7 نشانه سندروم مقاومت به انسولین

به گزارش تور استانبول، مقاومت به انسولین زمانی اتفاق می افتد که سلول های ماهیچه ای، چربی و کبد به انسولین پاسخ نمی دهند و نمی توانند از گلوکز خون برای انرژی استفاده کنند.

7 نشانه سندروم مقاومت به انسولین

خبرنگاران- سندرم مقاومت به انسولین شامل گروهی از مسائل مانند چاقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت است، برخی علائم ممکن است روی پوست ظاهر شود که نسبت به مقاومت به انسولین هشدار می دهد.

1- لکه های زرد، قرمز یا قهوه ای روی پوست

این عارضه پوستی اغلب به صورت برآمدگی های کوچک، برجسته و سفت که شبیه جوش هستند، شروع می شود. با پیشرفت بیماری، این برجستگی ها به تکه های متورم و سفت پوست تبدیل می شوند. لکه ها می توانند زرد، قرمز یا قهوه ای باشند. علائم دیگری ممکن است ظاهر شوند که می تواند شامل موارد زیر باشد: اطراف آن ظاهری براق دارد - خارش دردناک.

2- لکه های تیره

یک لکه تیره از پوست مخملی در پشت گردن، زیر بغل، کشاله ران یا جا های دیگر می تواند به معنای وجود انسولین اضافی در خون باشد. این اغلب نشانه پیش دیابت است (نام پزشکی این بیماری پوستی آکانتوز نیگریکانس است).

3- ضخامت پوست

ممکن است پوسته ضخیم روی انگشتان دست، انگشتان پا یا هر دو دست ایجاد شود که به عنوان اسکلروز دیجیتال شناخته می شود، در این حالت شما متوجه سفت شدن پوست در پشت دست خواهید شد. انگشتان ممکن است سفت و سخت شوند و حرکت آن ها سخت، ضخیم و متورم شود. پوست می تواند توسعه یابد و روی ساعد و بازو ها ظاهر شود. همچنین می تواند در قسمت فوقانی پشت، شانه ها و گردن ایجاد شود و گاهی اوقات پوست ضخیم به صورت، شانه ها و سینه توسعه می یابد. در موارد نادر، پوست بالای زانو، مچ پا یا آرنج ها نیز افزایش می یابد و صاف کردن پا ها و دست ها را سخت می کند.

4- تاول تشکیل می شود

تاول ها ممکن است نشانه ای از مقاومت به انسولین یا پیش دیابت باشد. این تاول ها با پراکندگی در سراسر بدن معین می شوند و بدون درد هستند.

5- عفونت های پوستی

افراد مبتلا به مقاومت به انسولین تمایل به ایجاد عفونت های پوستی و تشدید غیر قابل توجیه مسائل پوستی دارند و ممکن است یک یا چند مورد از این علائم مانند خارش پوست، خشکی پوست، پوسته پوسته شدن و مشکل در بهبود تاول ظاهر شود.

6- مشکل در بهبود زخم ها

افزایش طولانی مدت گلوکز می تواند منجر به گردش خون ضعیف و آسیب عصبی شود. گردش خون ضعیف و آسیب عصبی می تواند بهبود زخم ها را برای بدن سخت کند.

7- هیرسوتیسم

هیرسوتیسم یک الگوی رشد موی مردانه است که بعد از بلوغ اتفاق می افتد. ممکن است در زنان مبتلا به مقاومت به انسولین رخ دهد. مو ها در نواحی سبیل و ریش ظاهر می شوند و ممکن است قسمت های مختلفی از بدن را در بر گیرند.

منبع: وب سایت علمی الکنسلتو

بیشتر بخوانید

خبرنگاران علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2027

به "7 نشانه سندروم مقاومت به انسولین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نشانه سندروم مقاومت به انسولین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید