تعویض پوشک نوزاد به صورت صحیح و اصولی

به گزارش تور استانبول، تعویض پوشک نوزاد در فاصله های زمانی کم، مانع سوختگی پای نوزاد، قرمزی و تورم ناحیه پوشک شده می گردد. در این مقاله روش صحیح تعویض پوشک نوزاد دختر و پسر و وسایل لازم برای انجام این کار شرح داده شده است.

تعویض پوشک نوزاد به صورت صحیح و اصولی

در هفته های اول بعد از تولد، چون نوزاد به دفعات شیر می خورد و مثانه او نیز کوچک است، در نتیجه به دفعات زیاد ادرار و مدفوع می نماید، بنابراین هر موقع نوزاد ادرار یا مدفوع می نماید، باید اقدام به تعویض پوشک نوزاد کرد، زیرا ماندن کهنه یا پوشک ادراری و آلوده به مدفوع روی ناحیه باسن و دستگاه تناسلی او موجب قرمزی، سوختگی پای نوزاد و حتی زخم شدن این نواحی می گردد.

بهتر است در هنگام صبح که نوزاد بیدار می گردد، چون گرسنه است مادر ابتدا پوشک آلوده را از باسن او باز کند، پارچه ای تمیز دور باسن او بپیچد و به او شیر بدهد و بعد او را تمیز کند.

وسایل لازم برای تعویض پوشک نوزاد چیست؟

 • دو نوع کهنه برای گذاردن بر ناحیه باسن نوزادان وجود دارد. یک نوع پارچه نخی که می توان به دفعات شست و بر باسن کودک گذارد و از نظر هزینه با صرفه است (در هنگام تهیه کهنه های نخی باید مطمئن شوید که صد در صد پارچه نخی باشد و تعدادی در حدود 20 عدد تهیه نمایید). یک نوع دیگر، پوشک یک بار مصرف است که قیمت نسبتا بالایی دارد و مادر می تواند مواقعی که کودک را به مهمانی یا به مسافرت می برد از آن استفاده کند.
 • چند عدد شرت پلاستیکی نیاز دارید، نوعی را انتخاب کنید که با دکمه بسته می گردد تا در موقع بستن، هوا بتواند بین کهنه و بدن کودک وارد گردد و با پوست ناحیه باسن برخورد داشته باشد تا از قرمز شدن محل بستن کهنه ها جلوگیری به عمل آید.
 • تعدادی گلوله های پنبه که آب را به خود جذب نماید و چند تکه کوچک از پارچه های نرم برای تمیز کردن
 • تعدادی سنجاق قفلی که بتوانید کهنه ها را به هم وصل نمایید.
 • دستمال کاغذی که بر روی کهنه ها بگذارید تا مدفوع کودک که روی آن ریخته می گردد، داخل توالت بیندازید.

  بیشتر بدانید: لیست کامل سیسمونی نوزاد در 7 بخش کلی

روش تمیز کردن و تعویض پوشک نوزاد دختر

 1. ابتدا دست های خود را بشویید و کودک را روی تخت یا روی میز مخصوص تعویض پوشک کودک بخوابانید و پوشک او را خارج کنید. اگر باسن کودک آلوده به مدفوع است با پنبه و دستمال کاغذی، مدفوع را کاملاً از بدن کودک دور کنید و درون سطل زباله بیندازید و سپس پاهای کودک را بالا ببرید و پوشک آلوده را از زیر بدن او بیرون بکشید.
 2. با تکه کوچک پارچه نخی یا گلوله های پنبه ای که آماده نموده اید تمام چین های کشاله ران کودک را از بالا به پایین تمیز نمایید.
 3. دو ساق پای کودک را بالا ببرید و در حالی که انگشتان شما بین دو پایش قرار گرفته است تا از به هم مالیدن پاهای او جلوگیری کند، با پنبه یا تکه پارچه نرم و مرطوب دستگاه تناسلی او را تمیز نمایید، سعی کنید تمیز کردن از بالا به پایین باشد تا میکروب های ناحیه مقعد، واژن کودک را آلوده ننماید.
 4. با تکه پارچه یا گلوله پنبه مرطوب، ناحیه مقعد کودک را تمیز نمایید و یا با پارچه یا گلوله های پنبه مرطوب دیگر نواحی باسن کودک را از خارج به طرف مقعد تمیز نمایید. پارچه های کوچک یا پنبه های آلوده را دور بریزید و دست های خود را بشویید.
 5. ناحیه دستگاه تناسلی و باسن کودک را با دستمال کاغذی خشک نمایید و اجازه دهید کودک برای مدتی باز باشد و دست و پا بزند تا هوا به دستگاه تناسلی و ناحیه مقعد او برخورد نماید.
 6. برای جلوگیری از قرمز شدن پوست، پنبه ای را با کمی کرم یا لوسیون که برای نوزادان و شیرخواران تهیه شده است به اطراف دستگاه تناسلی و ناحیه باسن و مقعد نوزاد بمالید. اگر کوچکترین قرمزی در ناحیه باسن یا ناحیه تناسلی نوزاد در نتیجه ماندن کهنه و یا پوشک به بدن نوزاد مشاهده کردید، پوشک نوزاد را زود به زود عوض نمایید و محل قرمز شده را برای چندین ساعت در معرض هوا قرار دهید و کرم سوختگی به محل قرمز شده بمالید.
 7. پوشکی را که قبلا آماده نموده اید بر روی باسن و ناحیه تناسلی نوزاد ببندید.

روش تمیز کردن و تعویض پوشک نوزاد پسر

چون نوزادان پسر موقعی که ادرار می کنند ممکن است به همه طرف ریخته گردد، بنابراین بعد از هر نوبت ادرار کردن باید ناحیه تناسلی و باسن نوزاد شسته و تمیز گردد.

 1. در هنگام تعویض پوشک نوزادان پسر ممکن است نوزاد ادرار کند، بنابراین در موقع عوض کردن، چندین ثانیه کهنه را روی آلت تناسلی او نگه دارید تا ادرار نکند.
 2. پوشک نوزاد را باز کنید، اگر مدفوع نموده است با گلوله پنبه ای یا پارچه مرطوب، قسمت بالای شکم او را تمیز نمایید و پوشک او را دور بیندازید.
 3. در حالی که انگشتان خود را میان دو پای نوزاد قرار داده اید، پاهای او را بالا ببرید و ناحیه مقعد او را تمیز نمایید. سپس باسن نوزاد را با دستمال کاغذی خشک کنید و اجازه دهید که کودک برای مدتی بدون پوشک دست و پا بزند. همواره دستمال کاغذی در دسترس داشته باشید، زیرا ممکن است کودک ناگهان ادرار کند. با تکه پارچ یا گلوله پنبه مرطوب شیارهای بین دو بیضه و زیر بیضه و با گلوله پنبه دیگر زیر آلت و خود آلت او را تمیز کنید.
 4. بعد از تمیز کردن پاها و باسن کودک، کمی کرم یا لوسیون که برای نوزادان و شیرخواران تهیه شده است به اطراف دستگاه تناسلی و باسن کودک بمالید.
 5. در آخر پوشکی که برای نوزاد تهیه نموده اید را به قسمت باسن و ناحیه تناسلی او ببندید.

کهنه های نخی یا پوشک های یک بار مصرف، کدام بهتر است؟

پوشک های یک بار مصرف از پلیمرهای قابل جذب ساخته می شوند و دارای بند چسبی هستند که مادر می تواند به راحتی به باسن کودک بگذارد و بعد از ادرار یا مدفوع کردن کودک، آن ها را دور بیندازد. اما مصرف این پوشک های یک بار مصرف، سه مشکل به وجود می آورد:

 1. هزینه آن ها بیشتر از کهنه های نخی است.
 2. موجب ایجاد حساسیت و قرمزی پوست در محل تماس با بدن کودک می گردد.
 3. موجب آلودگی محیط زیست می گردد (در آمریکا سالیانه 27.2 بیلیون پوشک مصرف می گردد که معادل 3 تا 4 تن ضایعات است).

بنابراین به مادران توصیه می گردد که با توجه به مسائل فوق از کهنه های نخی استفاده کنند و تنها برای مهمانی و مسافرت از پوشک های یک بار مصرف استفاده کنند.

گروه مادر و کودک خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1425

به "تعویض پوشک نوزاد به صورت صحیح و اصولی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویض پوشک نوزاد به صورت صحیح و اصولی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید