22 حقیقت جالب در خصوص اشعه UV که احتمالاً از آن بی اطلاع بودید

به گزارش تور استانبول، از حضور در تخت ها یا اتاقک هایی که جهت برنزه سازی استفاده می شوند، دوری نمایید به این علت که از اشعه UV مصنوعی جهت برنزه ساختن پوست استفاده می کنند و حتی اگر نسبت به ایمنی آن به شما اطمینان دهند، خاتمه و در

22 حقیقت جالب در خصوص اشعه UV که احتمالاً از آن بی اطلاع بودید

مترجم: حمید وثیق زاده

منبع:راسخون

به گوش باشید!

از حضور در تخت ها یا اتاقک هایی که جهت برنزه سازی استفاده می شوند، دوری نمایید به این علت که از اشعه UV مصنوعی جهت برنزه ساختن پوست استفاده می نمایند و حتی اگر نسبت به ایمنی آن به شما اطمینان دهند، خاتمه و در دراز مدت، تدریجاً پوستتان تحلیل رفته و پیش از موعد طبیعی شروع به آوردن چین و چروک می کند.

از دوران کودکی، در حال شنیدن این مطلب هستیم که اشعه های ماوراء بنفش مضرند لذا جهت محافظت از پوستمان در برابر سوختگی از برترین لوسیون های ضد آفتاب خود استفاده می کنیم. اما در خصوص این اشعه ها چیزی فراتر از سوختگی وجود دارد! ما شما را با برخی از حقایق جالب در خصوص اشعه UVآشنا می سازیم که احتمالاً از آن اطلاعی نداشتید و قطعاً به آگاهی احتیاج داشته تا از خود و اطرافیانتان در برابر عوارض جانبی آن محافظت نمایید.

اشعه های ماوراء بنفش (UV)، اشعه هایی هستند که از خورشید ساطع شده و نسبت به اشعه هایی که با چشم انسان قابل تماشا هستند، دارای طول موج کوتاه تری می باشند. بنابراین، آنها را نمی توان دید. هنگامی که این اشعه ها به پوستمان نفوذ می نمایند، جهت محافظت از پوست در برابر آسیب، رنگدانه ای به نام ملانین فراوری می شود. این عمل باعث می شود رنگ پوست برنزه به نظر برسد. اما قرار گرفتن در معرض اشعه UV شدید می تواند موجب جهش DNAشده که در نتیجه به پیری زودرس و چین و چروک پوست می انجامد. و بعلاوه باعث سرطان پوست شده که محدودیت سنی ندارد. فردی که در سن 20 سالگی است هم می تواند به سرطان پوست مبتلا شود که ناشی از اشعه UV است.

سه نوع اشعه UV وجود دارد: UVA، UVB، و UVC.

اشعه های UVA را که بعلاوه با نام تابش فرابنفش یا نور سیاه می شناسند، می توانند به اشعه های UV پیری منتسب باشند. این اشعه بر روی پیری پوست حداکثر تأثیر را دارد. 99% پرتوهای UV که به سطح زمین می رسند، اشعه های UVA می باشند در میان سه نوع، این اشعه کمترین آسیب را دارد، اما هنوز هم می تواند موجب پیری، جهش DNA و سرطان پوست شود.

اشعه های UVB را می توان به اشعه های UV سوزاندن منتسب کرد. این اشعه ها فراوری ویتامین D در بدن را فعال می نمایند که نکته مثبتی است؛ با این حال، قرار گرفتن دائمی در معرض اشعه UVB موجب شروع از بین رفتن ویتامین A و آسیب بیشتر به پوست می شود.

اشعه های UVC را می توان به اسم اشعه های UV فاجعه انگیز در نظر گرفت. و از خطرناک ترین اشعه های UV بوده که بالاترین انرژی را دارند. برترین مزیت این است که لایه ازنی که اطراف زمین را احاطه نموده از ورود این اشعه ها ممانعت به عمل می آورد.

حقایق جالب در خصوص اشعه های UV

سرعت اشعه ماوراء بنفش درست مانند سرعت نور به طور چشمگیری زیاد است.!

حدود 80% اشعه UV به وسیله برف، 15٪ به وسیله شن و ماسه، و 10٪ به وسیله جاده و آب منعکس می شود. بنابراین، نه تنها اشعه UV از بالا ما را مورد حمله قرار می دهد، بلکه سطوح اطراف هم آن را منعکس می نمایند.

اشعه UV می تواند تا حدی به وسیله شیشه نفوذ نماید. بنابراین، اگر با ماشین خود قصد رفتن به یک سفر طولانی را دارید، فراموش ننمایید در داخل ماشین هم به ضد آفتاب احتیاج دارید!

در ارتفاعات بالاتر، پرتوهای UV به علت حفاظ اتمسفریک کمتر، اغلب در سطح زمین می باشند. در کوه های پوشیده از برف، 80% اشعه های UV صرف نظر از پرتوهایی که به طور مستقیم از بالا می آیند، به وسیله برف و یخ منعکس می شوند.

معین شده است که قرنیه چشم نور مرئی UV را به خوبی جذب می کند. با وجود این، جذب مقادیر بالایی از UV موجب کدر شدن قرنیه و در نتیجه به برف کوری موقت ختم می شود.

شاخصUV ، مقدار گیری استاندارد اشعه UV است که به وسیله دانشمندان جهت اطلاع مردم در اختیار آنها قرار داده شده است تا آگاهی یابند چه زمانی بایستی از محافظ در برابر اشعه های مضر استفاده نمایند. این شاخص در پیش بینی آب و هوا نمایش داده می شود و زمانی که این شاخص به 3 می رسد، به افراد هشدار داده می شود.

اشعه های UV دارای قابلیت از بین بردن سیستین، متیونین، و اسیدهای آمینه معطرند.

رنگ بذرها، گل ها، میوه ها در نورهای UV درخشان تر و سیرتر از نمونه آن در طیف نوری مصنوعی به نظر می رسد.

جزئیات لحظه به لحظه زندگی حشرات، پرندگان، و حیوانات می تواند به وسیله نور UV دیده شود. حتی فضولات آنها مانند ادرار و دیگر ترشحات در زیر نور UV قابل مشاهده هستند.

اثرات پرتوهای UV با رطوبت افزایش می یابند.

فرآیندی تحت اسم فتوتراپی یا نوردرمانی لک و پیس می تواند جهت رنگریزه شدن مجدد پوست مفید باشد.

تراکم پرتوهای UV با نزدیک شدن به خط استوا نسبت به دو قطب در حدود 1000 برابر بیشتر افزایش می یابد. بنابراین زندگی آبزیان در نزدیکی خط استوا نسبت به اشعه UV عادی تر است.

کاربردهای اشعه ماوراء بنفش

مولکول های UVA به اسم جاذب نور در مواد آلی یا ارگانیک مانند رنگ و پلیمر استفاده می شوند.

UVC که بعلاوه تحت اسم پرتوهای میکروب کشی UV شناخته شده اند، می توانند جهت کنترل میکروبی استفاده شوند.

تله نوری حشرات، که اغلب در مکانهای مواد غذایی و یا منازل دیده می شوند، از نورهای UV جهت به دام انداختن مگسهای کوچک استفاده می نمایند.

ابزار و دستگاه های مورد استفاده در آزمایشگاه های پزشکی و یا دیگر کارگاه های آموزشی با استفاده از نور لامپ UV ضد عفونی می شوند.

آب سیب و شربت سیب حاوی عوامل بیماری زای میکروبی هستند. نور UV جهت کاهش نسبی این عوامل مورد استفاده قرار می گیرد.

آب میوه ها را با عبور از منابع شدید نور UV پاستوریزه می نمایند.

جهت از بین بردن هرگونه میکروارگانیسم ناخواسته در برخی فراورده غذایی از نور UV یاری گرفته می شود.

بسیاری از انواع ویروس، کپک قارچی و باکتری را می توان با استفاده از اشعه UV درمان کرد.

نور UV بعلاوه به اسم ضد عفونی نماینده آب و هوا استفاده می شود.

بسیاری از توالت های عمومی و متصدیان حمل و نقل عمومی جهت از بین بردن میکروب های بیماری زا از اشعه UV استفاده می نمایند.

منبع: راسخون
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1817

به "22 حقیقت جالب در خصوص اشعه UV که احتمالاً از آن بی اطلاع بودید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "22 حقیقت جالب در خصوص اشعه UV که احتمالاً از آن بی اطلاع بودید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید