ریل ایران به دروازه اروپا رسید ، ترانزیت ریلی ایران به اروپا متصل شد

به گزارش تور استانبول، با افتتاح راه آهن بستان آباد- خاوران، ضمن کاهش قابل توجه مسافت و زمان سفر از تبریز تا مرکز، حلقه مفقوده ریلی در شمال غربی کشور تکمیل شده و امکان اتصال ترانزیت ریلی ایران به اروپا نیز فراهم آمده است.

ریل ایران به دروازه اروپا رسید ، ترانزیت ریلی ایران به اروپا متصل شد

احمد میر خدایی: تکمیل راه آهن203 کیلومتری میانه - بستان آباد- خاوران از سال های دور یکی از طرح های ریلی مهم کشور بوده که در سال های گذشته 159کیلومتر از آن احداث شده و 44کیلومتر آن به واسطه کمبود اعتبارات، نیمه تمام مانده بود؛ اما دولت سیزدهم با تخصیص 3هزار میلیارد تومان از اعتبارات دور اول سفر استانی آذربایجان شرقی به این پروژه، زمینه را برای تکمیل و بهره برداری آن فراهم آورد تا ضمن تکمیل حلقه مفقوده ریلی در شمال غربی کشور و برآورده کردن مطالبه قدیمی مردمان این خطه، امکان بهره برداری های مالی از ترانزیت بین المللی ریلی در این ناحیه نیز میسر شود.

44کیلومتر ارزشمند

راه آهن بستان آباد - خاوران که آخر هفته گذشته با حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری به بهره برداری رسید، فقط 44کیلومتر طول دارد؛ اما اثرات و ثمرات همین مسیر کوتاه، فراوان است.

نکته اول اینکه در همین مسیر کوتاه، بزرگ ترین تونل 2خطه ریلی کشور به طول 3کیلومتر و بزرگ ترین پل قوسی 2خطه ریلی کشور به طول یک کیلومتر با 20دهانه 50متری و با ارتفاع 40متری ستون ها، احداث شده است.

نکته دوم ، با تکمیل این قطعه 44کیلومتری، طول مسیر اتصال ریلی شمال غرب به مرکز کشور 114کیلومتر کاهش پیدا کرده و سفر ریلی تبریز - تهران که پیش از این 12ساعت به طول می انجامید، 4ساعت کوتاه می شود.

اهمیت این مسئله ازآن روی است که زمان سفر جاده ای در مسیر تبریز - تهران 8ساعت است و تا به امروز به واسطه ترجیح سفر جاده ای به ریلی، عملاً سهم حمل ونقل ریلی در این ناحیه پایین مانده بود؛ اما اکنون به واسطه کاهش زمان سفر ریلی و مجذوب کننده شدن آن، هم کاهش آلودگی های زیست محیطی و مصرف سوخت و هم ارتقای شاخص های حمل ونقل ریلی در منطقه امکان پذیر خواهد شد.

بده بستان مالی

نکته با اهمیت دیگر در راه آهن بستان آباد - خاوران، هزینه 3هزار میلیارد تومانی برای تکمیل آن است که در مقایسه با سایر پروژه های زیرساختی کشور رقم چندان بزرگی نیست؛ اما با همین هزینه کرد نه چندان زیاد، صرف نظر از مزایای زیست محیطی این مسیر ریلی، زمینه برای کسب درآمد سالانه 3.2هزار میلیارد تومان از این پروژه از طرق مختلف ترانزیت، صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش سوانح و... فراهم آمده است. علاوه بر این، افزایش ظرفیت های ترانزیتی معادل 7میلیون تن بار و 2میلیون نفر مسافر در سال نیز از دیگر مزیت های این پروژه ریلی است که بهره برداری از آنها می تواند ثمرات مالی قابل توجهی برای کشور داشته باشد.

پروژه اولین ها

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، پروژه ریلی بستان آباد - خاوران از نظر شیوه اجرایی با تأکید بر کیفی بودن روش ها و همچنین از نظر توجه به حمل ونقل ترکیبی، سهولت دسترسی و کاهش زمان سفر یکی از طرح های ریلی مهم کشور محسوب می شود. فارغ از اهمیت این مسیر ریلی، این پروژه در بسیاری از حوزه ها توانسته است عنوان اولین را به خود اختصاص دهد.

خط آهن بستان آباد- خاوران نخستین مسیر ریلی کشور است که از ابتدا 2خطه طراحی و اجرا شده است. استفاده از قالب لغزنده در عرشه پل های بزرگ از دیگر اقدامات ویژه این مسیر ریلی است.

استفاده از ابزار دقیق برای پایش رفتار زمین شناسی حین حفاری تونل ها که ضمن افزایش دقت در اجرا، ایمنی کار را نیز افزایش می دهد، موجب شده است هیچ حادثه ای برای کارگران حین اجرا روی ندهد.

بهره مندی از توان و تخصص مهندسان ایرانی با استفاده از تولیدات داخلی در راه آهن بستان آباد-خاوران از ویژگی های این طرح است.

برای نخستین بار تمامی ادوات زیرسازی و روسازی استفاده شده در این مسیر ریلی ازجمله بالشتک های بزرگ مقیاس، تولید داخل است که موجب کاهش 60درصد از هزینه ها در این بخش نسبت به گذشته شده است. همچنین تمامی ورق های خاص به کار رفته در عرشه پل های مسیر نیز تولید داخل و ساخت کارخانه اکسین اهواز است که پیش ازاین تماماً وارداتی بوده است.

تمامی ریل به کار رفته در این مسیر و تراورس ها تولید داخل است به نحوی که می توان گفت این پروژه موجب شکستن سدهای بسیاری برای رسیدن به خودکفایی در ساخت خطوط ریلی کشور است.

برای نخستین بار در کشور، طراحی مسیر و نوع اجرای تونل ها و گالری ها به نحوی است که امکان برقی شدن مسیر وجود دارد.

برای نخستین بار حین احداث پروژه ریلی، پیش بینی، جانمایی و امکان احداث ایستگاه مشترک در خاوران با قطار درون شهری مورد توجه قرار گرفته و لحاظ شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 خرداد 1402 بروزرسانی: 22 خرداد 1402 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2248

به "ریل ایران به دروازه اروپا رسید ، ترانزیت ریلی ایران به اروپا متصل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریل ایران به دروازه اروپا رسید ، ترانزیت ریلی ایران به اروپا متصل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید