کودتای نظامی یا تهدید لفظی، در ارمنستان چه می گذرد؟

به گزارش تور استانبول، خبرنگاران - گروه بین الملل: ارمنستان از صبح امروز شاهد تحولات شتابزده ای است که به دنبال درخواست ارتش از دولت این کشور برای کناره گیری آغاز شد و متعاقب آن نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان آن را کودتای نظامی توصیف کرد.

کودتای نظامی یا تهدید لفظی، در ارمنستان چه می گذرد؟

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

ماجرا از این قرار است که ارتش ارمنستان به دنبال تشدید روزافزون بحران سیاسی در این کشور از نیکول پاشینیان، نخست وزیر و دولت وی خواست که استعفا دهند.

ستاد کل ارتش ارمنستان با انتشار بیانیه ای که بیش از 40 مقام نظامی برجسته از جمله اونیک گاسپاریان فرمانده ستاد کل و کلیه معاونان، روسای ادارات و فرماندهان یگان های عظیم نظامی آن را امضا نموده اند، درخواست خود برای استعفای دولت را اظهار داشت. مقام های نظامی در بیانیه خود به اقدامات کوته بینانه و غیرموجه دولت از جمله برکناری تیران خاچاتوریان معاون اول فرمانده ستاد به شدت اعتراض کردند.

در این بیانیه برکناری معاون فرمانده ستاد تصمیمی غیر مسئولانه و مخالف با منافع کشور توصیف و تاکید شده است که پاشینیان دیگر قادر به اتخاذ تصمیم های مناسب در شرایط سخت و سرنوشت ساز کنونی نیست.

در این بیانیه آمده است: با توجه به اوضاع پیش آمده، نیروهای مسلح ارمنستان استعفای نخست وزیر و دولت را خواهان هستند و هشدار می دهند از به کار بردن زور در برابر مردمی که فرزندانشان در حفظ میهن و آرتساخ کشته شدند، خودداری گردد. ارتش همیشه در کنار مردم است، همانطور که مردم همیشه در کنار ارتش بوده اند.

به دنبال آن نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان با برکناری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور، ارتش را به کوشش برای انجام کودتا علیه خود متهم کرد و از طرفدارانش خواست تا با هدف خنثی کردن کودتا به خیابان ها بیایند.

او همچنین خطاب به مردم اظهار داشت که نیروهای مسلح کشور در کوشش برای یک کودتای نظامی هستند و از هوادارانش خواست تا با حضور در ایروان، پایتخت، آنها را از رسیدن به خواستشان ناکام بگذارند.

پاشینیان: ارتش ارمنستان تابع مردم و نخست وزیر است

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان روز پنجشنبه در تجمع هوادارانش گفت: امیدوارم به این ایجاد وحشت به وسیله اطلاعات عادت نموده باشید. آنها به شایعه پراکنی ادامه می دهند و ادعا می نمایند ما یک هواپیما آماده نموده ایم تا فرار کنیم. ما اینجا هستیم و صرف نظر از اینکه چه اتفاقی رخ دهد، مهین خود را ترک نمی کنیم. خانواده من اینجا هستند.

پاشینیان به یکی از خبرنگاران حاضر در این تجمع گفت، اوضاع ارمنستان قابل کنترل است و عدم افزایش تنش و درگیری در این کشور را خواهان شده و تأکید کرد ارتش تابع مردم و نخست وزیر است.

او در پاسخ به خبرنگاری درخصوص درگیری داخلی گفت: این تهدید همیشه وجود دارد اما باید تأیید کنیم که چنین اتفاقی نمی افتد. هیچ دشمنی در داخل ارمنستان وجود ندارد. مشکلاتی وجود دارد که قطعاً باید مورد بحث قرار گیرند.

نخست وزیر ارمنستان همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال وقوع کودتا در این کشور گفت، اوضاع قابل مدیریت است و اقدام امروز ارتش را واکنشی احساسی توصیف کرد.

پاشینیان در این خصوص گفت: حتی کسانی که اخراج نموده ام برادران من هستند. آنها سرباز میهن هستند.

مخالفان پاشینیان ساعاتی پس از انتشار بیانیه ستاد کل ارتش ارمنستان از آن حمایت نموده و بیان داشتند: بیانیه نیروهای مسلح و فرمانده ستاد کل و دعوت به ایستادن شانه به شانه با مردم و کشور، بازی را تغییر می دهد. از نیکول پاشینیان می خواهیم به سمت جنگ داخلی حرکت نکند و در داخل کشور خون ارمنی ها را به زمین نریزد و به دنبال تفرقه میان آن ها نباشد. نیکول پاشینیان آخرین فرصت را دارد که بدون بروز تنش از قدرت کناره گیری کند.

این در حالی است که روسیاالیوم گزارش داد: مخالفان هم در ایروان به خیابان ها آمده اند و بعضی خیابان ها را در پایتخت ارمنستان بسته اند.

تا به امروز معین نشده است که ارتش ارمنستان به طور عملی بر بیانیه خود اصرار خواهد ورزید یا این صرفاً تهدید لفظی بوده است. این موضع گیری ارتش ارمنستان اولین موضع گیری در ارمنستان نیست و فشارهای گسترده ای از سوی مخالفان نخست وزیر ارمنستان وجود دارد.

علیرغم فشارهای چند ماهه، پاشینیان در مقابل درخواست ها برای کناره گیری مقاومت نموده و از توافق با جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی به عنوان حرکتی دردناک اما ضروری دفاع نموده است.

بعد از شکست ارمنستان در جنگ 44 روزه با جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ کوهستانی که با توافق سه جانبه ایروان، باکو و مسکو به آتش بس منجر شد، انتقادها و تظاهرات علیه نخست وزیر ارمنستان بیشتر شده است.

ارمنستان در این جنگ بعد از پیشروی نیروهای آذربایجان، مجبور شد هفت منطقه اشغالی این کشور را در منطقه قره باغ کوهستانی تخلیه نموده و به مرزهای بین المللی عقب نشینی کند. مخالفان پاشینیان او را به خیانت و کشتار نیروهای ارمنی در جنگ متهم نموده و خواهان برکناری او از قدرت هستند.

واکنش مسکو

دیمیتری پسکوف سخنگوی دولت روسیه روز پنجشنبه نسبت به تحولات اخیر ارمنستان ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی کاخ کرملین در نشستی خبری گفت: با نگرانی تحولات در ارمنستان را نظاره گر هستیم. معتقدیم که این موضوع داخلی محسوب می گردد. ما ارمنستان را کشوری بسیار مهم و متحد نزدیک خود در قفقاز می دانیم. تمام طرف ها را به خویشتن داری دعوت می کنیم. باور داریم که اوضاع نباید از چارچوب قانون اساسی خارج گردد.

همزمان سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با همتای ارمنی خود آخرین تحولات را مورد رایزنی قرار داد. وی با اشاره به اینکه مربوط به اوضاع داخلی ارمنستان بر فرایند مسالمت آمیز تحولات تاکید نمود.

واکنش ترکیه

دولت ترکیه به تحولات در ارمنستان واکنش نشان داد. ترکیه کوشش برای کودتا در ارمنستان را محکوم کرد.

همزمان روسیاالیوم گزارش داد: به دنبال تشدید تنش سیاسی، جنگنده ها بر فراز ایروان به پرواز درآمده اند. همزمان با برگزاری تظاهرات حامیان پاشینیان و مخالفان در پایتخت ارمنستان، جنگنده ها بر فراز ایروان ظاهر شدند. به دنبال ظاهر شدن چند جنگنده سوخو 30 بر فراز ایروان مخالفان آغاز به کف زدن کردند.

رابرت کوچاریان رئیس جمهور پیشین ارمنستان با نظامیان ابراز همبستگی کرد و خواهان استعفای پاشینیان شد.

پاشینیان: زمان انقلاب نارنجی به سر آمده است

از سوی دیگر پاشینیان در جدیدترین موضع گیری خود از ارتش خواست که در امور سیاسی دخالت نکند و خطاب به مخالفان هم گفت: زمان انقلاب نارنجی تمام شده است.

واکنش وزارت دفاع ارمنستان

شبکه الجزیره به نقل از وزارت دفاع ارمنستان اظهار داشت: هر گونه کوششی برای وارد کردن ارتش در سیاست غیرقابل قبول است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1459

به "کودتای نظامی یا تهدید لفظی، در ارمنستان چه می گذرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودتای نظامی یا تهدید لفظی، در ارمنستان چه می گذرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید