واکسن مدرنا بر گونه های جدید ویروس کرونا موثر است؟!

به گزارش تور استانبول، واکسن های فعلی کرونا هم بر مبنای ساختار ژنتیکی گونه های اول این ویروس تهیه شدند، اما دانشمندان معتقدند این واکسن ها بر گونه های جدید هم موثر خواهند بود هر چند ممکن است از کارآیی آن ها کمی کاسته شده باشد.

واکسن مدرنا بر گونه های جدید ویروس کرونا موثر است؟!

محققان شرکت داروسازی مدرنا در آمریکا می گویند نتایج آزمایشگاهی نشان می دهد واکسن تولیدی این شرکت بر گونه های جهش یافته ویروس کرونا که در بریتانیا و آفریقای جنوبی پیدا شده موثر است و موجب آن می شود که پادتن این دو گونه جدید را هم شناسایی و با آن مقابله کند.

در چند هفته اخیر کارایی واکسن های موجود کرونا بر گونه های جهش یافته ویروس آن که سرعت انتشار آن ها به مراتب بیشتر است موجب نگرانی شده است. با وجود این محققان می گویند این نتایج آزمایشگاهی هنوز در مراحل اول است و برای تایید قطعی چنین اثربخشی نیاز به مطالعات آزمایشگاهی و بالینی بیشتر است.

سه گونه جدید ویروس کرونا در چند هفته گذشته در چندین کشور جهان شناسایی شده اند: گونه بریتانیایی، نوع آفریقای جنوبی و گونه برزیلی.

به وجود آمدن گونه های جدید ویروس کرونا -مانند سایر ویروس ها- امری غیرطبیعی نیست و اغلب گونه های جدید هم معمولا تفاوت چندانی با اسلاف اولیه خود ندارند، اما این سه گونه اخیر توانسته اند مهارت بیشتری برای آلوده کردن سلول ها بدن پیدا کنند و به همین علت سرعت انتقال و سرایت آن ها نسبت به ویروس کرونا 2019 که همه گیری جهانی آن را حدود یک سال پیش شکل داد بسیار بیشتر است به طوری که دانشمندان در بریتانیا می گویند گونه جهش یافته در این کشور تا 70 درصد سریع تر سرایت می کند.

واکسن های فعلی کرونا هم بر مبنای ساختار ژنتیکی گونه های اول این ویروس تهیه شدند، اما دانشمندان معتقدند این واکسن ها بر گونه های جدید هم موثر خواهند بود هر چند ممکن است از کارآیی آن ها کمی کاسته شده باشد.

تحقیقات اولیه طی چند هفته گذشته پیشنهاد کرده که واکسن فایزر که نخستین واکسنی بود که با دریافت مجوز از نهاد های بهداشتی بریتانیا، برای تزریق عمومی در این کشور توزیع شد، بر گونه بریتانیایی ویروس موثر است. اکنون آزمایشگاه شرکت داروسازی مدرنا هم می گوید نتایج اولیه مطالعات آن ها از اثربخشی این واکسن بر گونه های بریتانیایی و آفریقای جنوبی حکایت دارد.

محققان مدرنا می گویند نمونه خون 8 نفر را که هر دو نوبت واکسن این شرکت را دریافت کرده بودند در معرض گونه های جدید بریتانیایی و آفریقای جنوبی قرار داده اند و نتیجه آن بوده که پادتن تولید شده از سوی سیستم ایمنی بدن توانسته مانع فعالیت این دو گونه شود.

با این حال، این محققان می گویند نتایج به آن اندازه که درباره گونه بریتانیایی امیدبخش بود درباره گونه آفریقای جنوبی صدق نمی کند. این می تواند به آن معنی باشد که لایه حفاظتی واکسن کرونا برابر گونه آفریقای جنوبی ایجاد کرده ضعیف تر از گونه بریتانیایی است و ممکن است زودتر هم از بین برود.

لورنس یانگ، استاد ویروس شناسی دانشگاه پزشکی وارویک بریتانیا گفته این موضوع می تواند نگران کننده باشد.

مدرنا اکنون در حال بررسی این فرضیه است که آیا باید تزریق دوز سوم واکسن خود را هم توصیه کند یا خیر. در حال حاضر، واکسن تولیدی این شرکت و فایزر باید دو نوبت و در فاصله 4 هفته از یکدیگر تزریق شوند تا در بدن دریافت کنندگان حدود 95 درصد مصونیت ایجاد کنند.

همزمان این شرکت هم مانند دیگر شرکت های تولید کننده واکسن کرونا تحقیقات جدیدی را آغاز کرده تا در صورت نیاز ساختار ژنتیکی واکسن کرونا خود را بازطراحی کند تا با همان اثربخشی شامل گونه های جهش یافته این ویروس هم بشود.

بریتانیا تا به امروز 6 میلیون و 300 هزار نفر را واکسینه کرده است، اما همزمان با گسترش زیرساخت های واکسیناسیون عمومی در این کشور، این نگرانی وجود دارد که با ظهور گونه های جهش یافته جدید، کارآیی واکسن ها موجود کمتر و سرعت بالای سرایت به وخامت دوباره منجر شود.

این نگرانی در آمریکا هم که بیشترین آمار قربانیان کرونا را دارد، وجود دارد. جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا گفته امروز، دوشنبه 25 ژانویه، علاوه بر تمدید ممنوعیت های مسافرتی برای کشور های اروپایی، ممنوعیت جدی برای مسافران غیرآمریکایی که از برزیل راهی ایالات متحده هستند وضع خواهد کرد.

گونه برزیلی ویروس کرونا هم یکی دیگر از نگرانی های جدید مقام ها در آمریکاست.

این کشور که تعداد مبتلایان کرونا در آن روز دوشنبه از مرز 25 میلیون نفر گذشت، تا به امروز حدود 45 میلیون دوز واکسن کرونا را در میان 50 ایالت خود توزیع کرده، اما مسائل فنی و زیرساختی موجب شده تنها حدود نیمی از این واکسن ها - 22 میلیون دوز- تا به امروز تزریق شده باشد.

بحرانی که دولت جدید آمریکا امیدوار است با تدوین برنامه ملی و تقویت دولت های ایالتی بتواند آن را برطرف کند. جو بایدن وعده داده که در 100 روز نخست حضور خود در کاخ سفید 100 میلیون دوز واکسن به شهروندان این کشور تزریق شود.

آمریکا تا کنون حدود 410 هزار نفر را به علت کووید19 از دست داده و پیش بینی شده اگر نتواند شیوع این ویروس را مهار کند، تا بهار امسال شمار قربانیان کرونا در این کشور به 600 هزار نفر برسد.

منبع: فرادید
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1443

به "واکسن مدرنا بر گونه های جدید ویروس کرونا موثر است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن مدرنا بر گونه های جدید ویروس کرونا موثر است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید