والیبال، امید نخست رشته های تیمی در بازی های آسیایی 2018

به گزارش تور استانبول، تیم ملی والیبال ایران پس از کسب مدال طلا و سرانجام دادن به سلطه چشم بادامی ها در دوره گذشته بازی های آسیایی برای دفاع از عنوان قهرمانیش راهی بازی های آسیایی اندونزی خواهد شد.

والیبال، امید نخست رشته های تیمی در بازی های آسیایی 2018

به گزارش تور استانبول، والیبال ایران در دوره گذشته بازی های آسیایی که در سال 2014 در اینچئون کره جنوبی برگزار گردید در بین تمامی رشته های تیمی کاروان ایران پیروز شد دست به کار بزرگی بزند و پس از چهار دوره به سلطه چشم بادامی ها در این بازی ها انتها دهد و به مدال طلای خوش رنگ بازی های آسیایی دست یابد تا بتواند پس از درخشش در دهه اخیر در سطح دنیا این مدال ارزشمند را نیز به کارنامه افتخاراتش اضافه کند. از همین رو تیم ملی والیبال ایران برای تکرار عنوان قهرمانی دوره گذشته و از طرفی برای اثبات قدرت بلامنازعش بر والیبال قاره کهن با تمام توان راهی جاکارتا خواهد شد تا با راهنمایی ایگور کولاکوویچ بتواند دومین مدال طلا و ششمین مدال والیبال در تاریخ بازی های آسیایی را کسب کند.

والیبالیست های ایران در حالی هفته آینده راهی اندونزی خواهند شد که از همان دوره نخست حضور والیبال در بازی های آسیایی عملکرد درخشانی داشتند و حتی در 1958 توکیو پیروز شدند پس از ژاپن بر سکوی نایب قهرمانی بایستند. در دهه های 50 و 60 میلادی که ژاپن از قدرت های والیبال دنیا به شمار می رفت و حتی فینال المپیک را نیز تجربه کرد همیشه بر سکوی قهرمانی بازی های آسیایی می ایستاد و در پنج دوره ابتدایی به صورت متوالی عنوان قهرمانی را کسب کرد که در نوع خود یک رکورد به حساب می آید. پس از عدم پیروزیت والیبال ایران در بازی های آسیایی 1962، چهار سال بعد و در 1966 بانکوگ ایران پیروز شد پس از ژاپن و کره جنوبی به مدال برنز دست یابد.

پس از درخشش والیبال ایران در ادوار ابتدایی بازی های آسیایی متاسفانه در سال های بعد به دلیل انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی این رشته همانند دیگر رشته ها دچار افت محسوسی در سطح بین المللی شد و همین مسائل باعث شد تا پس از این رکود سال ها زمان ببرد تا دوباره والیبال ایران به سطح اول آسیا باز گردد به طوری که پس از گذشت بیش از 30 سال و در بازی های آسیایی 2002 بوسان کره جنوبی نسل درخشانی از والیبالیست ها همچون ترکاشوند، منظمی، محمودی و اکبری توانستند در میان حیرت همگان بالاتر از ژاپن بر سکوی نایب قهرمانی بایستند. با پیشرفت پر شتاب والیبال ایران از سال 2009 با حضور ولاسکو نسل طلایی مسئله ای از بازیکنانی مانند نادی، معروف، موسوی، محمودی، غفور و ظریف تقریبا هر کار غیر ممکنی در این رشته را در سطح آسیا ممکن کردند به طوری که پس از کسب عنوان نایب قهرمانی در بازی های آسیایی 2010 گوانجو پیروز شدند پس از 56 سال به سلطه چشم بادامی ها در والیبال بازی های آسیایی انتها دهند و به مدال طلای 2014 اینچئون دست یابند.

در تاریخ حضور والیبال در بازی های آسیایی تیم ملی ایران پیروز شده است در مجموع پنج مدال را که شامل یک مدال طلا در سال 2014، سه مدال نقره در سال های 1958، 2002 و 2010 و یک مدال برنز در سال 1966 کسب کند تا پس از تیم های ژاپن، کره جنوبی و چین در رده چهارم پر افتخارترین تیم های والیبال ادوار بازی های آسیایی قرار داشته باشد.

در این بین ژاپن با کسب هشت مدال طلا، دو مدال نقره و دو مدال برنز پر افتخارترین تیم است و کره جنوبی و چین با سه مدال طلا در رده های بعدی قرار دارند.

اما یکی از نکات جالب توجه دیگر آن که در تاریخ والیبال در بازی های آسیایی تاکنون هیچ تیمی به غیر از ژاپن، کره جنوبی، چین و ایران پیروز به کسب عنوان قهرمانی نشده اند که این خود نشان از اهمیت والیبال برای قدرت های این رشته در بازی های آسیایی دارد.

با توجه به اهمیت مدال والیبال برای تیم های قدرتمند آسیا در حالی که قرار بود تیم ملی ب به دلیل تعدد تورنمنت ها به بازی ها اعزام گردد در اقدامی غیر منتظره وزارت ورزش و جوانان بیان کرد که تیم ملی به جای تیم ب باز هم بازی های آسیایی می گردد. پس از این تصمیم ایگور کولاکوویچ لیست 14 نفره تیم ملی برای بازی های آسیایی را معرفی کرد که شامل افراد زیر است: سعید معروف، محمد طاهر وادی، محمد موسوی، علی شفیعی، امیر حسین توخته، سامان فائزی، میلاد عبادی پور، فرهاد قائمی، مرتضی شریفی ، محمد جواد معنوی نژاد، امیر غفور، صابر کاظمی، مهدی هرندی و محمد حضرت پور همچنین قرار است احمد ضیایی به عنوان همراه و ابراهیم فیروزی نیز به عنوان داور به بازی های آسیایی راهی شوند.

تیم ملی والیبال ایران در بازی های آسیایی 2018 اندونزی با تیم های پاکستان و مغولستان هم گروه است. رقابت های والیبال از هشت صبح تا بیست و نهم مرداد ماه شروع خواهد شد اما ایران در روز نخست استراحت داد و در اولین دیدارش باید از ساعت 16:30 ، سی و یکم مرداد ماه به مصاف پاکستان برود و در دومین دیدارش ساعت 9 صبح دوم شهریور رو در روی مغولستان قرار می گیرد. پس از انتها دور گروهی در سوم شهریور تیم ملی ایران چهارم شهریور و در شروع دور حذفی به مصاف یکی از سه تیم عربستان، قرقیزستان و هند می رود.

همچنین دیدارهای مرحله یک چهارم نهایی و نیمه نهایی ششم و هشتم شهریور پیگیری می گردد و در نهایت دهم شهریور بازی فینال و رده بندی برگزار خواهد شد.

برنامه رقابت های والیبال در بازی های آسیایی جاکارتا

مرحله تیم تیم تاریخ ساعت
گروهی ایران پاکستان 31 مرداد 16:30
گروهی ایران مغولستان 2 شهریور 9:00
حذفی ایران یکی از سه تیم عربستان، قرقیزستان و هند 4 شهریور از 8 صبح
یک چهارم نهایی 6 شهریور از 8 صبح
نیمه نهایی 8 شهریور از 13:30
رده بندی 10 شهریور 9:30
فینال 10 شهریور 17:00

عملکرد مدالی والیبال ایران در بازی های آسیایی

بازی های آسیایی مدال طلا مدال نقره مدال برنز
2014 اینچئون
2010 گوانجو
2002 بوسان
1966 بانکوک
1958 توکیو
منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 347

به "والیبال، امید نخست رشته های تیمی در بازی های آسیایی 2018" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "والیبال، امید نخست رشته های تیمی در بازی های آسیایی 2018"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید