شرایط پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

به گزارش تور استانبول، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره آخرین شرایط افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی توضیحاتی ارائه کرد.

شرایط پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

به گزارش مهر، حجت عبدالملکی با حضور در شبکه خبر سیما، توضیحاتی درباره سازوکار اعطای یارانه به خانوار ارائه و اظهار کرد: در موضوع هدفمندی یارانه ها، دهک بندی و مشخص سطح درآمدی خانوارها بسیار حائز اهمیت است. پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان در ماه های گذشته در حال تکمیل بوده و تا 95 درصد هم پیش رفته است. بخشی از اطلاعات هنوز از سوی برخی دستگاه ها ارائه نشده است. البته اطلاعاتی که هنوز نرسیده نباید باعث نگرانی مردم شود، زیرا ما فرض را بر این می گذاریم که مردم دارایی نوی ندارند.

وی افزود: ما یک دهک بندی اولیه را انجام و آخرین اطلاعات را (17 اردیبهشت) به سازمان هدفمندی یارانه ها ارائه دادیم، البته دائم اطلاعات نو می رسد و ممکن است اعتراضاتی هم از گذشته وجود داشته باشد که سامانه هایی برای رسیدگی به این اعتراضات در نظر گرفته شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دور نو اصلاح نظام یارانه ها دارد عادلانه تر و کارآمدتر می شود و به زودی هم جزئیات آن اعلام خواهد شد، گفت: در این فرایند، ما دو شکل اعتراض را می توانیم داشته باشیم که هر دو بررسی می شود؛ نخست اینکه چرا جزو یارانه بگیرها نیستم؟ که به زودی و در همین روزها از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها، سامانه ای برای پاسخ دهی به آن آماده و راه اندازی می شود.

عبدالملکی افزود: اعتراض دیگر این است که چرا من در این دهک درآمدی هستم؟ مثلاً ممکن است فرد بگوید چرا من را در دهک هشت قرار داده اید، به نظرم در دهک پنج هستم. این اعتراض درباره دهک بندی مربوط به وزارت رفاه است که سامانه آن نیز آماده شده است. بعد از اعلام اینکه هر فرد در کدام دهک درآمدی است، اگر شخصی معترض بود هم به سامانه ای که اعلام خواهد شد مراجعه و موارد را ثبت می کند و پس از بررسی های لازم به او اطلاع داده می شود که اعتراضش وارد است یا دهک بندی با توجه به اطلاعات اقتصادی اش درست انجام شده است.

وی بیان نمود: اصلاح نظام یارانه ها، شاخص های فقر را در جامعه بهبود خواهد بخشید؛ زیرا قرار است دهک های پایین تر، مبلغ بیشتر و دهک های بالا، مبلغ کمتری دریافت کنند و این خود به خود منجر به بهبود رسیدگی به فقرا خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به اینکه به روز رسانی دهک ها و تغییر آن چگونه و در چه فواصل زمانی انجام می شود؟ گفت: بانک های اطلاعاتی مختلفی از ثبت احوال گرفته تا شبکه بانکی در مشخص دهک ها دخیل هستند و اطلاعات پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان تا 95 درصد کامل است. این اطلاعات مدام تغییر می کنند و وقتی به صورت مقطعی اطلاعات می رسند مجدداً دهک بندی تغییر می کند و سیستم پویاست و به صورت اتوماتیک به روز رسانی می شود و مردم لازم نیست اقدامی انجام دهند.

عبدالملکی افزود: درباره کلیت روش پرداخت که مبلغ چقدر باشد اعتباری و نقدی، به طور کلی دولت تصمیم می گیرد؛ آنچه مسئولیت مستقیم وزارتخانه ماست دهک بندی خانواده ها، رصد شرایط اقتصادی آنها و رسیدگی به اعتراضات احتاقتصادی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره آخرین شرایط افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز توضیح داد و گفت: بر اساس ماده 96 قانون تأمین اجتماعی، باید سالانه یک مرتبه افزایش مستمری بازنشستگان سایر سطوح درآمدی، از طریق هیئت امنای تأمین اجتماعی مشخص و برای تصویب نهایی به دولت ارسال شود تا در آنجا تصمیم گیری و به تصویب برسد که معمولاً هر ساله مشخص این رقم بر اساس مصوبات شورای عالی کار بوده است.

عبدالملکی افزود: سازمان تأمین اجتماعی هم به همین ترتیب مقدار افزایش حقوق را مشخص کرده و بودجه اش در سرجمع مخارج تأمین اجتماعی دیده شده و به دولت ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه روال کار اینگونه است که ابتدا در کمیسیون های تخصصی دولت مطرح می شود و نتیجه بحث در کمیسیون ها، به صحن هیئت وزیران منتقل و در آنجا تصمیم گیری می شود، گفت: مقدار افزایش مستمری ها تا به امروز یک جلسه در کمیسیون تخصصی مطرح شده و یک جلسه دیگر باید در کمیسیون مطرح شود که همزمان در نوبت طرح در هیئت وزیران قرار گرفته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تلاش می کنیم افزایش حقوق ها به اردیبهشت برسد و دولت هم پیگیر است، اما به هر دلیل اگر به اردیبهشت نرسد قطعاً معوقات از ابتدای فروردین پرداخت خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 تیر 1401 بروزرسانی: 2 تیر 1401 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2065

به "شرایط پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید