تور ارمنستان ارزان: سرانجام دوره ترمیم نسخ خطی فارسی در ایروان

به گزارش تور استانبول، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دوره آموزشی ترمیم نسخ خطی ایرانی و اسلامی موجود در موزه ماتناداران ایروان با تأکید بر ترمیم جلدهای لاکی که با حضور حمید ملکیان، از اساتید برجسته در محل این موزه برگزار شده بود، سرانجام یافت و شرکت کنندگان این دوره آموزشی با فراگرفتن اصول اولیه و اساسی ترمیم نسخ خطی فارسی از این پس امکان بازسازی آثار ارزشمند موجود در این موزه را خواهند داشت.

تور ارمنستان ارزان: سرانجام دوره ترمیم نسخ خطی فارسی در ایروان

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

در آخرین روز برگزاری این دوره آموزشی سیدحسین طباطبایی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و واهان دِر غوندیان، رئیس موزه ماتناداران با حضور در محل برگزاری این دوره، ضمن بازدید از مراحل آموزش و اقدامات عملی انجام گرفته در نشستی با حضور محققان و پژوهشگران انستیتو ماتناداران به آنالیز نتایج این دوره و ترسیم منظره همکاری های آینده پرداختند.

دِر غوندیان با تشکر از رایزنی فرهنگی کشورمان به سبب فراهم آوردن زمینه حضور یکی از اساتید برجسته ایرانی که دوره کوتاه ولی بسیار پیروزی را با کارشناسان ماتناداران گذراند، اجرای برنامه هایی از این دست را در راستای حفظ و حراست از میراث مشترک فرهنگی دو کشور بسیار مهم دانست و آمادگی موزه ماتناداران برای تداوم و توسعه این همکاری ها را بیان کرد.

حمید ملکیان با مثبت ارزیابی کردن سطح آگاهی های کلی شرکت کنندگان در این دوره، اهتمام موزه ماتناداران و همراهی و همکاری رایزنی فرهنگی ایران با این موزه در جهت حفظ آثار ارزشمند موجود در این مجموعه را شایان تحسین خواند.

طباطبایی با تشکر از مدیریت و مجموعه همکاران موزه ماتناداران، اجرای پیروز این برنامه که خوشبختانه با رضایت کامل شرکت کنندگان در آن همراه شد را از جمله کارهای مبتنی بر همکاری و مشارکت سازنده طرفین ایرانی و ارمنی در راستای حفظ مواریث فرهنگی دانست.

رایزن فرهنگی کشورمان بعلاوه، ابراز امیدواری کرد با تداوم این همکاری های مشترک زمینه برای اجرای برنامه های فاخر و ارزشمند در آینده فراهم گردد.

مدیر بخش ترمیم نسخ خطی موزه ماتناداران و شماری از متخصصان این بخش نیز طی سخنانی با سپاس از سازماندهندگان این برنامه آموزشی پربار، آن را یکی از مجذوب کننده ترین و پیروز ترین برنامه های آموزشی اجرا شده در موزه ماتناداران دانستند.

بعلاوه، خواهان ادامه آن در آینده نزدیک و با دوره زمانی طولانی تر شدند که مقرر شد این موضوع در دستور کار موزه ماتناداران و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان به منظور آنالیز، برنامه ریزی و اجرا در زمان مناسب قرار گیرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1857

به "تور ارمنستان ارزان: سرانجام دوره ترمیم نسخ خطی فارسی در ایروان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان ارزان: سرانجام دوره ترمیم نسخ خطی فارسی در ایروان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید