هشدار قرمز آب و هوایی برای 12 استان، احتمال لغو سفرها وتاخیر در پروازها

به گزارش تور استانبول، خبرنگاران : سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید شرقی-جنوب شرقی همراه با تشدید فعالیت سامانه بارشی، وزش باد شدید و در نواحی مستعد توفان گردوخاک و در بستر رودخانه های خشک و توفان شن هشدار صادر کرد.

هشدار قرمز آب و هوایی برای 12 استان، احتمال لغو سفرها وتاخیر در پروازها

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سازمان هواشناسی ، سازمان هواشناسی درباره وزش باد شدید شرقی - جنوب شرقی همراه با تشدید فعالیت سامانه بارشی و رگبار و رعدوبرق و افزایش ارتفاع موج بین 2 تا 2.5 متر از سه شنبه تا چهارشنبه (4 و 5 مردادماه) دردریای عمان و تنگه هرمز، در نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان و هرمزگان هشدار قرمز رنگ صادر کرد.

بر اثر این مخاطره غرق شدن شناگران، وارد شدن خسارت عمیق به شناورهای سبک و کشتی های نیمه سنگین پارک شده در ساحل و آسیب به قفس ها و تورهای صیادی پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب های احتمالی ممنوعیت شنا، تعطیل کردن فعالیت های دریایی، انجام عملیات مربوطه برای دوری از خسارت به شناورها، جمع آوری تورهای صیادی و قفس ها و سایر تمهیدات پیشگیرانه را توصیه می نماید.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از وزش باد و خیزش گردوخاک و نفوذ گردوغبار، وزش باد شدید و در نواحی مستعد توفان گردوخاک و در بستر رودخانه های خشک و توفان شن از دوشنبه تا آدینه(3 تا 7 مردادماه) اطلاع داد.

این مخاطره جوی روز دوشنبه در سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق یزد، شمال و شرق اصفهان، شمال سیستان و بلوچستان، تهران، البرز، ایلام، کرمانشاه، خوزستان و شمال بوشهر،سه شنبه در سمنان، شمال و شرق اصفهان، شرق یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان و جنوب خوزستان، چهارشنبه در خوزستان، ایلام، کرمانشاه، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی،پنج شنبه درشمال سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی و جنوب در شرق و جنوب سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق کرمان، شمال سیستان و بلوچستان پیش بینی می گردد.

بر اثر این مخاطره خیزش گردوخاک، کاهش شدید شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال خسارت به تاسیسات حساس به گردوخاک و صنعت کشاورزی، تاخیر و یا احتمال لغو پرواز پیش بینی می گردد.

به توصیه سازمان هواشناسی اجتناب از فعالیت در فضای باز، اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز حین بروز گرد و خاک، آمادگی دستگاه های اجرایی مرتبط مانند نیروهای امدادی، دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری ها و غیره، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و پرهیز از توقف خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره در دستورکار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی نسبت به خیزش گردوخاک، نفوذ گردوغبار و وزش باد شدید از دوشنبه تا پنج شنبه(3 تا6 مردادماه) هشدار زرد رنگ صادر کرد.

این مخاطره روز دوشنبه در خراسان شمالی، قم، شرق کرمان، مرکزی، قزوین، لرستان و فارس،سه شنبه درتهران، البرز، قم، ایلام، کرمانشاه، خوزستان و یزد،چهارشنبه درشمال سیستان و بلوچستان، شرق و شمال اصفهان، شمال بوشهر، جنوب آذربایجان غربی، کردستان، تهران و البرز و پنج شنبه در سمنان، شمال و شرق اصفهان، شرق یزد، تهران و البرز پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال شکستن درختان کهنسال پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب های احتمالی خودداری از قرارگیری در فضای باز برای افراد آسیب پذیر در مواقع بروز گردو خاک، پایش شاخص آلودگی به وسیله دستگاه های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، مالچ پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در کانون های کنار مراکز جمعیتی، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان ها نیمه کاره و استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها را توصیه می نماید.

سازمان هواشناسی در ادامه درباره وزش باد شرقی- جنوب شرقی و افزایش ارتفاع موج در ساحل حداکثر 1.5 متر و درفراساحل 2متر از ظهر چهارشنبه تا اواخر وقت آدینه(5 تا 7 مردادماه) در شمال خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر هشدار زردرنگ صادر کرد.

بر اثر این مخاطره احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس ها و تورهای صیادی و احتمال خسارت به قایق و شناورهای کوچک وجود دارد.

سازمان هواشناسی پرهیز از شنا، احتیاط و محدودیت در فعالیت های دریایی، به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم به وسیله کلیه فعالان دریایی را توصیه می نماید.

هشدار قرمز رنگ بالاترین سطح هشدار است که در آن پیش بینی می گردد که یک پدیده جوی خسارت های وسیعی در پی داشته باشد. از این رو سازمان هواشناسی با صدور هشدار قرمز به دستگاه های مختلف اعلام می نماید که وارد عمل شوند و اقداماتی را برای کاهش خسارات وقوع پدیده های جوی انجام دهند.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند.

این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2100

به "هشدار قرمز آب و هوایی برای 12 استان، احتمال لغو سفرها وتاخیر در پروازها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار قرمز آب و هوایی برای 12 استان، احتمال لغو سفرها وتاخیر در پروازها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید