مردان دانشمند، خودشیفته تر از زنان دانشمند

به گزارش تور استانبول، پژوهشی می گوید مردان دانشمند بیشتر از زنان همکارشان به توصیف مثبت پژوهش خود تمایل دارند.

مردان دانشمند، خودشیفته تر از زنان دانشمند

گروهی از محققان از دانشگاه های مانهایم آلمان، ییل، و دانشکده پزشکی هاروارد، اقدام به پژوهشی کردند تا دریابند که زنان و مردان، چگونه کار های پژوهشی خود را توصیف می نمایند، آن توصیف ها چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند، و آیا استفاده از زبان مثبت باعث افزایش میزان ارجاع به مقاله های آنان می گردد، یا خیر.

در آن پژوهش که در نشریه بی ام جی (بریتیش مدیکال ژورنال سابق) منتشر شده است، پژوهشگران به این نکته اشاره نموده اند که تعداد زنانی که در علوم دانشگاهی پزشکی و زیستی فعالیت دارند، کمتراز میزانی است که باید باشد.

زنان، علاوه بر آن که نسبت به همکاران مردشان حقوق کمتری می گیرند، یاری هزینه کمتری هم برای کار های پژوهشی دریافت می نمایند و تعداد مقاله هایی که منتشر می نمایند نیز کمتر است.

این پژوهشگران، کاربرد واژه های مثبت را در عنوان ها و چکیده 101 هزار و 720 مقاله پژوهشی بالینی و حدود 6 میلیون و 200 هزار مقاله در زمینه علوم زیستی آنالیز کردند که در بازه زمانی بین سال های 2002 تا 2017 منتشر شده بود.

آنان ابتدا واژه هایی مانند بدیع، منحصربه فرد و بی نظیر را در این مقاله ها یافتند، و سپس جنسیت اولین و آخرین نویسنده هر مقاله را با سایر مقاله ها مقایسه کردند. در پی آن ارزیابی، متوجه شدند که فقط در 17 درصد از پژوهش های بالینی، اولین و آخرین نویسنده زن است.

از این گذشته، در مقاله هایی که نویسنده اول و آخرشان زن بود، احتمال استفاده از واژه های مثبت، 12.3 درصد کمتر از مقاله هایی بود که هر دو نویسنده آن ها مرد بودند. همچنین، 9.4 درصد بیشتر احتمال داشت که به مقاله هایی ارجاع داده گردد که در عنوان و چکیده شان کلمات مثبت به کار رفته بود. احتمال آن که به این مقالات در نشریه های علوم بالینی با ضریب تأثیر زیاد ارجاع داده گردد نیز 13 درصد بیشتر بود.

پربسامدترین واژه مثبتی که پژوهشگران در مقاله های آنالیز شده یافتند، واژه بدیع بود. این واژه 59.2 درصد بیشتر در مقاله هایی که نویسنده های اول و/ یا آخرشان مرد بودند، به کار رفته بود.

در 13.3 درصد از مقاله هایی که حاوی واژگان مثبت بودند، از واژه منحصر به فرد استفاده شده بود و بسامد این واژه در مقاله هایی که نویسنده شان مرد بود، 43.8 درصد بیشتر بود. واژه امیدبخش در 12.5 درصد از مقاله های حاوی واژگان مثبت به کار رفته بود، و بسامد آن در مقاله هایی که نویسنده اول و/ یا آخرشان مرد بود، 72.3 درصد بیشتر بود.

احتمال این که دستکم یکی از 25 واژه مثبت (از جمله مطلوب، عالی و برجسته) در پژوهش هایی به قلم زنان به کار رفته باشد، 12 درصد کمتر بود.

پژوهشگران نتیجه گرفتند که این مطالعه در مقیاس وسیع شواهدی به دست می دهد مبنی بر آن که در علوم دانشگاهی پزشکی و زیستی، ممکن است مردان پژوهش های خود را به نحو مطلوب تری (نسبت به زنان) ارائه دهند و آنالیز این تفاوت ها، ممکن است موجب جلب توجه بیشتر به پژوهش های زنان گردد و به کار های آنان بیشتر ارجاع گردد.

طبق تذکری که این گروه از پژوهشگران داده اند، مطالعه مذکور محدودیت هایی نیز دارد. مثلاً معلوم نیست که پژوهشگران زن و مرد، هنگام ارسال کارشان به نشریات، به ضوابط یکسانی پایبند بوده اند یا نه.

علاوه بر آن، این مطالعه صرفا گونه ای ارزیابی مشاهده ای است و نمی توان بر اساس آن، علت آن تفاوت را تبیین کرد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 634

به "مردان دانشمند، خودشیفته تر از زنان دانشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردان دانشمند، خودشیفته تر از زنان دانشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید