خبرنگاران صادرات صنعتی اولویت روسیه برای همکاری با ایران اعلام شد

به گزارش تور استانبول، مسکو - خبرنگاران - اولگ ریزانتسف معاون وزیر صنایع و تجارت روسیه گفت که کشورش اولویت در توسعه همکاری های مالی با ایران را در صادرات محصولات صنعتی می داند.

خبرنگاران صادرات صنعتی اولویت روسیه برای همکاری با ایران اعلام شد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در مسکو، ریزانتسف روز سه شنبه در همایش ویدئوکنفرانسی صنعتی-تجاری ایران و روسیه با حضور وی و حمید زادبوم معاون وزیر صنعت و تجارت ایران و روسیه و کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه گفت: ما اعتقاد داریم که هدف واجد اولویت در روابط مالی با ایران باید صادرات محصولات صنعتی باشد.

معاون وزیر صنایع و تجارت روسیه اظهار داشت: محصولات صنعتی در زمان حاضر حجم ناچیزی را از ساختار روابط مالی ایران و روسیه دارد.

مقام روس با بیان اینکه موافقت نامه محدوده تجارت آزاد که در زمان حاضر بین ایران و اتحادیه مالی اورآسیا وجود دارد، فرصت مناسبی برای افزایش حجم مبادلات بازرگانی دو کشور فراهم نموده است.

وی اضافه کرد: در همایش امروز توجه خود را به موضوع تعرفه های گمرکی تمرکز کردیم.

قرارداد تشکیل اولیه اتحادیه مالی اوراسیا در ماه مه سال 2014 میلادی میان کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان منعقد و جایگزین اتحادیه گمرکی اوراسیا شد و سپس کشورهای ارمنستان و قرقیزستان نیز به عضویت آن در آمدند. اتحادیه اوراسیا کار خود را به طور رسمی از اول ژانویه 2015 میلادی شروع کرد. کشورهای عضو این اتحادیه هم اکنون 20 میلیون کیلومتر مربع مساحت و بیش از 183 میلیون نفر جمعیت دارند که 5.2 درصد جمعیت دنیا است.

ایران در سال 1395 به کمیسیون مالی اتحادیه اوراسیا پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان ایران و این اتحادیه را عنوان کرد؛ پیشنهادی که از جانب اعضای آن نیز مورد استقبال نهاده شد. و طی دو سال مذاکرات متعدد و ارزیابی کمی و کیفی اقلام و میزان تعرفه ترجیحی آنها، بالاخره این موافقتنامه در تاریخ 27 اردیبهشت 1397 در شهر آستانه قزاقستان به امضا رسید.

معاون وزیر صنایع و تجارت روسیه در ادامه سخنانش با اشاره به دورنمای خوب همکاری های ایران و روسیه در عرصه کشتی سازی اظهار داشت: در این عرصه باتوجه به طرح های مدرن سازی راهگذر بین المللی شمال -جنوب در منطقه لوتوس در آستراخان در ساحل دریای خزر ترمینال پیشرفته احداث نموده ایم.

ریزانتسف گفت: ما اعتقاد داریم که برای تامین خدمات لجستیک (در دریای خزر) احتیاج به ساخت کشتی های جدید وجود دارد. تمامی این مسائل می تواند افق های قابل توجهی را در زمینه ساخت کشتی های ماهیگیری، باری و رو رو و احداث تاسیسات و زیرساخت های بندری بگشاید.

وی اضافه کرد: اعتقاد داریم در زمینه هواپیماسازی، روسیه ظرفیت و توانایی مشارکت در برنامه توسعه ناوگان حمل و نقل هوایی ایران را دارد و شرکت های هواپیماسازی روسیه آمادگی دارند طیف گسترده ای از ادوات هوایی پیشنهاد نمایند. در این زمینه توافق شد ساز و کار مشترکی را تدوین و تعیین کنیم.

وی ادامه داد: همچنین امیدواریم که در چارچوب همکاری های دو کشور در فراوری خودرو مشارکت سودمندی داشته باشیم. من به مسوولین کارگروه های امروز پیشنهاد می کنم برای اینکه نتیجه گفت و گوها ثبت گردد اطلاعاتی در خصوص رونمایی طرح ها را در اختیار شرکت نمایندگان در همایش قرار دهند.

در ادامه همایش امروز مسئولان کارگروه های هواپیماسازی، کشتی سازی، خودروسازی و تجارت مواد غذایی گزارشی از گفت و گوهای در این عرصه ها میان طرف های ایرانی و روسی را ارائه کردند.

مسوول کارگروه کشتی سازی گفت: گفت و گوهای امروز در عرصه کشتی سازی ثمربخش بود و همکاری ایران و روسیه در این عرصه مهم در حال شکل گیری است و نشست مجازی امروز به توسعه همکاریها یاری می نماید.

وی اضافه کرد: با توجه به این واقعیت که شرکای ایرانی ظرفیت هایی در عرصه کشتی سازی دارند بطور مفصل در این مورد گفت و گو کردیم.

مسوول کارگروه هواپیماسازی هم نتیجه مذاکرات در این کارگروه بین طرف های ایرانی و روسی را بسیار ثمربخش توصیف کرد و گفت: بطور تعیین درخصوص همکاری ایران و روسیه در عرصه هواپیماسازی گفت و گو کردیم. کارخانجات صنایع هوایی روسیه ظرفیت ها و فرصت های خود را برای صادرات خودرو به ایران و بهینه سازی و تعمیر هواپیماهای موجود در ایران تشریح کردند.

هاجر گل محمدی سرپرست مدیریت امور بین الملل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز در همایش امروز گزارشی از مذاکرات در کارگروه خودروسازی ارائه کرد و از جمله به مبادله اطلاعات برای همکاری بین شرکت رخش خودرو و شرکت کامیون سازی کاماز روسیه اشاره نمود.

وی اضافه کرد: در کارگروه خودرو سازی همچنین درخصوص تامین قطعات خودرو و همکاری در این عرصه گفت و گوهایی صورت گرفت.

گل محمدی در بخش دیگری از سخنان خود به توافق میان طرف ایرانی و شرکت بالگردسازی راشاهلی کوپتری در سال 2017 اشاره و اظهار داشت که برای اجرای این توافقنامه اقدامی صورت نگرفته است و طرف ایرانی این مساله را عنوان کرد.

وی ادامه داد: طرف روسی گفت که امکان خرید موتور بالگرد از فرانسه وجود ندارد و شرکت بالگردسازی روسیه درصدد خرید موتور بالگرد از شرکت های داخلی روسیه است.

مسوول کارگروه تجارت مواد غذایی نیز بر علاقه مندی ایران برای توسعه همکاریها با روسیه در این حوزه تاکید نمود.

وی با اشاره به صادرات عمده بعضی محصولات ایرانی به کشورهای مختلف از جمله 2 میلیون تن خرما در سال گفت: امیدواریم که ظرفیت های عظیم ایران در عرصه مواد غذایی ازجمله در حوزه محصولات کشاورزی و خرما و خشکبار بکار گرفته گردد و صادرات در این بخش افزایش بیابد.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1454

به "خبرنگاران صادرات صنعتی اولویت روسیه برای همکاری با ایران اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صادرات صنعتی اولویت روسیه برای همکاری با ایران اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید