چرا گوزن های پردیسان نباید به دزفول بروند؟

خبرنگاران/خوزستان حرف و حدیث هایی درباره انتقال گوزن های زرد پارک پردیسان تهران به سایت های تکثیر و پرورش گوزن های زرد ایرانی دز و کرخه منتشر شده و مخالفان این انتقال، احتمال خالص نبودن گوزن های پردیسان را مطرح نموده اند؛ حالا رئیس پارک ملی دز هم با رد خبر این انتقال، به همین دلیل اشاره نموده است.

چرا گوزن های پردیسان نباید به دزفول بروند؟

از وبلاگ آقای رضایی دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

به گزارش خبرنگاران، اینکه نسبت به خلوص ژنتیکی گوزن های زرد پردیسان اطمینانی نیست، به ماجرای انتقال یک جفت گوزن زرد ایرانی نر و ماده به باغ وحش اپل آلمان در دهه 40 بر می شود. پس از این انتقال، یک گوزن زرد ماده در نتیجه جفت گیری این دو گوزن به دنیا آمد اما گوزن نر پس از مدتی از بین رفت.

امروز بعضی کارشناسان ایرانی، احتمال می دهند به دلیل طولانی شدن مدت تحویل مجدد گوزن نر به آلمان، در آن موقع گوزن زرد ایرانی ماده با گوزن های اروپایی نر مخلوط شده و جفت گیری نموده اند و گوساله هایی که طبق توافق طرفین ایرانی و آلمانی، تحویل ایران شدند به احتمال بسیار زیاد خالص نبوده اند.

گوزن های فعلی پردیسان نیز از نسل همان گوزن های مشکوک هستند.

رئیس پارک ملی دز با اشاره به مخالفت با انتقال گوزن های زرد پردیسان به سایت تکثیر و پرورش گوزن های زرد ایرانی دز، از کوشش جهت انتقال 10 تا 12 راس گوزن زرد از استان ایلام به این سایت اطلاع داد.

رضا قپانچی پور در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد خبرهای منتشر شده مبنی بر انتقال گوزن های زرد پردیسان به سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی دز، اظهار کرد: از سال گذشته صحبت هایی در مورد انتقال گوزن زرد ایرانی به سایت دز مطرح بود که پیروز شدیم موافقت نامه اولیه برای انتقال گوزن زرد ایرانی از سایت استان ایلام را دریافت کنیم، نه از پارک پردیسان تهران.

وی اضافه نمود: در سال 95 سه رأس گوزن زرد ایرانی از ایلام به سایت دز انتقال یافت و شرایط آن ها سنجیده شد که طبق رصدهای صورت گرفته آثار و مشاهدات گوزن ها در منطقه مشاهده شده است. بنابراین سال جاری نیز در حال پیگیری هستیم تا مجددا 18 رأس گوزن زرد ایرانی از ایلام به سایت دز و کرخه منتقل شوند که احتمالا 10 تا 12 رأس از این تعداد به دز منتقل می شوند.

رئیس پارک ملی دز بیان نمود: انتقال گوزن های زرد ایرانی از پارک پردیسان تهران به سایت دز صحت ندارد. صحبت هایی در این زمینه شده بود اما به دلیل عدم خلوص ژنتیکی گوزن های زرد پردیسان، ما با این اقدام مخالفت کردیم.

قپانچی پور ادامه داد: در گذشته یک جفت گوزن زرد ایرانی نر و ماده به باغ وحش آلمان انتقال یافت و پس از مدتی یک گوزن زرد ماده در نتیجه جفت گیری این دو گوزن به دنیا آمد اما گوزن نر پس از مدتی از بین رفت.

وی اضافه نمود: آلمانی ها مجددا تقاضای گوزن از ایران داشتند اما با توجه به اینکه این پروسه طول کشید احتمال می رود گوزن های ایرانی ماده با گوزن های اروپایی نر مخلوط شده و جفت گیری نموده باشند و این گوزن ها خلوص ژنتیکی گوزن های زرد ایرانی را ندارند.

رئیس پارک ملی دز گفت: البته همه این صحبت ها در حد نظریه است و تاکنون هیچ پایشی در مورد خلوص ژنتیکی گوزن های زرد پردیسان انجام نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 بهمن 1398 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 601

به "چرا گوزن های پردیسان نباید به دزفول بروند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گوزن های پردیسان نباید به دزفول بروند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید