باز هم جای خالی صنعت گردشگری؛ این بار در تزریق واکسن کرونا

به گزارش تور استانبول، چندماهی است که اخباری مبنی بر ساخت و فراوری واکسن کرونا و اولویت بندی تزریق آن طبق گروه های هدفی که بر اساس دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشخص شده، به گوش می رسد.

باز هم جای خالی صنعت گردشگری؛ این بار در تزریق واکسن کرونا

این اقدام همچنان بر اساس سهمیه بندی اختصاص داده شده به هریک از گروه های سنی و مشاغل و بر اساس اولویت بندی اجرا شده، در حال اجرا است. به گونه ای که در ابتدا کادر درمان کشور در اولویت دریافت واکسن قرار داشتند و پس از آن هم گروه های دیگری از قبیل نیروی انتظامی، پاکبان ها، نیروهای آزمایشگاه ها، غسال و… طبق سهمیه بندی اجرا شده واکسن دریافت نموده اند. طبق اطلاع رسانی های اجرا شده در نهایت مقرر شده است که واکسن کرونا به تمامی افراد بالای 18 سال کشور تزریق گردد، البته در این میان هیچ بازه زمانی برای این اقدام معین نشده است.

واکسن کرونا و صنعت گردشگری

فراوری و تزریق واکسن کرونا سوای تاثیرات مثبتی که در همه حوزه ها گذاشته و امیدی دوباره را در سراسر جهان در دل انسان ها زنده نموده است؛ صنعت گردشگری جهان را هم با ابعاد نوی روبرو نموده است.

حال سوالی که در اینجا پیش می آید این است که در شرایطی که صنعت گردشگری در اغلب کشورها در حال بهره گیری از این ماجرا بوده و بار دیگر در حال رونق گرفتن است، تا جایی که نوع نوینی از گردشگری به نام گردشگری واکسن در جهان در حال شکل گیری است، صنعت گردشگری کشور ما کجای این ماجرا ایستاده است؟

فعالان، دست اندرکاران این صنعت از قبیل کارکنان هتل ها و آژانس های هواپیمایی و گردشگران که مهره های اصلی صنعت گردشگری هستند در کجای اولویت بندی تزریق واکسن کرونا قرار دارند؟

تحول در صنعت گردشگری

این صحبت ها در حالی مطرح می گردد که در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان شرایط به گونه دیگری است؛ خبر ساخت واکسن کرونا، جذابیت نوی را وارد صنعت گردشگری کرد و آن واکسن بود که البته گردشگران بسیاری نیز از این خدمت استقبال کردند.

حال با شروع عملیات واکسیناسیون سراسری در کشورهای مختلف جهان، نگاه ها بار دیگر به صنعت گردشگری معطوف شده و همه گردشگران و فعالان این حوزه امیدوارند تا دوباره بتوانند بار سفر بسته و به راحتی به هر مقصدی که دوست دارند، سفر نمایند.

در شرایطی که بیشتر افراد ساکن در کشورهای پیشرفته دوزهای مورد احتیاج واکسن خود را دریافت نموده اند، انتظار می رود به زودی گواهی واکسیناسیون برای مسافران و گردشگرانی که به نقاط مختلف جهان سفر می نمایند، اجباری گردد.

این در حالی است که در صورت تحقق چنین فرضیه ای، پیش بینی می گردد در این مورد خاص هم صنعت گردشگری کشورمان با نادیده گرفته شدن از سوی متولیان و مسئولان مربوطه متحمل خسارت های جبران ناپذیر بی شمار دیگری گردد.

تزریق واکسن کرونا نقطه عطف تغییر مقاصد گردشگری

با تغییراتی که واکسن کرونا در صنعت گردشگری جهان به وجود آورده است، محتمل است به زودی مقاصد گردشگری نیز تغییر کند. بر این اساس، گردشگران تمایل به سفر به منطقه ها امنی که مردمان آن واکسن کرونا تزریق نموده اند، پیدا خواهند کرد.

ضمن اینکه قطعا تزریق واکسن به مسافران و گردشگران که از سوی بعضی کشورها مطرح شده است نیز می تواند در زمره جذابیت های مقاصد گردشگری گنجانده گردد.

صنعت گردشگری ایران را دریابیم

ایران به علت عدم توسعه یافتگی یا توسعه نامتوازن، در حوزه تزریق واکسن هم نتوانسته کارنامه چندان موفقی از خود ارائه دهد. این موضوع در آینده ای نزدیک کشورمان را علیرغم پتانسیل ها و جاذبه های گردشگری فراوانی که دارد از میدان رقابت با دیگر کشورهای پیشرو در صنعت گردشگری بازمی دارد.

با توجه به مباحثی که مطرح شد، قطعا هدف از نگارش این گزارش این بوده است که فعالان و دست اندرکاران صنعت گردشگری را متوجه این مساله کنیم که ساخت و فراوری واکسن کرونا ماهیت صنعت گردشگری را در سال هایی نه چندان دور تغییر می دهد. این ماجرا ممکن است تا رسیدن به شرایطی پایدار و از بین رفتن کامل ویروس کرونا ادامه پیدا کند.

بنابراین بر مسئولان مربوطه ضروری است که خود را با شرایط نو تطبیق داده و فعالیت هایشان را مطابق با آن برنامه ریزی نمایند. چراکه، بعد از شیوع ویروس کرونا، مردم دیگر نسبت به بیماری های عفونی مطلعی بیشتری پیدا نموده اند.

از سوی دیگر، صنعت گردشگری هم در سطح جهان به عنوان حوزه ای انعطاف پذیر همیشه خود را با شرایط و تغییرات به روز می نماید و در صدد جلب رضایت مشتری بر می آید.

به عنوان مثال، شاید قبل از شیوع و همه گیری کووید 19، تعداد اندکی از افراد پیش از شروع سفر اقدام به مشاوره قبل از سفر می کردند و حتی بسیاری از گردشگران بدون انجام مشاوره به کشورهای خارجی و منطقه ها بکر و ناشناخته سفر می کردند.

اما، همزمان با مطرح شدن بحث تزریق واکسن کرونا، گردشگران قبل از اقدام به سفر باید مشاوره بگیرند و در خصوص شرایط و خطرهای موجود در مقاصد گردشگری با کارشناسان خبره و مطلع صحبت نمایند.

صنعت گردشگری ایران دیگر توان ندارد

در حالی در بسیاری از کشورهای پیشرفته در سرتاسر جهان این مباحث مطرح شده که در کشور ما در رابطه با تزریق واکسن کرونا هیچ جایگاهی برای صنعت گردشگری در نظر گرفته نشده و هیچ برنامه ریزی برای رقابت با سایرین در این حوزه دیده نشده است.

در چنین شرایطی بیش از گذشته باید منتظر نابودی صنعت گردشگری کشورمان باشیم، چراکه اکنون ظرفیت های گردشگری کشورمان که پیش از این علی رغم نادیده گرفتنشان، جهانگرد ها را ترغیب به سفر به ایران می کردند هم دیگر نمی توانند به داد صنعت گردشگری کشورمان برسند.

با یادآوری اهمیت این موضوع، انتظار می رود برای جبران خسارت هایی که صنعت گردشگری در ایام کرونا متحمل شده است، کمیته ای از وزارتخانه های دست اندرکار این صنعت مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، وزارت امور خارجه و وزارت کشور تشکیل گردد.

قطعا یکی از مهمترین کارنمودهای این کمیته می تواند ایجاد شبکه بازاریابی گسترده با همکاری بخش خصوصی باشد تا با مدیریت ورود گردشگران خارجی واکسن کرونا، بخش قابل توجهی از زیان های ناشی از ویروس کرونا را جبران کند.

بسیاری از کارشناسان حوزه گردشگری معتقدند، این اقدام می تواند صنعت گردشگری کشور را که در دوران همه گیری کرونا متحمل سنگین ترین زیان ها و خسارت ها شد، بار دیگر احیا کند. البته نباید از این نکته غافل ماند که لازمه تحقق این امر در وهله نخست کوشش دولت و همه متولیان حوزه بهداشت و درمان کشور برای واکسینه کردن همه ایرانیان است.

منبع: علی بابا
انتشار: 8 خرداد 1401 بروزرسانی: 8 خرداد 1401 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2041

به "باز هم جای خالی صنعت گردشگری؛ این بار در تزریق واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باز هم جای خالی صنعت گردشگری؛ این بار در تزریق واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید