پیشنهاد مصطفی رحماندوست برای مطالعه کتاب

به گزارش تور استانبول، مصطفی رحماندوست با پیشنهاد کتاب خود با عنوان بازی با انگشت ها به بچه ها و والدین آن ها، گفت: والدین و بچه ها با خواندن این کتاب علاوه بر لذت کتابخوانی، لذت عاطفی در کنار هم بودن را نیز حس می کنند.

پیشنهاد مصطفی رحماندوست برای مطالعه کتاب

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، این شاعر، نویسنده و مترجم کتاب های بچه ها و نوجوانان با پیوستن به پویش کتابخوانی ملی گفت: این پویش از کتابخانه ملی آغاز شده که من تعصب دارم بگویم از کتابخانه ملی کودک و نوجوان آغاز شده است و باید تاکید کنم که سال ها پیش در این مکان، کتابخانه ملی کودک و نوجوان راه افتاد و سعی شد کل کتاب های بچه ها و نوجوانان را به صورت برخط در اختیار پژوهشگران قرار دهد.

او اضافه کرد: هدف برخط کردن در دوران کرونا، خدمت به پژوهشگران بود ولی بچه ها و نوجوانان از این اقدام استفاده کردند و من خوشحالم و به بچه ها تبریک می گویم و از آن ها متشکرم.

رحماندوست ادامه داد: چه کار باید کرد تا فرزندان کتابخوان شوند؟ عادت به کتاب خواندن را باید در بچه ها درونی کنیم تا آن ها از آن لذت ببرند و یکی از مهمترین راه ها برای این امر، کتاب خواندن برای آن ها است. برخی از کتاب ها به منظور تعامل بزرگترها با بچه ها نوشته شده تا لذت کتاب خواندن را با یکدیگر دوچندان کنند. این شیوه برای فرزندان ما لذت بخش خواهد بود چون هم در کنار بزرگترها هستند و هم لذت کتاب خواندن را احساس می کنند.

این شاعر بچه ها سپس اظهار کرد: من کتاب هایی برای بچه های خردسال در هشت جلد نوشته ام که یکی از آن ها بازی با انگشت ها نام دارد که در کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان چاپ شده است. در همه این کتاب ها مادر و پدر دست بچه را می گیرند و با تکان دادن هر انگشت یک شعر خوانده می شود.

او در ادامه با خواندن یکی از شعرهای این کتاب و اجرای آن گفت:

اولی گفت من عروسم می رم که گل بچینم

دومی گفت من دامادم می خوام عروس ببینم

سومی گفت ساز می زنم

چهارمی گفت عقد می خونم، عروس خانم وکیلم

انگشت شست گفت که اگرچه پیرم، زود نمی خوام بمیرم

حالا که عروسی خوبه می رم که زن بگیرم

رحماندوست در ادامه شعر دیگری را از این مجموعه خواند:

اولی گفت: مسجد ما خوشگله

دومی گفت: حرف زدی و نماز تو باطله

سومی گفت: تو هم که حرف زدی بابا

چهارمی گفت: من یکی که حرف نزدم شکر خدا

اون که جلو ایستاده بود حرفاشونو گوش داده بود داد زد و گفت: نه دراز و نه کوتوله نماز خودم قبوله

رحماندوست در ادامه یادآور شد: البته این شعر متعلق به مولوی است و من شعر مولوی را برای بچه ها بازسرایی کرده ام.

او شرح داد: همه چیز گران می شود، کتاب هم گران شده اما واقعاً زیبنده نیست که تیراژ کتاب های یک کشور 80 میلیونی به هزار و گاه 500 جلد برسد. به امید روزی که بچه ها و نوجوانان از خواندن کتاب لذت ببرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1306

به "پیشنهاد مصطفی رحماندوست برای مطالعه کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد مصطفی رحماندوست برای مطالعه کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید