5 عادت غذایی ناسالم در دهه 30 سالگی که اندامتان را نابود می نمایند

به گزارش تور استانبول، عوامل زیادی از جمله فعالیت بدنی، رژیم غذایی، سلامت روان و کیفیت خواب روی روند پیری تأثیر می گذارند و شما با مدیریت آن ها بهتر می توانید سلامتی تان را حفظ کنید. این عوامل در دهه 30 سالگی که دوره جوانی را گذرانده اید و کم کم به دوره میان سالی نزدیک می شوید اهمیت بیشتری پیدا می نمایند. به همین علت باید فعالیت ها و عادت های غذایی مناسب در دهه 30 سالگی را بشناسید و آن هایی را که سلامتی تان را به خطر می اندازند و تناسب اندامتان را نابود می نمایند از سبک زندگی خود حذف کنید.

5 عادت غذایی ناسالم در دهه 30 سالگی که اندامتان را نابود می نمایند

بالا رفتن سن یک رویداد اجتناب ناپذیر است، ولی شما با دنبال کردن یک سبک زندگی سالم می توانید روند پیری را بهبود ببخشید و تا سال های سال شاداب و جوان و تن درست بمانید. دهه 30 سالگی دوران مطمئن تری به شمار می رود که در آن دیگر خبری از نگرانی ها و بلاتکلیفی های دوران 20 سالگی نیست و اکنون زندگی منظم تری دارید و حسابی به آن سروسامان داده اید. بنابراین، اگر پیش از این اهل ورزش و دنبال کردن رژیم های غذایی مناسب نبوده اید اکنون برترین زمان برای زیر و رو کردن زندگی تان خواهد بود تا بالاخره به سلامتی خود اهمیت بدهید.

با وجود خوبی های دهه 30 سالگی باید این را هم بدانید که اکنون زمان اشتباه کردن نیست. اینکه ورزش نکنید یا ورزش های نادرست انجام دهید، به غذا خوردن خود اهمیت ندهید و نگران کیفیت خوابتان هم نباشید در این دهه بسیار خطرناک تر می گردد و تأثیر منفی بیشتری روی سلامتی تان می گذارد. اگرچه در دوران جوانی یا نوجوانی این چیزها خیلی مهم نبودند و تأثیرشان به چشم نمی آمد، ولی این سبک زندگی ناسالم در دهه 30 سالگی حسابی دردسرساز می گردد و مسائل زیادی برایتان به وجود می آورد.

در این نوشته می خواهیم کمی بیشتر روی این موضوع تمرکز کنیم و ببینیم کدام عادت های غذایی نامناسب می توانند در دهه 30 سالگی برای سلامتی خطرناک باشند و اندامتان را نابود نمایند. شما با گذر از دوران نوجوانی و جوانی باید اهمیت بیشتری به این موضوع بدهید و کوشش کنید تا جای ممکن از دنبال کردن این عادت های غذایی مضر خودداری کنید.

در ادامه نگاهی به تغییرات بدن در دهه 30 سالگی می اندازیم، سپس به سراغ تأثیر عادت های غذایی روی سلامتی و 5 عادت غذایی در دهه 30 سالگی که اندامتان را نابود می نمایند می رویم. پس با ما همراه باشید.

بدن شما در دهه 30 سالگی چه تغییراتی می نماید؟

شما در دهه 30 سالگی با بعضی تغییرات جسمانی روبرو می شوید و دیگر مانند دوران 20 سالگی تان نخواهید بود. این تغییرات شامل کاهش تراکم استخوان ها و از دست دادن مواد معدنی آن ها، ریزش عضلانی و بالا رفتن سطح چربی های بدن می شوند. با اینکه خیلی ها ممکن است گمان نمایند مقدار سوخت و ساز بدن از 30 سالگی به بعد کاهش پیدا می نماید، ولی سطح سوخت و ساز در واقع تا دهه 60 سالگی به طور قابل توجهی پایین نمی آید و لازم نیست خیلی نگران این موضوع باشید.

البته کاهش تراکم استخوان ها، بالا رفتن چربی بدن و بعلاوه از دست دادن توده عضلانی رویدادهای بسیار مهمی هستند که از 30 سالگی به بعد رخ می دهند. بعضی پژوهش ها هم نشان می دهند بالا بودن سطح فشار خون در این دهه می تواند سلامت مغز را به خطر بیندازد و بیماری های ذهنی از جمله زوال عقل را در پی داشته باشد. این در حالی است که سلامت قلب هم ممکن است در این دوران به خطر بیفتد.

جدا از این ها، زنان در دهه 30 سالگی کم کم با نشانه های یائسگی روبه رو می شوند. البته این نشانه ها در دهه 40 تا 50 سالگی رایج تر هستند و در صورتی که سبک زندگی سالمی داشته باشید و برای حفظ سلامت استخوان ها، قلب و سایر عوامل مؤثر در دوران پیش از یائسگی کوشش کنید می توانید این نشانه ها را در دهه 30 سالگی کاهش دهید.

بنابراین، زنان برای حفظ سلامتی خود در دهه 30 سالگی باید بیشتر کوشش نمایند و حواسشان به تغذیه، فعالیت بدنی و خواب خود باشد تا جلوی افزایش وزن را بگیرند و اندام سالم و شاداب تری داشته باشند که کمتر با نشانه های یائسگی و سایر نشانه های بالا رفتن سن روبرو می گردد.

به طور کلی، هر کسی باید به سلامتی خود اهمیت بدهد و پیش از آنکه دیر گردد با یاری راهکارهای تغذیه ای و ورزشی بدن خود را سالم و جوان نگه دارد. اهمیت این موضوع در دهه 30 سالگی بسیار بیشتر می گردد، زیرا اگر در دوران 30 سالگی خود هم نتوانید سلامتی تان را بهبود ببخشید این کار در دهه های بعدی بسیار سختتر خواهد شد!

عادت های غذایی در دهه 30 سالگی چگونه روی سلامتی تأثیر می گذارند؟

با توجه به دگرگونی های جسمانی که در دهه 30 سالگی رخ می دهند، شما باید برنامه غذایی سالمی را دنبال کنید و عادت های غذایی نامناسب را کنار بگذارید تا به حفظ سلامت قلب و مغز خود یاری کنید و جلوی از دست رفتن تراکم استخوان ها و توده های عضلانی را هم بگیرید. مصرف غذاهای سالم و مقوی و کنار گذاشتن عادت های ناسالم بعلاوه یاریتان می نمایند تا وزن خود را مدیریت کنید و جلوی مسائل ناشی از افزایش وزن را بگیرید.

نخستین چیزی که باید در نظر بگیرید دریافت مواد مغذی کافی در طول روز است. این باعث می گردد ماهیچه ها و استخوان ها تقویت شوند و سرعت روند پیری کاهش پیدا کند. بعلاوه باید فیبر و چربی های سالم بخورید تا سلامت قلب خود را حفظ کنید. عدم مصرف غذاهای مضر، چربی های ناسالم، کربوهیدرات های ساده و قند هم باعث می گردد وزنتان را مدیریت کنید و احتمال ابتلا به بیماری های گوناگون را به حداقل برسانید.

با در نظر داشتن تأثیری که تغذیه روی سلامتی شما در دهه 30 سالگی و باقی سال های زندگی تان می گذارد باید عادت های سالمی را دنبال نموده و عادت های ناسالم را از زندگی خود حذف کنید. در ادامه به آنالیز این عادت ها می پردازیم.

5 عادت غذایی در دهه 30 سالگی که اندامتان را نابود می نمایند

خیلی از مردم ممکن است برنامه غذایی مناسبی نداشته باشند و اهمیتی به غذا خوردنشان ندهند. این موضوع در دهه 30 سالگی بسیار جدی می گردد، بنابراین نکاتی را که در ادامه لیست نموده ایم به خاطر بسپارید و کوشش کنید با تغییر سبک زندگی خود سال های بیشتری از عمرتان را با سلامتی و شادابی پشت سر بگذارید.

1. به مقدار کافی کلسیم و ویتامین D دریافت نمی کنید

همانگونه که گفتیم، استخوان های شما در دهه 30 سالگی آغاز به از دست دادن تراکم خود می نمایند. یکی از برترین راهکارها برای کند کردن این فرآیند و حفظ تراکم استخوان ها این است که مواد مغذی مناسب برای سلامت استخوان ها را مصرف کنید. کلسیم و ویتامین D از مهم ترین مواد مغذی برای بهبود استحکام و رشد استخوان ها به شمار می روند و التهاب و احتمال شکستگی آن ها را هم کاهش می دهند.

عدم دریافت کلسیم و ویتامین D کافی می تواند تراکم استخوان ها را کاهش داده و خطر پوکی استخوان و شکستگی را افزایش دهد. به همین علت باید در دوران 30 سالگی خود به سراغ منابع مغذی از جمله محصولات لبنی، سبزیجات تیره و برگدار و بعلاوه محصولات غنی شده با ویتامین ها و مواد معدنی بروید. جدا از این، دریافت کافی نور خورشید هم یاری زیادی به تأمین ویتامین D مورد احتیاج بدن می نماید.

محصولات لبنی از منابع غنی کلسیم به شمار می روند و شما با مصرف محصولات غنی شده با ویتامین D می توانید از حفظ سلامت استخوان های خود مطمئن شوید. جدا از این، آلو سیاه هم انتخاب بسیار خوبی است و پژوهش ها نشان می دهند زنان با مصرف این میوه می توانند سلامت استخوان های خود را در دهه 30 سالگی و دوران یائسگی حفظ نمایند.

2. اهمیتی به غذاهای مناسب برای سلامت قلب و دستگاه گوارش نمی دهید

حفظ سلامت قلب در هر سنی اهمیت بالایی دارد و اهمیت آن در دهه 30 سالگی بیشتر هم می گردد. شما برای حفظ سلامت قلب خود باید غذاهای مغذی و سالم از جمله غلات کامل و سبوس دار، چربی های سالم، میوه ها، سبزی ها و ماهی های روغنی را مصرف کنید.

از بین مواد مغذی مفید برای قلب می توانیم به فیبر هم اشاره کنیم. فیبر به کاهش فشار خون و پایین آوردن سطح کلسترول یاری نموده و بعلاوه التهاب را در بدن مدیریت می نماید. فیبر جدا از فوایدی که برای قلب دارد یک ماده مغذی حیاتی برای سلامت روده ها هم به شمار می رود.

عدم مصرف غذاهای سرشار از فیبر در دهه 30 سالگی می تواند تأثیر منفی زیادی روی سلامت قلب و دستگاه گوارش شما بگذارد و کارکرد روده ها را دچار اختلال کند. فیبر در انواع میوه ها، سبزی ها، حبوبات و آجیل ها پیدا می گردد و شما با مصرف این مواد غذایی می توانید به آسانی کارکرد قلب و دستگاه گوارش خود را بهبود ببخشید و در دهه 30 سالگی سلامتی بدن خود را حفظ کنید.

3. بیش از مقدار شکر و افزودنی های مضر مصرف می کنید

اگر رژیم سالمی داشته باشید و هر از گاهی خوردنی های شیرین و خوراکی های خوشمزه بخورید آن قدرها هم اشکالی ندارد، ولی زیاده روی در مصرف این نوع خوردنی ها و بعلاوه نداشتن یک برنامه غذایی معین قطعا برای سلامتی تان خطرناک خواهد بود.

شما در دهه 30 سالگی باید مصرف کربوهیدرات ها و قندهای ناسالم را کاهش دهید تا سطح قند خون خود را مدیریت کنید. خوردن این نوع غذاها می تواند روی مقاومت به انسولین و سطح گلوکز بدن تأثیر بگذارد و چربی های بدن را افزایش دهد. به طور کلی، غذاهایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند از جمله نان سفید، محصولات فرآوری شده و قندهای تصفیه شده و انواع شیرینی ها می توانند سلامتی شما را در دهه 30 سالگی به خطر بیندازند.

شما به جای مصرف این غذاها باید به سراغ خوردنی هایی که شاخص گلیسمی پایینی دارند بروید که شامل برنج قهوه ای، جو دوسر، سبزی های برگدار، غلات کامل و سبوس دار، حبوبات، سیب زمینی، موز سبز و سایر غذاهای نشاسته ای می شوند.

4. مانند دهه 20 سالگی تان غذاهای مضر و فست فود می خورید

معمولا بیشتر مردم در دوران نوجوانی و جوانی همیشه با دوستان خود وقت می گذرانند و این وقت گذرانی شامل خوردن غذاهای مضر و انواع فست فودها در کنار نوشیدنی های شیرین و نوشابه های رنگارنگ می گردد. اگر این عادت ناسالم پای خود را به دهه 30 سالگی شما هم باز کند قطعا سلامتی تان در خطر خواهد بود.

فست فودها و نوشیدنی های شیرین و گازدار با افزایش وزن همراه هستند و تأثیر منفی زیادی روی سوخت و ساز بدن می گذارند. این موضوع قطعا حفظ تناسب اندام و مدیریت وزن را سخت خواهد نمود. جدا از این، روی کیفیت خواب شما هم تأثیر می گذارند و باعث می شوند شب ها نتوانید خواب کافی و مناسب داشته باشید. این مشکل هم دگرگونی های هورمونی، افزایش وزن و تحلیل رفتن ماهیچه ها را در پی خواهد داشت. بنابراین، باید تا جای ممکن مصرف غذاهای آماده، پرچرب، شیرین یا سرشار از نمک را کاهش دهید و انتخاب های غذایی سالم تری داشته باشید.

5. به مقدار کافی پروتئین مصرف نمی کنید

از آنجا که از 30 سالگی به بعد ماهیچه های شما آغاز به ریزش می نمایند باید غذاهای سرشار از پروتئین بخورید تا ماهیچه ها تحلیل نروند. عدم دریافت پروتئین کافی در طول روز به معنای از بین رفتن ماهیچه ها خواهد بود. از بین رفتن ماهیچه ها هم جدا از ضعف و ناتوانی شما می تواند منجر به افزایش چربی های بدن گردد، زیرا هرچه ماهیچه بیشتری داشته باشید سوخت و ساز بدنتان بالاتر خواهد بود و چربی بیشتری خواهید سوزاند. بنابراین، اگر ماهیچه های باارزش خود را از دست بدهید در عوض با افزایش چربی روبه رو خواهید شد.

شما در دهه 30 سالگی باید پروتئین بیشتری مصرف کنید. برای این کار می توانید به سراغ منابع باکیفیت از جمله ماست چکیده، حبوبات، تخم مرغ، پنیر، شیر، ماهی، گوشت قرمز بدون چربی و مرغ بروید. این مواد غذایی جدا از حفظ توده عضلانی می توانند جلوی پرخوری شما را هم بگیرند تا با احساس سیریِ بیشتر غذاهای نامناسب نخورید و چربی بدنتان را افزایش ندهید.

سخن پایانی

بدن شما در دهه 30 سالگی با تغییرات بسیاری روبه رو می گردد. در این دهه ممکن است با تحلیل رفتن ماهیچه ها، کاهش تراکم استخوان ها و افزایش چربی روبرو شوید و سلامتی تان به خطر بیفتد. با وجود این، شما می توانید با یاری تغذیه مناسب و ورزش جلوی بسیاری از نشانه های بالا رفتن سن را بگیرید.

با در نظر داشتن نکاتی که آنالیز کردیم به آسانی می توانید سبک زندگی خود را دگرگون نموده و سلامتی تان را هم حفظ کنید. یادتان باشد تا جای ممکن غذاهای سالم بخورید و عادت های غذایی نامناسب را کنار بگذارید. شما بعلاوه می توانید با یک پزشک متخصص مشورت کنید و از او یاری بگیرید تا با دید بهتری برای بهبود کیفیت زندگی و عادت های تغذیه ای خود کوشش کنید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Eat This Not That

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 تیر 1402 بروزرسانی: 15 تیر 1402 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2259

به "5 عادت غذایی ناسالم در دهه 30 سالگی که اندامتان را نابود می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 عادت غذایی ناسالم در دهه 30 سالگی که اندامتان را نابود می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید