راه های حفظ سلامتی در سفر

به گزارش تور استانبول، سفر کردن علاوه بر برطرف خستگی، ایجاد روحیه و تقویت انرژی برای انجام کار و فعالیت روزانه، برای سلامتی روحی و حتی جسمی انسان نیز بسیار مفید است. اگر دارای استرس و افسردگی هستید، سفر یکی از بهترین درمان ها برای شماست. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما برای تقویت قوای جسمی و روحی خود به سفر می روید، پس نباید دچار بیماری شوید. در این صورت نه تنها سفر تاثیر مثبتی بر روی جسم و ذهن شما ندارد، بلکه باعث خستگی بیشتر شما و اذیت شدن همراهانتان نیز خواهد شد. پس ضروری است نکاتی را رعایت نمایید تا بتوانید سلامتی خود را حفظ نموده و دچار بیماری در شهر یا کشور مقصد نشوید. برای آشنایی با این نکات ادامه مطلب را دنبال نمایید.

راه های حفظ سلامتی در سفر

نکات مهم قبل از سفر

شما از مدت ها قبل برای سفر خود برنامه ریزی می کنید. به دنبال مقصد مورد نظر می شد، اقامتگاه خود را رزرو می کنید، بلیط رفت و برگشت می خرید و در خصوص اماکن دیدنی، غذاهای محلی، تفریحات و سرگرمی هایی که در مقصد می توانید از آن ها برخوردار باشید، تحقیق می کنید. در کنار این موارد، گزینه های دیگری نیز وجود دارد که باید قبل از سفر خود انجام دهید. انجام این کارها شاید کمی وقت گیر باشد یا احتیاج به پرداخت هزینه داشته باشد، اما رعایت آن ها باعث می گردد تا مطمئن تر به سفر بروید و در مقصد نیز مسائل کمتری داشته باشید. این نکات عبارتند از:

1 - آنالیز وضعیت بیمه و دریافت بیمه سفر

یکی از مدارکی که در سفر باید با شما باشد، دفترچه بیمه درمانی است. قبل از قرار دادن دفترچه در چمدانتان، حتما آن را چک کنید و اگر اعتبار آن تمام شده بود، برای تمدید آن اقدام نمایید. این کار باعث می گردد تا اگر دچار بیماری شدید به راحتی بتوانید از خدمات درمانی استفاده نمایید. اگر به سفر خارج از کشور می روید، حتما برای دریافت بیمه سفر اقدام کنید. شاید این کار هزینه اضافی برای شما داشته باشد، اما در صورت بروز بیماری در سفر، نگرانی تان در خصوص درمان کمتر خواهد بود.

2 - مشورت با پزشک

پیشنهاد می کنیم قبل از سفر به پزشک مراجعه کرده و در خصوص مقصد موردنظرتان و زمان سفر با او مشورت نمایید. اگر بیماری خاصی دارید یا دوران بارداری یا شیردهی خود را می گذرانید، حتما در این مورد با پزشک صحبت کرده و توصیه های او را جدی بگیرید. در صورت احتیاج آزمایشاتی را انجام دهید که بتوانید وضعیت بدن خود را به طور کامل چک کنید. بعضی از کشورها دارای بیماری های خاصی هستند که معمولا مسافران را دچار مشکل سازند. این موارد را نیز با پزشک خود در میان گذاشته و واکسیناسیون مورد احتیاج را انجام دهید. اگر به دارویی خاصی احتیاج دارید، در خصوص آن ها نیز صحبت کنید و توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید. بهتر است یک کپی از مدارک پزشکی تان به همراه داشته باشید تا در صورت بروز مشکل بتوانید از آن استفاده نمایید.

3 - تحقیق در خصوص مقصد و دریافت اطلاعات مورد احتیاج

حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، برف و بوران و... می توانید مسائلی را در سفر برای شما ایجاد نماید. قبل از اینکه به سفر بروید، حتما پیگیر اخبار محلی مقصد مورد نظرتان باشید و وضعیت آب و هوایی آن را آنالیز کنید. اگر از وضعیت بحرانی مقصد مورد نظرتان اطلاع پیدا کردید، تا جایی که برایتان ممکن است از سفر صرف نظر کرده و آن را به زمان دیگری موکول کنید.

4 - انجام واکسیناسیون

بعضی از کشورها دارای بیماری های خاصی هستند که ابتلا به آن ها می تواند برای شما بسیار خطرناک باشد. در خصوص مقصد مورد نظر و بیماری های شایع در آن اطلاعات بدست آورده و قبل از سفر واکسیناسیون انجام دهید. برای دریافت این اطلاعات می توانید به وب سایت مرکز پیشگیری بیماری های آمریکا مراجعه نمایید. باید حتما مدارک دریافت واکسن را به همراه داشته باشید تا در صورت احتیاج به مسئولین فرودگاه ارائه دهید. در بعضی از کشورها ارائه این مدارک لازم بوده و در صورتی که آن را به همراه نداشته باشید، اجازه ورود به کشورشان را به شما نخواهند داد. برای دریافت واکسیناسیون به فاصله انجام آن تا زمان سفر خود دقت داشته باشید. بعضی از واکسن ها یک تا دو هفته طول می کشد تا بر روی بدن شما اثر کند و توجه به این نکته بسیار مهم است.

5 - به همراه داشتن داروهای لازم

یک کیف کوچک در چمدان خود قرار داده و یاری های اولیه ای مانند چسب زخم، داروی ضد عفونی کننده، نوار پانسمان و... را در آن قرار دهید تا در صورت بروز مشکل بتوانید از آن ها بهره ببرید. زخم های سطحی و حتی خراش های کوچک نیز ممکن است دچار عفونت شده و برای شما مسائل بسیاری ایجاد کنند. پس آن ها را جدی بگیرید. علاوه بر یاری های اولیه، به همراه داشتن داروهایی چون پودر ORS برای درمان اسهال، آنتی بیوتیک ها، قرص های ضد مالاریا، داروهای ضد حساسیت، داروی سردرد نیز توصیه می گردد. بعضی از این داروها احتیاج به نسخه ندارند و به راحتی قابل دریافت هستند. داروهای مصرفی خود از جمله داروی دیابت، بیماری های قلبی، فشار خون و... را نیز به همراه داشته باشید. اگر داروی خاصی مصرف می کنید، نسخه پزشک را به همراه دارو در کیف خود قرار دهید. حمل بعضی از داروها در فرودگاه ممنوع بوده و بدون نسخه پزشک اجازه عبور آن به شما داده نخواهد شد.

نکاتی که در طول راه باید به آن ها توجه داشته باشید

شما برای انجام سفر خود و رسیدن به مقصد راه های مختلفی دارید. می توانید سریع ترین راه ممکن را انتخاب کرده و با هواپیما به سفر بروید. استفاده از قطار، اتوبوس یا ماشین شخصی نیز راه های دیگری است که شما را به مقصد می رساند. با هر وسیله نقلیه ای که سفر می کنید باید نکاتی را رعایت کنید تا دچار سانحه و آسیب نشوید.

سفر با اتومبیل شخصی

قبل از سفر، خودروی خود را به یک متخصص نشان دهید و از سلامت آن کاملا مطمئن شوید. در طول راستا حواستان را جمع رانندگی تان کنید و نکات ایمنی را مدنظر قرار دهید تا از سوانح رانندگی دور بمانید. دقت داشته باشید که رانندگی در جاده های شلوغ و پرترافیک، خسته کننده و بسیار خطرناک است. از این رو پیشنهاد می کنیم زمان هایی را برای سفر انتخاب نمایید که جاده ها زیاد شلوغ نباشند. اگر قصد سفر در تعطیلات آخر هفته و در جاده های بسیار پررفت و آمد را دارید، بهتر است وسایل حمل و نقل عمومی را برای رفت و آمد استفاده نمایید.

سفر با قطار

یکی از راحت ترین راه ها برای رسیدن به مقصد، استفاده از قطار است. پیشنهاد می کنیم برای داشتن سفری راحت با قطار، یک کابین دربست برای خود داشته باشید. نشستن بر روی جایگاه هایی که در خلاف جهت حرکت قطار بوده، ممکن است شما را دچار سرگیجه و حالت تهوع کند. از این رو اگر چنین مسئله ای دارید بهتر است این جایگاه ها را برای نشستن انتخاب نکنید. حتما لباس گرم به همراه داشته باشید. پیشنهاد می کنیم در هر توقف از قطار پیاده شوید و کمی پیاده روی کنید تا خود در پاهای شما به جریان بیفتد.

سفر با هواپیما

گرفتگی عروق یکی از مسائلی است که بعضی از افراد در سفر با هواپیما با آن روبرو هستند. برای جلوگیری از این مسئله پیشنهاد می کنیم چند روز قبل از سفر غذاهایی را مصرف نمایید که دارای ویتامین سی می باشند. علاوه بر این، تا سه روز پس از سفر نیز قرص آسپرین را بهره ببرید. مسائل مربوط به گوش، حلق و بینی نیز با داروهای ضد احتقان قابل پیشگیری است. اگر سفر کوتاهی در پیش دارید، حداقل 24 ساعت پیش از پروازتان این داروها را مصرف نمایید. برای پیشگیری از گرفتگی گوش ها نیز می توانید در طول راستا آدامس بجوید تا فشار هوا در گوشتان در حال تعادل قرار گیرد.

نکاتی که در طول سفر خود باید رعایت نمایید

شما در زندگی روزانه خود فعالیت هایی را انجام می دهید که به حفظ سلامتی شما و دور ماندن از بیماری ها یاری می نماید. انجام ورزش روزانه، رژیم غذایی مناسب، رعایت بهداشت و... بعضی از این فعالیت ها هستند که در طول سفر نیز باید به آن ها توجه گردد.

تغذیه مناسب و سالم

تغذیه یکی از مهم ترین نکات برای حفظ سلامتی انسان و جلوگیری از بیماری هاست. تغذیه مناسب و رعایت رژیم غذایی نه تنها در زندگی روزمره، بلکه در سفر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای داشتن رژیم غذایی مناسب در سفر حتما به نکات زیر توجه نمایید:

توجه به وعده های غذایی: گاهی اوقات پیش آمده که به دلیل فعالیت های زیادی که در طول سفر دارید، زمان غذا خوردن خود را فراموش کنید یا آن را نادیده بگیرید. توجه داشته باشید، همان قدر که پرخوری برای بدن مضر بوده و مسائلی را ایجاد می نماید، حذف وعده های غذایی نیز ممکن است سلامتی شما را به خطر بیندازد. بنابراین، برنامه ریزی روزانه خود را طوری انجام دهید که مجبور به حذف هیچ یک از وعده های خود نباشید و بتوانید به موقع و سر وقت غذایتان را نوش جان کنید.

رستوران های بین راهی: تا جایی که برایتان امکان دارد از غذا خوردن در رستوران های بین راهی اجتناب کنید. این رستوران ها معمولا وضعیت بهداشت درستی نداشته و از مواد غذایی تازه نیز استفاده نمی کنند. پیشنهاد می کنیم در طول راستا از کنسرو ها و غذاهای خشک شده استفاده نمایید. اما اگر مصر به خوردن غذا در رستوران های بین راهی هستید، از سفارش انواع سالاد و غذاهای دریایی جدا خودداری نمایید.

کنسرو: بهترین غذاهایی که می توانید در طول سفر خود، خصوصا در بین راه، مصرف کنید، انواع کنسرو و غذاهای خشک شده است. می توانید این موارد را با رعایت نکات بهداشتی در چمدان خود قرار دهید تا در مواقع لزوم بتوانید از آن ها استفاده نمایید.

غذاهای آماده: اگر قصد خرید غذاهای کنسروی یا آماده را دارید، حتما به محل نگهداری آن ها و تاریخ انقضایشان توجه نمایید. دقت به این نکته در خصوص خرید انواع مواد غذایی نیز کاملا لازم است.

میوه و تنقلات: میوه و تنقلات از جمله موادی هستند که باید در رژیم غذایی شما قرار داشته باشند. به همراه داشتن انواع مغزها و خوراکی های خشک شده را از قلم نیاندازید.

غذاهای پروتئین دار: در طول سفر غذاهایی را مصرف نمایید که پروتئین بیشتری دارند. مصرف پروتئین بدن شما را قوی تر کرده و مقاومت آن را در برابر عفونت ها افزایش می دهد. علاوه بر این، غذاهای پروتئین دار می توانند انرژی مورد احتیاج بدن شما برای انجام فعالیت های سفر را تامین کنند.

انتخاب رستوران مناسب: در خصوص رستوران های مقصد مورد نظر خود تحقیق کرده و رستوران های معتبر را برای صرف غذا انتخاب نمایید. اگر اهل آشپزی باشید می توانید مواد غذایی را خودتان تهیه کرده و غذای مورد نظرتان را در خانه آماده نمایید. در این صورت از سلامت غذا مطمئن خواهید بود.

رعایت رژیم غذایی: کنار گذاشتن رژیم غذایی در بعضی موارد می تواند بسیار خطرناک باشد و مسائل متعددی را برایتان به وجود آورد. پس اگر بیمار هستید و ممنوعیت غذایی دارید، در سفر نیز به این مورد توجه داشته باشید.

توجه به کالری مصرفی: تناسب اندام و پرهیز از پرخوری در طول سفر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وقتی در رستوران غذا می خورید ممکن است پرس غذای شما بسیار زیاد باشد. لازم نیست همه آن را مصرف نمایید. می توانید غذای خود را با دوستانتان به اشتراک گذاشته یا باقی مانده آن را به همراه خود ببرید و در وعده ای دیگر میل کنید.

مصرف ویتامین

تغییر مکان و شرایط آب و هوایی بر روی سیستم بدن تاثیر گذاشته و ممکن است بدن را دچار کمبود ویتامین کند. کمبود بعضی از این ویتامین ها باعث ضعیف شدن بدن و اختلال در سیستم ایمنی آن می گردد. برای پیشگیری از این وضعیت و مسائل ناشی از آن، سعی کنید ویتامین های مورد احتیاج خود را با مصرف مواد غذایی گوناگون تامین نمایید. سیر، زنجبیل، انواع مرکبات، انواع مغزها و... سرشار از ویتامین بوده و مصرف آن ها در طول سفر پیشنهاد می گردد.

نوشیدن آب سالم کافی

یکی از مهم ترین نکاتی که همواره به شما گوشزد می گردد، نوشیدن آب کافی در طول روز است. این نکته در زمان سفر که فعالیت های بدنی تان بالاتر است از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. برای این که تشنه نمانید، هنگام خروج از اقامتگاه خود یک بطری برداشته و آن را از آب سالم پر کنید. مصرف آب کافی از بروز مسائل گوارشی و ضعیف شدن بدن شما به هنگام تشنگی جلوگیری می نماید. دقت داشته باشید که آب مصرفی شما سالم باشد. در بعضی از کشورها، خصوصا مناطق روستایی، آب لوله کشی قابل سالم نبوده و برای آشامیدن مناسب نیستند. در این موارد بهتر است از آب معدنی و آب های بسته بندی شده برای نوشیدن بهره ببرید. اگر به آب بسته بندی شده دسترسی ندارید و به سلامت آب لوله کشی نیز شک دارید، آب را به مدت 5 دقیقه جوشانده و پس از سرد شدن نوش جان کنید. استفاده از قرص های هالوژن نیز یکی از گزینه های تهیه آب سالم است که می توانید از آن ها استفاده نمایید. این قرص ها در ترکیب خود دارای کلر یا ید بوده و برای ضد عفونی کردن آب مورد استفاده قرار می گیرند.

انجام حرکات ورزشی و پیاده روی

انجام حرکات کششی و سبک را در طول سفر خود از قلم نیاندازید. اغلب هتل ها دارای باشگاه ورزشی و حتی مربیان با تجربه و حرفه ای می باشند. اگر در هتل اقامت دارید می توانید از این امکان استفاده کرده و زمانی را در سالن ورزشی هتل بگذرانید. اگر به باشگاه دسترسی ندارید می توانید از امکانات موجود در اتاقتان، مانند میز یا جایگاه، استفاده کرده و چند حرکت ساده انجام دهید. پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید یا بازدید از اماکن دیدنی مقداری از راه را پیاده روی کنید تا ضمن انجام فعالیت های سفر خود، کمی هم ورزش کرده باشید.

خواب خوب و کافی

خواب خوب و راحت شما را از تنش های روزانه و استرس و نگرانی دور کرده و خستگی روحی و جسمی تان را از بین می برد. این مورد در طول سفر که فعالیت بدنی شما زیادتر می گردد، اهمیت بیشتری پیدا می نماید. حتما در طول سفر خود زمانی کافی به خواب اختصاص دهید تا بتوانید روزی شاد و پرانرژی را شروع کنید.

شستن دست ها و رعایت بهداشت

در محیط های عمومی با انواع باکتری ها و میکروب های بیماری زا روبرو هستید. این عوامل می توانند باعث آلودگی بدن و در نهایت بیماری شما شوند. برای جلوگیری از این مشکل پیشنهاد می کنیم دستان خود را به طور مداوم با آب و صابون بشویید. رعایت این نکته خصوصا قبل از خوردن غذا و بعد از سرفه یا عطسه لازم است. اگر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنید حتما یک دستکش داشته باشید تا دست شما تماس مستقیم با میله ها یا جایگاه ها نداشته باشد. استفاده از دستمال برای دریافت دستگیره ها یا باز کردن شیر آب نیز می توانید در پیشگیری از آلودگی به شما یاری کند.

اجتناب از کارهای خطرناک

انجام بعضی از ورزش ها یا تفریحات برای شما خطرناک هستند. اگر مهارت کافی و تمرین لازم ندارید، از انجام دادن آن ها خودداری نمایید. تفریحات هیجان انگیز و پرخطر نیز می توانند باعث بروز حادثه شده و مسائلی را برای شما ایجاد کنند. تا جایی که ممکن است از انجام کارهای پرخطر اجتناب کنید و اگر مصر به انجام هستید، حتما بیمه خود را به همراه داشته و از خدمات ارائه شده بیمه تان اطلاع کافی حاصل کنید.

استفاده از کلاه و کرم ضد آفتاب

یکی از گزینه هایی که باید به آن توجه داشته باشید، محافظت از پوستتان است. لباس مناسب و کلاه از جمله مواردی است که در طول سفر باید به همراه داشته باشید تا بتوانید در مقابل اشعه خورشید از پوست خود مراقبت کنید. کرم ضد آفتاب را هرگز از قلم نیاندازید.

مراقبت از سلامت روانی در طول سفر

علاوه بر مسائل جسمی و بیماری هایی که ممکن است در سفر برایتان پیش آید، مسائل روانی نیز یکی از مواردی است که می تواند شما را درگیر خود کرده و شیرینی سفر را به کامتان تلخ کند. این مسائل اغلب به دلیل دوری از خانواده و دوستان، احساس تنهایی، نداشتن هم زبان و... ایجاد می شوند. توجه داشته باشید که سلامت روانی شما نیز به اندازه سلامت جسمی تان مهم است. از این رو باید به سلامت روانی خود اهمیت داده و نکاتی را برای حفظ آن مد نظر قرار دهید. این نکات عبارتند از:

* اختلاف زمانی یکی از مواردی است که در سفرهای طولانی و مقاصد دور با آن روبرو خواهید بود. از جمله مسائلی که در این شرایط برای شما ایجاد می گردد، بی خوابی است. بهتر است از قبل خود را برای این مورد آماده کرده و چند روز قبل از سفر ساعت خواب خود را با ساعت مقصد تنظیم نمایید. مکمل های حاوی ملاتونین یکی از گزینه هایی است که می توانید زمان خواب و بیداری شما را کنترل کرده و در تنظیم آن به شما یاری کند.

* توجه داشته باشید که روال زندگی شما مانند غذا خوردن، خوابیدن، مصرف داروها، ورزش کردن و... نباید در سفر دچار تغییر گردد.

* خود را خسته نکنید. به قدر کافی استراحت کنید و بخوابید.

* اگر مجبورید به تنهایی سفر کنید و دوری از خانواده نیز باعث احساس دلتنگی و ناراحتی شما می گردد، پیشنهاد می کنیم قبل از سفر نرم افزارهای ارتباطی مانند اسکایپ را روی گوشی همراهتان نصب کرده و کار با آن را خوب یاد بگیرید. با استفاده از این نرم افزارها می توانید هر زمانی که بخواهید با خانواده یا دوستان خود ارتباط برقرار کنید و حس دلتنگی تان را رفع نمایید.

* مصرف مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی ذهن شما را دچار مشکل کرده و سلامت روانی تان را به خطر می اندازد. در طول سفر از مصرف این مواد را کنار بگذارید.

* اگر برای سلامت روانی تان داروی خاصی مصرف می کنید، آن را در طول سفر نیز ادامه دهید، حتی اگر فکر می کنید که حالتان خوب شده و دیگر مسئله ای ندارید.|

* دویدن، پیاده روی و ورزش های سبک باعث شادابی و نشاط در شما می شوند. پیشنهاد می کنیم زمانی را به فعالیت های بدنی اختصاص دهید و آن را جدی بگیرید.

* سفر با افراد قابل اعتماد باعث می گردد تا کمتر احساس تنهایی کنید. پس همسفران درست و مناسبی را انتخاب نمایید.

* تغذیه و مصرف مواد غذایی سالم یکی از مواردی است که بر روی سلامتی روحی و روانی تاثیر بسیاری دارد. به تغذیه توجه داشته و مواد مغذی و سالم نوش جان کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 515

به "راه های حفظ سلامتی در سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های حفظ سلامتی در سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید