خبرنگاران نفوذ سعودی در بازار ورزش و سرگرمی اروپا در ورای بحران کرونا

به گزارش تور استانبول، تهران - خبرنگاران - روزنامه لوموند فرانسه، در مقاله ای به تحلیل علل و نتایج سرمایه گذاری ها و خرید های پنهانی عربستان سعودی در بازار تضعیف شده ورزش و تفریحات اروپا در بحبوحه بحران کرونا پرداخته است.

خبرنگاران نفوذ سعودی در بازار ورزش و سرگرمی اروپا در ورای بحران کرونا

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

در طول چند ماه گذشته و در حالیکه مردم دنیا دچار عظیم ترین چالش عرصه سلامت در قرن اخیر شده اند و خانواده های زیادی در سوگ عزیزان خود نشسته اند، دولت سعودی در این میانه در حال ماهیگیری از آب گل آلود کرونا است. بخش کشورهای عربی روزنامه لوموند در مقاله ای به تحلیل عملکرد تجاری و اقتصادی ریاض در خرید سهام شرکت های تضعیف شده اروپایی به خصوص در بخش تفریحات و ورزش و فرهنگ پرداخته است.

به گزارش روزنامه لوموند در حالیکه شاخص بورس های اروپایی در حال سقوط هستند، عربستان سعودی برنامه سرمایه گذاری های مرموز خود در اروپا را پیگیری می نماید و به وسیله آن در حال سرپوش گذاشتن بر سیاست های زیر سوال رفته خود در منطقه خاورمیانه است.

به نوشته این رسانه فرانسوی، بحران کرونا به خصوص موجب ورشکستگی یا تضعیف شرکت های تفریحی و هنری، ایرلاین های بین المللی و باشگاه های ورزشی در اروپا شده است و دولت ریاض هم دست به کار سوء استفاده از این موقعیت شده است.

به نوشته خبرنگار روزنامه لوموند، عربستان سعودی می خواهد به وسیله نقاب فرهنگ و هنر بر فعالیت های ژئوپولیتیکی منفی خود سایه بیاندازد. برنامه خرید باشگاه های عظیم فوتبال در لیگ های اروپایی هم، علاوه بر رقابت با قطر که مالک باشگاه فرانسوی پاریس سن ژرمن شده است، در واقع راهکاری برای پوشش گذاشتن بر همین سیاست های ضد حقوق بشری و بر هم زننده ثبات توسط ریاض است.

به گزارش لوموند، محمد بن سلمان برای خرید باشگاه نیوکاسل، 350 میلیون پوند به بریتانیایی ها پیشنهاد داده بود هرچند در این زمینه ناکام ماند و به سراغ مذاکره با باشگاه فرانسوی المپیک مارسی رفت.

در زمینه شرکت های تفریحی نیز، سعودی ها از ابتدای بحران کرونا تا به حال، مبلغ 7 میلیارد دلار در شرکت های عظیمی چون Live Nation entertainment سرمایه گذاری نموده اند. این شرکت برگزار کننده کنسرت های عظیم خوانندگان و هنرمندان مشهور اروپایی و آمریکایی است و حواشی غیراخلاقی برنامه های آن همواره جنجالی و خبرساز بوده است.

البته روزنامه لوموند در زمینه اجرای موفقیت آمیز سیاست های قدرت نرم ریاض تردید نموده است. این روزنامه به طور مثال به انتقاد شدید سازمان عفو بین الملل از برگزاری مسابقات رالی داکار 2020 در عربستان اشاره نموده است که در نهایت هم برنامه نمایشی سعودی ها را بر هم زد و دولت ریاض مجبور شد این مسابقات را بدون تماشاگر و دور از دوربین خبرگزاری های دنیای برپا کند.

در هر صورت، شاهد آن هستیم که عربستان سعودی، بی توجه به آلام بشری و در میانه کارزار مبارزه دنیای با ویروس کرونا، در حال پیگیری سیاست های مزورانه تجاری خود در اروپا و آمریکا است و با تزریق مبالغ هنگفت و اقدامات نمایشی در عرصه ورزش و فرهنگ و هنر، در پی تطهیر جنایات خود در منطقه است.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1120

به "خبرنگاران نفوذ سعودی در بازار ورزش و سرگرمی اروپا در ورای بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نفوذ سعودی در بازار ورزش و سرگرمی اروپا در ورای بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید