مبتلایان آنفلوآنزا به مصرف آنتی بیوتیک احتیاج دارند؟

به گزارش تور استانبول، معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این که برای درمان بیماری آنفلوآنزا نیازی به تجویز آنتی بیوتیک وجود ندارد، از ابلاغ دستورالعمل تجویز آنتی بیوتیک به بیمارستان ها اطلاع داد.

مبتلایان آنفلوآنزا به مصرف آنتی بیوتیک احتیاج دارند؟

به گزارش همشهری، مقاومت میکروبی یکی از مسائل جدی نظام های سلامت دنیا است که سلامت بشر را تهدید می نماید؛ مقاومت آنتی بیوتیکی، زمانی اتفاق می افتد که باکتری های بیماری زا نسبت به دارو ها مقاوم شوند و درنتیجه درمان های دارویی روی آن ها کم اثر یا بی اثر گردد؛ توسعه مقاومت میکروبی باعث سخت تر شدن درمان عفونت ها و افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری های عفونی می گردد.

استفاده نابجا و بیش از حد از دارو های آنتی بیوتیک، از علل اصلی بروز مقاومت های میکروبی است که یکی از این علل استفاده بیش از حد، تجویز بی رویه یا خارج از پروتکل آنتی بیوتیک ها است.

از زمان شیوع بیماری آنفلوآنزا در کشور و شروع موج این بیماری، شاهد تجویز آنتی بیوتیک برای این بیماران هستیم در حالی که آنتی بیوتیک ها روی بیماری های ویروسی تأثیری ندارند و تنها خطر بروز مقاومت های میکروبی را افزایش می دهند.

درهمین راستا دکتر سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به این که در حال حاضر محدودیت خاصی برای تجویز آنتی بیوتیک های رایج از سوی پزشکان وجود ندارد، اظهار کرد: اخیراً در نامه ای که به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد، اعلام کردیم که این موج بیماری تنفسی، آنفلوآنزا است و از آنجا که آنفلوآنزا یک نوع بیماری ویروسی است، در درمان آن هیچ نیازی به تجویز آنتی بیوتیک وجود ندارد.

وی ادامه داد: دستورالعمل های تجویز آنتی بیوتیک را به بیمارستان ها اعلام نموده ایم؛ برای رعایت استاندارد های تجویز آنتی بیوتیک در مراکز خصوصی نیز با سازمان نظام پزشکی جلساتی برگزار نموده ایم تا اطلاع رسانی های لازم به پزشکان مبنی بر نحوه صحیح تجویز آنتی بیوتیک برای بیماران انجام گردد.

معاون درمان وزارت بهداشت توضیح داد: در حال رایزنی با بیمه ها هستیم تا دستورالعمل های مربوط به تجویز آنتی بیوتیک ها در سامانه های نسخ الکترونیک قرار بگیرند و اگر پزشکی خارج از دستورالعمل ابلاغ شده اقدام به تجویز آنتی بیوتیک کند؛ امکان تجویز آن خارج از این دستورالعمل ها وجود نداشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 آبان 1401 بروزرسانی: 8 آبان 1401 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2152

به "مبتلایان آنفلوآنزا به مصرف آنتی بیوتیک احتیاج دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبتلایان آنفلوآنزا به مصرف آنتی بیوتیک احتیاج دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید