

سحری خوردن ضروری است

بیشتر ما عادت به خوردن سه یا دست کم دو وعده غذا در روز داریم.

خوردن سحری در جهت رعایت این عادت ضروری است بعلاوه با نخوردن سحری، معده انسان به مدت زیادی خالی می ماند که به ویژه در افراد مستعد می تواند موجب بدبویی دهان، سردرد و درد های عضلانی کاهش وزن شدید و زیانبار و مسائل گوارشی جدی شود که گاه تا ماه ها و سال ها گریبانگیر فرد خواهد بود.

با تشنگی چه کنیم

در وعده های سحر و افطار باید علاوه بر پرهیز از خوردن چربی ها و خوراکی های سرخ کردنی و چرب، پرهیز از مصرف میوه های گرمسیری، چون موز و انبه که زیاده روی در خوردن آن ها موجب افزایش غلظت خون می شود، پرهیز از خوردنی های عطش آور، چون بادنجان، کشک، ماکارونی و لازانیا، ماهی و کنسروها، مصرف کمتر شیرینی ها به ویژه شیرینی های قنادی، چون زولبیا و بامیه یا پشمک با خوردن خوراک های دارای آلوبخارا تمرهندی و زرشک، نوشیدن شربت های سرکه، شیره، سکنجبین، شربت آبلیمو یا شربت بیدمشک با گلاب یا آب آلو، تمر یا زرشک، نوشیدن عرق کاسنی به تنهایی یا همراه با یک قاشق چای خوری تخم خرفه و نوشیدن ماءالشعیر طبّی به جای آب و چای از ایجاد تشنگی زیاد در طول روز پیشگیری کرد.

بعلاوه بهتر است در وعده سحر از مصرف خوردنی های ادرارآور مانند هندوانه و چای پررنگ نیز پرهیز شود، چون با افزایش دفع ادرار در طول روز، موجب تشنگی بیشتر در نزدیکی افطار می شوند.

منبع: فرادید
انتشار: 6 فروردین 1402 بروزرسانی: 6 فروردین 1402 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2217

به "گرسنگی و تشنگی روزه داری را چگونه تحمل کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرسنگی و تشنگی روزه داری را چگونه تحمل کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید