باید حق ایرانی ها از آمریکا گرفته گردد

به گزارش تور استانبول، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که باید حق ایرانی ها در پرونده های مختلف علیه آمریکا و به صورت بارز در موضوع کودتای 28 مردادماه گرفته گردد، گفت: دستگاه های مربوطه هر سه ماه یکبار باید گزارشی از میزان پیشرفت در پرونده های حقوقی بین ایران و آمریکا را به کمیسیون امنیت ملی بدهند.

باید حق ایرانی ها از آمریکا گرفته گردد

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با تور استانبول، با اشاره به آنالیز پرونده های حقوقی ایران و آمریکا در این کمیسیون، گفت: ما در سالگرد کودتای 28 مرداد به آنالیز پرونده های حقوقی ایران و آمریکا پرداختیم که قرار شد هر سه ماه یکبار گزارشی از وضعیت این پرونده ها و پیشرفت های حاصل گردیده به مجلس ارائه گردد.

وی با بیان این که این پرونده ها را می توان بر سه دسته خلاصه کرد، شرح داد: دسته اول پرونده های مربوط به قراردادهای نظامی با آمریکاست که کماکان ایران از آمریکا خسارت می گیرد. دسته دوم مربوط به احکامی است که با پیگیری های آمریکا و آن هم به دلیل اتهامات نامربوط به ایران صادر گردیده و ایران باید دو میلیارد غرامت دهد البته ما شکایت کردیم.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دسته سوم مربوط به برجام است. قرار است هفته اول شهریورماه دادگاه لاهه در این باره تشکیل گردد. قرار گردیده است که گزارشاتی به کمیسیون امنیت ملی از اقدامات وزارت خارجه و دستگاه ها درباره پیگیری هایشان در خصوص آخرین وضعیت پرونده های حقوقی بین ایران و آمریکا داده گردد.

وی گفت: موضوع دیگر پیگیری اقدامات متقابل علیه ایران است. نمونه آن احقاق حقوق ایران از کودتای 28 مرداد تاکنون و یا اقدامات دولت در خصوص احقاق حقوق 135 هزار شهید و جانباز شیمیایی چون 350 شرکت خارجی به خصوص غربی و مشخصا 50 شرکت آمریکایی در تجهیز شیمیایی صدام نقش داشتند.

فلاحت پیشه احقاق حقوق قربانیان ترور را از دیگر اقدامات لازم از سوی دستگاه های مربوطه عنوان و اظهار کرد: 17 هزار نفر ترور گردیده اند که این کار توسط آمریکایی ها انجام شده، ادله ما بسیار قوی تر از آن چیزی است که آنها ایرانیان را محکوم می نمایند. همچنین باید موضوع احقاق حقوق ایرانیان و نقض حقوق بشر آنها پیگیری گردد. 20 سال است که گزارشی به ما ارائه نگردیده است.

به گفته رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دادگاه های آمریکایی حدود 80 میلیارد دلار علیه ما حکم صادر نموده اند و به دنبال مصادره اموال ما هستند. حال این که ما باید حقوق مان را از آنها پس بگیریم. پرونده 28 مردادماه باز است و باید احقاق حقوق گردد. کارگروه حقوق بشر کمیسیون مسئول رسیدگی به این موارد گردیده است که باید گزارش گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 6

به "باید حق ایرانی ها از آمریکا گرفته گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید حق ایرانی ها از آمریکا گرفته گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید