جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 31 فررودین 1400

به گزارش تور استانبول، شاخص کل بعد از آغاز سبزرنگی که داشت، چند دقیقه بیشتر در مدار صعودی باقی نماند و دویاره در راستا کاهش نهاده شد. در 30 دقیقه ابتدای بازار امروز شاخص کل رفت و برگشت سه هزار واحدی را پشت سر گذاشت و در حال حاضر در محدوده روز گذشته واقع شده است و حدود 500 واحد رشد نموده است. تا این لحظه شاخص کل پنج صدم درصد و شاخص هم وزن سه صدم درصد تغییر داشته که نشان می دهد شرایط مثل سرانجام روز گذشته است. شستا، وبملت، فملی و فولاد بیشترین تاثیر مثبت و پارسان، شپنا و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل دارند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 31 فررودین 1400

شروع پرنوسان بورس در آخرین روز فروردین

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز تعداد نماد های سبزرنگ کمی بیشتر شده. طوری که از مجموع 248 نماد بورسی معامله شده، 207 نماد قرمزپوش هستند و 41 نماد به فرایند صعودی برگشته اند. در بازار فرابورس هم از مجموع 148 نماد معامله شده، 112 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و شاهد افزایش قیمت 36 نماد هستیم.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه 31 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار حاکی از افزایش چشمگیر معاملات در صندوق های درآمد ثابت کمند، اعتماد، امین یکم، آسامید، کیان و ... است. موردی که می تواند به نشانه خروج پول بورسی ها از پارکینگ صندوق ها باشد. صندوق های سهامی امروز فرایند صعودی آرامی در پیش گرفته اند. پالایش یک درصد، دارا یکم دو درصد و دیگر صندوق های ETF سهامی عموما کمتر از یک درصد رشد نموده اند. در گروه بانک ها و موسسات اعتباری شاهد افزایش سه درصدی قیمت سهام وبملت هستیم. وتجارت و وبصادر هم در کنار وپاسار و وملل نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می شوند و وپارس 1.6 درصد رشد کرد. خودرو و ساخت قطعات همچنان قرمزپوش است، اما خبری از صف فروش خودرو نیست. در بین دارویی ها اغلب نماد های قرمزرنگ هستند و تنها برکت نزدیک به قیمت روز گذشته و کمی صعودی ظاهر شده. نماد های بزرنگ فلزات اساسی از جمله فملی، فولاد، فایرا، فخوز و کاوه گام های کوچکی در جهت صعودی برداشته اند، اما نماد های کوچک گروه در کنار ذوب و فجر با صف فروش دست و پنجه نرم می نمایند. فرآورده های نفتی ترمز شاخص کل شده اند. شپنا، شتران، شبندر و شبریز همگی صف فروش دارند. در گروعه محصولات شیمایی شاهد دودستگی هستیم. پترول، پارسان، فارس و شگویا فرایند نزولی دارند و در طرف مقابل نوری، آریا، شپدیس، شلرد و د چند نماد دیگر در جهت صعودی گام برمی دارند.

صف های فروش پابرجا هستند

در بازار پرنوسان امروز که شاخص کل چند مرتبه در جهت صعودی نهاده شد، صف های فروش همچنان پابرجا ماندند. تا ساعات انتهای معاملات امروز حدود 440 نماد یعنی 73 درصد بازار با صف فروش دست و پنجه نرم می نمایند و ارزش صف آن ها در مجموع به پنج هزار و 200 میلیارد تومان می رسد. از آن سو تنها 17 نماد صف خریدی به ارزش 92 میلیارد تومان دارند.

کویر؛ سنگین ترین صف فروش بازار

کویر و بنو درست مثل روز گذشته با صف فروش 173 و 148 میلیارد تومانی در رتبه های اول و دوم سنگین ترین صف های فروش بازار نهاده شده اند. سمگا هم پشت سر آن ها با صف فروش 69 میلیارد تومانی حرکت می نماید. رتبه چهارم در اختیار یک نماد شاخص ساز است. شپنا امروز شاهد تشکیل صف فروش 65 میلیارد تومانی است. خزر، فرزین، غصینو، کاذر، های وب، قثابت، غدام، ثنوسا و اخابر از دیگر نماد های داراص صف فروش سنگین با ارزش بالاتر از 40 میلیارد تومان هستند

فنوال؛ مهمان جدید صف های خرید

امروز تنها سه نماد در بازار های بورس و فرابورس صف خرید دارند و دیگر نماد های دارای صف خرید مربوط به بازار پایه هستند. از بین این سه نماد، دوتایشان همان غگیلا و شصدف همیشگی هستند. ارزش صف خرید غگیلا امروز 32 میلیارد تومان و ارزش صف خرید شصدف حدود 12 میلیارد تومان است. این دو نماد امروز مهمان تازه ای دارند. فنوال با صف خرید چهار میلیارد تومانی در رتبه سوم فهرست کوچک صف های خرید نهاده شده است.

رشد 2.8 هزار واحدی شاخص در روز پرنوسان بورس

شاخص کل بورس تهران بعد از افت و خیز عجیبی که امروز پشت سر گذاشت، تا انتها معاملات روز سه شنبه 31 فروردین ماه 1400 با رشد دو هزار و 824 واحدی به رقم یک میلیون و 219 هزار و 699 واحد رسید. امروز هرچند شاخص کل مثبت بود، اما تعداد زیادی از نماد ها صف فروش داشتند و تعداد بیشتری در جهت نزولی حرکت می کردند. شاید به همین خاطر باشد که با وجود رشد 23 صدم درصدی شاخص کل، شاخص هم وزن دو صدم درصد کاهش پیدا کرد. امروز شستا، وبملت، فملی، شپدیس، وتجارت و وپارس بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و کوشش های فارس برای کاهش آن تا حدودی بی نتیجه ماند.

نقشه بازار در انتها معاملات روز سه شنبه 31 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

آنطور که نقشه بازار در انتها معاملات امروز نشان می دهد، پالایش جهتش را از دارا یکم جدا نموده. با فرایند نزولی سهام فرآورده های نفتی، پالایش به قیمت روز گذشته خود برگشت و با درخشش نماد های بانکی شاهد رشد چهار درصدی قیمت واحد های دارا یکم بودیم. دیگر صندوق های سرمایه گذاری عموما در حدود یک درصد نوسان قیمت را تجربه کردند و عموما نزدیک به قیمت روز گذشته به کار خود انتها دادند. بانک ها و موسسات اعتباری امرزو سبزترین گروه بازار بود. وبملت در آستان صف خرید قرار داشت، وتجارت 2.3 درصد، وبصادر 1.3 درصد، وپارس چهار درصد و وپاسار 2.8 درصد رشد کردند. انگار که بانکی به استقبال احیای برجام رفته اند. خودرویی ها، اما چنین پیش بینی ندارند. برای همین امروز شاهد تشکیل صف فروش در تمام نماد های خودرویی به جز خکرمان بودیم. فلزات اساسی شروع خوبی داشتند، اما تا انتها نتوانستند جهت خود را حفظ نمایند. اتفاقی که باعث شد نهایتا فولاد و فملی به قیمت روز گذشته برگردند، ذوب، فایرا و فجر دچار صف فروش شوند و تنها کاوه، فنوال و میدکو به جهت صعودی خود ادامه دهند. فرآروده های نفتی امروز سراسر صف فروش داشتند. دارویی ها هم شرایط مشابهی را تجربه کردند و تنها برکت پیروز شد از صف فروش جدا گردد. محصولات شیمایی شرایط خوبی را تجربه نکردند و اغلب نماد های شاخص ساز آن در نهایتا به مدار نزولی برگشتند. شستا از معدود نماد های سبز گروه هولدینگ ها بود. دیگر گروه های کوچک بازار هم عموما لباس قرمز به تن داشتند.

ادامه فرایند صعودی ارزش معاملات روزانه بورس

معامله گران بورس امروز حدود پنج میلیارد و 609 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 420 هزار معامله به ارزش چهار هزار و 498 میلیارد تومان دادوستد کردند. این موضوع نشان از ادامه فرایند صعودی ارزش معاملات روزانه دارد که می توان امیدوارنماینده باشد. امروز برکت، خودرو، شستا، وتجارت، خساپا، شپنا و وبملت پرتراکنش ترین نماد های بورس و ذوب، بپیوند، شگویا، آریا، بگیلان، صبا و بجهرم پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

کاهش سرعت خروج پول از بورس

معاملات امروز بورس هم مثل روز گذشته با خروج پول حقیقی همراه بود، اما آنالیز ها نشان می دهد در سه روز اخیر سرعت خروج پول از بورس روز به روز کاهش پیدا نموده است. طوری که امروز معامله گران حقیقی حدود 284 میلیارد تومان سهام خود را به شرکت های حقوقی فروخته و پولشان را از بازار خارج کردند. عمده خروج پول امروز در نماد های برکت، وملل، شستا، شبندر، شپنا، فاسمین، پارسان، افق، وپاسار و وغدیر رخ داده است. در بازار امروز که می توانست شروع فرایند صعودی باشد، حقوقی ها دست از فروش برنداشتند. آن ها به طور خاص در نماد های وبملت، وپارس، ونوین، خساپا، سیدکو، وبصادر، وخاور، آریان، شپدیس و فملی فروشنده بودند و در این نماد ها ورود پول حقیقی رخ داده است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1593

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 31 فررودین 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 31 فررودین 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید