جهانگیری: دستگاه ها کمک کنند تا طرح های تولید و اشتغال سریع تر به بهره برداری برسد

به گزارش تور استانبول، معاون اول رئیس جمهورگفت: دستگاه ها کمک کنند تا طرح های تولید و اشتغال سریع تر به بهره برداری برسد.

جهانگیری: دستگاه ها کمک کنند تا طرح های تولید و اشتغال سریع تر به بهره برداری برسد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز در جلسه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تأکید بر اینکه مناطق آزاد با هدف تبدیل شدن به کانون های مهم سرمایه گذاری، تولید و اشتغال در کشور ایجاد شده است، از فرایند توسعه و فعالیت های عمرانی اجرا شده در این مناطق ابراز خرسندی کرد و گفت: برنامه تهیه شده از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برای اجرای 310 طرح عمرانی و خدماتی تا سال 1400 باید با جدیت پیگیری شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به حجم سرمایه گذاری 62 هزار میلیاردتومانی برای پیشبرد این طرح ها ظرف سال جاری و سال آینده شرح داد: بهره برداری از این طرح ها موجب افزایش تولید و اشتغال و در اقتصاد کشور اثرگذار خواهد بود.

جهانگیری ادامه داد: همه دستگاه ها باید کمک کنند تا طبق برنامه ریزی های اجرا شده این طرح ها اجرایی شود و دبیرخانه شورا در جلسات آینده شورای عالی مناطق آزاد گزارشی از میزان پیشرفت فیزیکی و زمان بندی اجرای طرح ها ارائه کند.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر همت مضاعف همه مسئولان و مردم به منظور ایجاد جهش در تولید و اشتغال در سال جاری گفت: واحد های آسیب دیده از کرونا در مناطق آزاد نیز می توانند از تسهیلات 50 هزار میلیارد تومانی دولت استفاده کنند.

جهانگیری با بیان اینکه برای دریافت این تسهیلات شرایط آسانی از سوی دولت در نظر گرفته شده است، اظهار امیدواری کرد: تا پایان خردادماه همه واحد های آسیب دیده از بحران کرونا بتوانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: هدف دولت از پرداخت تسهیلات با نرخ سود پایین حفظ اشتغال در کشور است و کسب و کار هایی نظیر هتل ها، رستوران ها و بخش های مرتبط با گردشگری که در مناطق آزاد فعال هستند به سرعت با ثبت اطلاعات خود در سامانه ذی ربط از تسهیلات بهره مند شوند.

جهانگیری همچنین با اشاره به ایجاد پنجره واحد خدمات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شرح داد: این پنجره واحد باید فعالیت را برای سرمایه گذاران، صادرکنندگان و وارد کنندگان آسان کند و دبیرخانه منطقه آزاد می تواند از تجربه وزارت امور اقتصاد و دارایی در راه اندازی پنجره واحد تجارت استفاده کند.

پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور دبیر شورای عالی مناطق آزاد در گزارشی از برنامه های رونق تولید در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی به میزان سرمایه گذاری و حضور گسترده بخش خصوصی و نیز تفکیک برترین پروژه های در حال احداث اشاره کرد و گفت: 310 پروژه در حوزه های تجاری، صنعتی، کشاورزی و گردشگری تاسال 1400 در این مناطق به بهره برداری می رسد که موجب اشتغالزایی برای بیش از 66 هزار نفر خواهد شد.

مرتضی بانک با تأکید بر نگاه به تولید، تقویت زیرساخت ها و افزایش صادرات در برنامه های دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، از جذب 325 میلیون یورو سرمایه خارجی برای پیشبرد این طرح ها خبر داد و گفت: در هفت سال گذشته تراز تجاری مناطق آزاد مثبت بوده و شش میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به کشور های خارجی داشته ایم.

وی به عملکرد مناطق آزاد در پیشبرد برنامه های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: در دانش بنیان کردن فعالیت ها 191 درصد، جذب سرمایه گذاری خارجی 102 درصد، توسعه تولیدات 106 درصد و توسعه صادرات 96 درصد اهداف تعیین شده محقق شده است.

در این جلسه که وزرای امور اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حضور داشتند از پنجره واحد خدمات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی رونمایی شد.

این پنجره واحد با هدف توسعه دولت الکترونیک از طریق شفافیت عملکرد، سهولت دسترسی به خدمات، یکپارچگی فریند های کاری و بهبود کیفیت ارائه خدمات تحقق یافته است.

در این جلسه همچنین نصاب معاملات سازمان های مناطق آزاد تجاری صنعتی، اصلاح محدود طرح جامع منطقه اقتصادی جهان آباد همدان، طرح جامع منطقه اقتصادی زرندیه، طرح جامع منطقه ویژه ارگ جدید بم و طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی مهران به تصویب اعضا رسید.

همچنین انتصاب حسابرس و بازرس قانونی سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار، طرح تملک دارایی های سرمایه ای منطقه آزاد قشم و اصلاح شیوه نامه محاسبه و دریافت عوارض شهری در مناطق آزاد به تصویب رسید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1015

به "جهانگیری: دستگاه ها کمک کنند تا طرح های تولید و اشتغال سریع تر به بهره برداری برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: دستگاه ها کمک کنند تا طرح های تولید و اشتغال سریع تر به بهره برداری برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید