مخالفت با واکسن چقدر است؟

به گزارش تور استانبول، عباس عبدی؛ یکی از پرسش های متعارف این است که آیا همه مردم علاقه ای به زدن واکسن دارند؟ اگر نه دلایل آنان چیست؟ و آیا زدن واکسن را باید اجباری کرد؟ این پرسش پیش از اینکه در ایران مطرح گردد، در کشورهای غربی با شدت بیشتری طرح شده و حتی کار به درگیری و زد و خورد خیابانی میان موافقان و مخالفان یا با دولت کشیده است. وجود چنین پدیده ای اصولا غیرطبیعی نیست.

مخالفت با واکسن چقدر است؟

در هر حال وارد کردن یک ماده بیرونی به داخل بدن نیازمند دلایل متقن است. البته به طور کلی نوعی فوبیای واکسن همواره بوده و هست و خواهد بود. فقط هم علیه واکسن نیست، علیه نظریه تکامل، علیه کروی بودن زمین و دفاع از مسطح بودن آن هم از مجموعه این ایده هاست. نمونه این افراد در امریکا عموما از هواداران ترامپ هستند و در اینجا هم اغلب آنان هوادار دین مناسکی و غیرمفهومی اند. در هر حال اندازه مخالفت با واکسن کرونا طی یک سال گذشته تغییر نموده است.

یکی از نظرسنجی هایی که در حدود 13 ماه پیش در 27 کشور جهان انجام شد، نشان داد که به طور میانگین 26 درصد مردم جهان با زدن واکسن مخالف هستند. البته این رقم در چین بسیار اندک و در روسیه نزدیک به 50 درصد بوده است. این 26 درصد هر کدام دلایل خاص خود را داشته اند.

بیش از 56 درصدشان از عوارض جانبی واکسن ترس داشته اند، 29 درصدشان به اثربخشی آن شک داشته اند، تعداد قابل توجهی از بیماری کرونا نگرانی نداشته اند و... این نگرش پس از گذشت یک سال و زدن واکسن تعدیل شد، زیرا هم اثربخشی آن آشکار شد و هم عوارض آن بسیار ناچیز و در حد صفر بود و هم اینکه خطرات کرونا در این فاصله بیش از گذشته برای مردم جهان مشهود شد. مردم ایران چه نگاهی به واکسن داشتند یا اکنون دارند؟

اینجا هم مخالفت هایی با واکسن هست. مخالفان رسانه و تریبون هم دارند. ضدیت با بدیهیات جزو برنامه های آنان است. تنها با رد بدیهیات می توانند دیگر سیاست های ساده لوحانه خود را توجیه نمایند. در ایران مخالفت با واکسن قدری از میانگین جهانی کمتر بود. در بهمن سال 1399، نظرسنجی ملی نشان داد که 5/21 درصد مردم علاقه ای به زدن واکسن ندارند. البته آن موقع هنوز واکسن در حد مناسبی در جهان استفاده نشده بود. لذا تصوری از اثربخشی آن یا اندازه زیانبار بودنش وجود نداشت.

این نگرش با همین رقم دقیقا در موج پنجم نظرسنجی پژوهشگاه وزارت فرهنگ در اردیبهشت 1400 تکرار شد. ولی آخرین نظرسنجی صورت گرفته از سوی ایسپا نشان می دهد که این رقم به 2/14 درصد رسیده است. چرا مخالفت کمتر شده؟ طبعا مردم هم اثرات واکسن را دیده اند و هم خطرات کووید-19 را بیشتر حس نموده اند.

کمتر کسی در ایران است که تحت تاثیر فوت یکی از نزدیکان یا آشنایان خود به علت کووید قرار نگرفته باشد. به ویژه در موج پنجم که هم بسیار طولانی شده و هم ارقام مرگ و میر بالاست.

در نظرسنجی ایسپا از مردم پرسیده شده که آیا واکسن زده اید؟ که 2/14 درصد گفته اند تمایلی به زدن واکسن ندارند. ولی این همه ماجرا نیست، زیرا مردم بر اساس واکسن های موجود در ایران نظر داده اند. لذا در پرسش بعدی از همه پرسیده شده که اگر قرار بود از میان واکسن های موجود در جهان خودتان انتخاب کنید، کدام را انتخاب می کردید؟ در اینجا کسانی که گفته اند به هیچ وجه واکسن نمی زنند، فقط 4/4 درصد است و حدود 30 درصد از مردم هم نام واکسن هایی را برده اند که به طور رسمی در ایران توزیع و استفاده نمی گردد.

به عبارت دیگر مخالفت با اصل واکسن در ایران خیلی اندک است و اگر هم مخالفتی وجود دارد، در صورت واردات واکسن های دیگر، مردم از آنها استفاده خواهند کرد.

اکنون گفته می گردد که ظرفیت تزریق واکسن در مراکز مربوط، بیش از تقاضای جامعه است و این را به عدم استقبال جامعه از واکسن ربط می دهند، در حالی که درست نیست. این ناشی از عدم استقبال نیست. ماه های گذشته تقاضا بسیار بالا بود و نباید با آن مقایسه کرد، زیرا عرضه بسیار کم بود و اوضاع مرگ و میر و ابتلا هم خیلی خراب بود.

به علاوه انتشار خبر ورود فایزر و جانسون اند جانسون، موجب شد که بعضی منتظر استفاده از آنها شوند و عجله ای برای زدن واکسن ننمایند. بعلاوه عرضه فراوان واکسن موجب شده است که خیال مردم از دسترسی به آن راحت گردد و عجله ای در زدن واکسن ننمایند و منتظر واکسن های دیگر بمانند.

البته عوامل دیگری هم در ایران بر این فرایند اثر منفی گذاشت که مهم ترین آن سیاسی کردن واکسن اعم از واردات یا فراوری داخل بود. با همه اینها به نظر می رسد که برخلاف سر و صدای فراوان عده ای، تقاضا برای واکسن زیاد است. مخالفان واکسن هم در خلوت واکسن می زنند، ولی منافع آنان در این است که در ظاهر با آن مخالفت نمایند. کسانی که علیه پزشکی نوین شعار می دهند ولی برای درمان بیماری خود راهی لندن می شوند!!

منبع: روزنامه اعتماد

منبع: فرارو
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1825

به "مخالفت با واکسن چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت با واکسن چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید